Niemcy: Opłat za autostrady nie będzie. UE powiedziała "stop"

Niemieckie plany wprowadzenia opłat za autostrady są sprzeczne z prawem UE - orzekł Trybunał w Luksemburgu. Myta na razie nie będzie.

Planowane przez Niemcy opłaty za autostrady naruszają prawo Unii Europejskiej - ocenił we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Władze w Berlinie muszą wyrzucić do kosza przygotowywany od lat projekt drogowego myta. Sędziowie w Luksemburgu dopatrzyli się w nim dyskryminacji obywateli innych krajów wspólnoty.

Opłaty za korzystanie z autostrad nie są niczym niezwykłym, pobiera się je niemal w całej Europie. Problem w tym, że projekt, przygotowany przed laty przez konserwatywną bawarską partię CSU, uderzyłby po kieszeni wyłącznie kierowców z zagranicy, którzy korzystają z niemieckich dróg. Krajowi kierowcy w praktyce byliby z opłat zwolnieni. A na to zgody Trybunału nie ma.

Dyskryminacja obcokrajowców

Skargę przeciwko Niemcom złożyła do Luksemburga Austria, skarżąc się na dyskryminację.

Kontrowersyjny plan pobierania opłat za korzystanie z niemieckich autostrad miał zostać wprowadzony w życie jesienią 2020 roku. Kierowcy mieli kupować winiety uprawniające do korzystania z autostrad. Winiety mieli kupować także Niemcy, ale ustawa przewidywała jednocześnie obniżenie im podatku drogowego, co niwelowało finansowe obciążenia.

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej można uznać za niespodziankę. W lutym prokurator generalny Trybunału opowiedział się za odrzuceniem austriackiej skargi w tej sprawie. Trybunał zazwyczaj zgadza się z wnioskiem prokuratora.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (89)
Niemcy: Opłat za autostrady nie będzie. UE powiedziała "stop"
Zaloguj się
 • suwakwrozporku

  Oceniono 13 razy 9

  Mnie zastanawia co innego: Niemcy chcieli wprowadzić WINIETY!!
  U nas od lat decydenci od dróg tłumaczą, że tylko płatność na bramkach bo w dużym kraju winiety się nie sprawdzają i zawsze jako przykład dawali Francję i Włochy. A tu proszę: najbardziej racjonalna gospodarka w świecie i winiety...
  Przy naszej strukturze cen autostradowych to roczna winieta kosztowała by z parę tysięcy złotych...

 • kr0pek40

  Oceniono 10 razy 8

  Oczywiście unia jest zła i każdy prawdziwy Polak bedzie płacił za przejazdy w Niemczech bo nie może byc tak, że UE moze mówic krajom co wolno a co nie wolno.

 • next-mcgyver2

  Oceniono 16 razy 8

  I bardzo dobrze. Przecież nikt Niemcom nie broni wprowadzać opłat za przejazdy autostradami, ale niech to dotyczy wszystkich.

 • zgryzliwyzenek

  Oceniono 9 razy 5

  Dość ciekawe. Problem polegał na tym, że "tylko dla obcych" nie można: albo dla wszystkich albo wcale. Niemcy planowali "dla wszystkich", ale musieli to sprzedać swoim, którzy już zapłacili w podatkach za budowę autostrad, więc powiedzieli, że obniżą im odpowiednio podatek od samochodów. Technicznie winietę kupują wszyscy (=OK) , Niemcy nie wydają więcej ( dla nich OK) , ci co korzystają płacą ( logicznie OK). Trybunał powiedział jednak, że pakiet jest niebardzo OK. Będzie ciąg dalszy...

 • bombadilwlocie

  Oceniono 10 razy 4

  Jak to? Przecież PiS twierdzi, że to Niemcy rządzą Unią. Może ten wyrok to zasłona dymna? Towarzysze z PiS - do komentarzy!

 • wojtem

  Oceniono 6 razy 4

  Znow idiotyczna decyzja KE. Dlaczego Niemcy maja doplacac do kierowcow spoza Niemiec?

 • misiek12321

  Oceniono 8 razy 4

  Chcialbym zauwazyc ze niemcy placa na swoje autostrady poprzez podatek drogowy. Czyli generalnie niemcy placa za to by Grazynki i Janusze mogly sobie po tych autostradach pojezdzic. Chcielibyscie taki uklad ? Wy co tak ochoczo komentujecie sprawe o ktorej nie macie pojecia ?

 • miets1

  Oceniono 3 razy 3

  Chyba obywatele Niemiec się wku...ą, w końcu już raz zapłacili za te autostrady z własnych podatków, bez dotacji z UE.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 3

  Gorzej będzie, jak Trybunał uzna, że 500 plus, polski rząd będzie musiał wypłacać WSZYSTKIM obywatelom UE, by NIE dyskryminować np. Rumunów, Bułgarów czy Niemców.... :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX