Mateusz Morawiecki proponuje "koalicję chętnych" oraz "czarne i białe" listy płatników VAT w Europie

Oszustwa przy rozliczaniu podatku VAT są przyczyną wielkich strat w budżetach krajów UE. Premier Mateusz Morawiecki chwali się na łamach "FAZ" sukcesami w walce z mafią i wzywa Unię do pójścia w ślady Polski.
Zobacz wideo

"Nasza walka przeciwko mafii VAT jest prawdziwym europejskim sukcesem. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i zachęcić inne kraje UE do pójścia w nasze ślady" – pisze Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Premier określa podatek VAT mianem "smaru" zapewniającego sprawne działanie mechanizmu europejskiego wspólnego rynku. Zwraca jednak uwagę, że VAT jest podatny na nadużycia, co może doprowadzić do "zatrucia" zdrowego organizmu wspólnego rynku.

Morawiecki zaznacza, że Europa już w latach 90. dostrzegła problem oszustw przy podatku VAT, jednak do tej pory nie wypracowała skutecznej metody walki z tym zjawiskiem.

Polska, twierdzi premier, należy do krajów, które wyjątkowo boleśnie odczuły na własnej skórze działania mafii. W latach 2007 – 2013 różnica między spodziewanymi a rzeczywistymi wpływami z podatku VAT wzrosła z 8,9 proc. do 25, 7 proc.

Jak pisze Morawiecki, od 2016 roku Polska zasadniczo zmieniła taktykę walki z nadużyciami. System został uszczelniony dzięki wprowadzeniu nowych instrumentów IT i zmianie przepisów.

Wojna z mafią VAT nie jest jeszcze zakończona, lecz trudno nie zauważyć dotychczasowych rezultatów – podkreśla premier. 

Czytaj więcej: Kaczyński dopiął swego. Będą zmiany stawek VAT na niektóre produkty. Ośmiorniczki droższe

Stwórzmy "koalicję chętnych"

Zmniejszenie o połowę strat VAT oznaczałoby dodatkowe miliardy euro dla unijnego budżetu – podkreśla premier. Ze względu na sprzeciw niektórych krajów wobec harmonizacji podatków, Morawiecki proponuje powstanie "koalicji chętnych" – krajów, które dobrowolnie podejmą walkę z oszustwami VAT.

Polska zamierza zaproponować podpisanie deklaracji o walce z oszustwami podatkowymi. Głównym elementem deklaracji ma być stworzenie wzajemnego dostępu do informacji w formie banków danych podatników i rejestrów handlowych. Należy stworzyć wspólne zasady kontroli procesu rejestracji oraz "czarne i białe" listy płatników VAT. Kolejnymi krokami powinny być jednolite ramy prawne i wspólna kontrola podatków.

UE musi być o wiele skuteczniejsza i bardziej przedsiębiorcza, jeżeli chce dotrzymać kroku rynkom w USA i Azji. By to osiągnąć, potrzebuje zasobów. Likwidacja oszustw podatkowych byłaby krokiem w kierunku zapewnienia tych zasobów – pisze w konkluzji Morawiecki.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: