Zachowanie "głęboko dyskryminujące", czyli nowy spór o drogi. Niemcy chcą zaskarżyć Austrię

Władze Tyrolu zamykają drogi lokalne, przez co kierowcy nie mogą omijać korków na autostradach. Niemcy mówią o dyskryminacji i zapowiadają skargę.

Zanosi się na kolejny drogowy spór między Niemcami a Austrią. Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer (CSU) planuje skargę przeciwko władzom graniczącego z Bawarią Tyrolu, które zamykają swoje drogi lokalne dla kierowców chcących ominąć korki na autostradach. Dotyka to wielu zagranicznych turystów, głównie z Niemiec. Zdaniem Scheuera zachowanie władz Tyrolu jest "głęboko dyskryminujące".

Austriacy zdecydowali niedawno, że we wszystkie wakacyjne weekendy zamknięte zostaną dla ruchu lokalne drogi wiodące wzdłuż autostrady Brennerskiej (A13) oraz autostrady Inntal (A12). Będą mogli z nich korzystać tylko okoliczni mieszkańcy albo ci turyści, którzy spędzają urlop w regionie. Inni, którzy wykorzystują boczne drogi do ominięcia korków na autostradach albo uniknięcia opłat, są zawracani przez policję.

Niemiecki minister transportu krytykuje zachowanie austriackich sąsiadów i zapowiada złożenie skargi do unijnego sądu. Decyzję w tej sprawie musiałby jednak podjąć niemiecki rząd. 

Czytaj więcej: Niemcy: Opłat za autostrady nie będzie. UE powiedziała "stop"

Ciężarówki muszą czekać

Zamykanie lokalnych dróg to niejedyna praktyka, która złości Niemców. W dniach o dużym natężeniu ruchu Austriacy wpuszczają do siebie tylko do 300 ciężarówek na godzinę - tak, aby na autostradach nie zrobiło się zbyt tłoczno. Efekt to długie kolejki tirów w Bawarii po niemieckiej stronie granicy.

Temperaturę drogowego sporu między Austrią a Niemcami podnosi fakt, że Wiedeń wygrał niedawno sprawę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który nakazał Niemcom wycofanie się z planowanych opłat za autostrady. Trybunał uznał, że przygotowane przez Berlin rozwiązania są dyskryminujące dla obywateli innych krajów Unii. Wniosek skierowała do TSUE właśnie Austria.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział, że nie może być tak, iż Austria uważa niemieckie opłaty drogowe za dyskryminujące, a jednocześnie sama blokuje drogi dla zagranicznych kierowców. Minister Scheuer przyznał, że decyzja TSUE ws. opłat za autostrady była dla Niemiec "potężnym ciosem". 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (34)
Zachowanie "głęboko dyskryminujące", czyli nowy spór o drogi. Niemcy chcą zaskarżyć Austrię
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 18 razy 14

  austryjacy są dziwni...
  np lubią malować landszafty. a jak im się to uniemożliwi robią się NAPRAWDĘ wredni....

 • dvla

  Oceniono 15 razy 11

  To czytelne i widoczne z dużych odległości niemieckie oznakowanie dróg czy jak w UK , teraz porównać do wolskich inżynierów ruchu

 • to_j_a

  Oceniono 2 razy 2

  Ech.. a u nas nawet nie da się wprowadzić kodeksowego zakazu wyprzedzania przez ciężarówki na dwupasmowych autostradach/drogach ekspresowych, albo przynajmniej ograniczenia tego manewru - np. jak w Niemczech.

 • henricus

  Oceniono 2 razy 2

  Zastanawia mnie dlaczego tyle Polakow wyemigrowalo do Austrii, a nie odwrotnie. Bardzo zle w Austrii. Zastanawia mnie jeszcze dlaczego w Austrii najwieksza liczba migrantow to Niemcy (3 razy wiecej niz Polakow).

 • veni.vici

  Oceniono 4 razy 2

  obyśmy mieli ich problemy...

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 10 razy 2

  Jechałem sobie austriacką autostradą do Włoch na urlop. Zachciało mi się siku. Staję na MOPie, idę do kibelka, a tu? Yeees. W kibelku jest "ściana płaczu" na którą się sika. Jest to spłukiwane wodą bieżącą miejsce do siku. TAK JAK NA DWORCU AUTOBUSOWYM W KRAKAU. Ktoś jeszcze pamięta?

 • szejski

  Oceniono 3 razy 1

  Co tam Austriacy, mi się coś takiego zdarzyło w Basel: Szwajcarzy przebudowywali miejską autostradę, korek na 20 km, a my ponieważ chcieliśmy na tamtejsze lotnisko, to nas wujek Google pokierował przez miasto. A tu na pierwszym rondzie stoi jakiś mądrala z lizakiem i każe wracać. Maaaatko, jakbyście widzieli mojego kolegę, jak wyparzył z auta pod lotniskiem kiedy już w końcu tam dojechaliśmy... Jak on zdążył w 5 minut od drzwi hali odlotów do gejta, do tej pory jestem pod wrażeniem :D

 • dwanascieaniolkow

  0

  a tak ..poteznym ciosem...niemcow tak trzeba temperowac...a tu pobratymcy sie im zrewanzowali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX