Glapiński z NBP: wzrost płacy minimalnej ma nieporównywalnie mniejszy wpływ na PKB niż 500 Plus

Na dzisiejszej konferencji Narodowego Banku Polskiego prezes Glapiński podsumował najważniejsze wskaźniki w polskiej polityce pieniężnej. Odniósł się też do ostatnich propozycji rządu, a przede wszystkim do planów podniesienia płacy minimalnej.

Szef banku centralnego jest spokojny w kwestii planów podniesienia płacy minimalnej. Zacytował słowa byłego szefa NBP Marka Belki, który mówił o tym, że błędem jest apokaliptyczne ujęcie potencjalnych skutków podnoszenia płacy minimalne. Zdaniem Glapińskiego słowa te są aktualne również dzisiaj.

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) podwyżki płacy minimalnej mogą mieć minimalny wpływ na inflację - max. o 0,1 pkt proc. w przyszłym roku i podobnie w kolejnym, natomiast wpływ na PKB zbilansuje się i będzie neutralny

- oszacował prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Jednocześnie porównał potencjalne skutki podniesienia płacy minimalnej z wprowadzonym przez rząd PiS programem "Rodzina 500 Plus".

Nieporównywalnie mniejsze jest to oddziaływanie niż 500 plus. Tam było 1 proc. PKB. Konkretne analizy przedstawimy w listopadowej projekcji

Prezes Glapiński przyznał, że z prywatnego punktu widzenia zawsze uważał, że w miarę możliwości trzeba podnieść płacę minimalną. Średnie wynagrodzenie, zdaniem szefa NBP, również powinno rosnąć.

Wzrost płacy minimalnej to nie jest coś, co budziłoby nasz niepokój

- podsumował.

Inflacja, PKB i spowolnienie

 "W ocenie Rady, perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie. Wzrosła jednak niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą i jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą. Inflacja po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego" - podano po posiedzeniu RPP.

>>> Łukasz Schreiber: Nie tylko pracodawcy zapłacą za podwyżkę pensji minimalnej.

Zobacz wideo

Prezes Glapiński podkreślił, że polska gospodarka na tle innych ma się dobrze - w szczególności na tle gospodarki niemieckiej. W kontekście zewnętrznych wpływów przyznał jednak, że mamy do czynienia w Polsce ze spowalniającym wzrostem gospodarczym.

Więcej o:
Komentarze (41)
Konferencja NBP. Glapiński: wzrost płacy minimalnej ma nieporównywalnie mniejszy wpływ na PKB niż 500 Plus
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 24 razy 24

  Za rządów PiS nic nie ma wpływu na inflację. Niestety inflacja tego nie wie.

 • w_pis-du

  Oceniono 25 razy 23

  Jak to ma taki znikomy wpływ, to ja proponuję aby średnią płacę podnieść do wysokości dwórek Glapińskiego!!! Wyprzedzimy wtedy w dobrobycie cały świat i będzie git.

 • baska_w5

  Oceniono 14 razy 14

  Odezwał się fachowiec od minimalnej płacy, szczególnie tej otrzymywanej przez jego "dyrektorki". Takie podwyższenie minimalnej płacy jak proponuje PiS uderza i to mocno w pracodawców prowadzących male przedsiębiorstwa.

 • magnolia1234567890

  Oceniono 14 razy 12

  Pan Glapiński kłamie. Poza tym powie wszystko co każe mu Kaczyński

 • kalim13

  Oceniono 13 razy 11

  asystentkę zatrudnię nie ważne co umie bedzie się tylko komunikować
  blond włosy, okazały cyc i usta którymi umie się komunikować z interfejsem

 • berek-oberek

  Oceniono 10 razy 10

  To mówi szef banku centralnego kraju. Nadal wierzycie w oficjalne dane o stanie finansowym budżetu?

 • wmr2000

  Oceniono 10 razy 10

  A jaki wpływ na PC miały pieniądze z FOZZ? Glapcio powinien wiedzieć

 • jare_jare

  Oceniono 8 razy 8

  To przemówienie to mu Pixie czy Dixie pisała?

 • redstag

  Oceniono 7 razy 7

  A co miał powiedzieć Pisowiec swojemu panu i władcy gospodarzowi kraju?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX