Radykalni ekolodzy zapowiadają blokady miast. Ruch "Extinction Rebellion" działa już w 70 krajach

Ruch ekologów pod nazwą "Extinction Rebellion" w niekonwencjonalny sposób protestuje na rzecz ochrony klimatu. W październiku chce sparaliżować wiele miast na całym świecie.

Organizacja "Extinction Rebellion" istnieje od roku, ale zwróciła na siebie uwagę niekonwencjonalnymi formami protestu. W Zurychu ekolodzy zabarwili wodę w rzece Limmat na zielono. Następie aktywiści dryfowali w niej udając martwych.

Ruch powstał dopiero w 2018 roku w Wielkiej Brytanii, ale działa już w prawie 70 krajach na świecie. W samych Niemczech istnieje 70 grup regionalnych.

– Widzimy, że zwykłe demonstracje i podpisywanie petycji niewiele daje – mówi Annemarie Botzki z Niemiec. – Dlatego wielu z nas gotowych jest pójść krok dalej w odwadze cywilnej i blokować miasta, żeby zwrócić uwagę na katastrofę klimatyczną – wyjaśnia.

Wzorem Mahatma Gandhi i Rosa Parks

Działacze blokują np. ruch drogowy krążąc na przejściach dla pieszych na głównych ulicach miast. Organizacja odżegnuje się jednak od stosowania przemocy. Aktywiści odwołują się przy tym do takich postaci jak Mahatma Gandhi czy Rosa Parks. – Ruch praw obywatelskich na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów też tak zaczynał – podkreśla socjolog prof. Tobias Eule z uniwersytetu w Bernie.

Podobnie jak w latach sześćdziesiątych w USA działacze gotowi są nawet prowokować aresztowania, byle tylko zwrócić uwagę na swoje przesłanie. W Londynie ta strategia sprawdziła się. Setki ekologów zostało zatrzymanych przez policję za paraliżowanie ruchu, ale dzięki temu brytyjski parlament ogłosił w maju 2019 symbolicznie stan kryzysu klimatycznego.

Następna akcja ekologów w Niemczech planowana jest we Frankfurcie nad Menem, gdzie odbywają się międzynarodowe Targi Motoryzacyjne IAA. 7 października protesty mają objąć cały świat – ekolodzy chcą sparaliżować takie miasta jak Berlin, Amsterdam, Nowy Jork i wiele innych. Wcześniej, 20 września, ma się odbyć globalny strajk klimatyczny – nawołuje do niego kilkadziesiąt organizacji ekologicznych od znanego na całym świecie Greenpeace po ambitnego nowicjusza "Extinction Rebellion".

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją uż tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (110)
Radykalni ekolodzy zapowiadają blokady europejskich miast. "Extinction Rebellion" działa już w 70 krajach
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 36 razy 14

  Miękkie fiuty jesteście.
  O jaki protest kąpiąc się w Zurychu albo puszczając drony koło lotniska bo WY do domu wrócić nie musicie.
  (PS - Greta wraca z Nowego Jorku latającym jednorożcem?)
  Obudźcie mnie zblazowane ch...e jak staniecie już na terminalu przeładowczym topy w Arabii Saudyjskiej. Jak zobaczę was w Nigerii wśród zalanych ropą lagun a może pójdziecie popijać sojowe latte do Pakistanu bo ten miliard z rykszy właśnie na auta sie przesiada.
  Kiedy powiecie coś fagasy i sfrustrowane cipy coś PRZECIW korporacjom oraz bankom które je finansują. Kiedy protesty u bram baz wojska Amerykanskiego ? Pentagon to NAJWIEKSZA energochłonna i zatruwająca instytucja na świecie. Największa.
  FVCK YOU Greta !

 • takito.ataki

  Oceniono 23 razy 9

  Ekodebile do potęgi n.
  Jeśłi tak im zależy na klimacie, to jako pierwsi powinni zrezygnować z używania prądu (bo większość jest produkowana w elektrowniach cieplych - zwłąszcza w Niemczech) a zimą powinni zostać odłączeni od ogrzewania miejskiego (bo też z kotłowni cieplnych) . Nie mówiąc o tym, że barwienie wody w rzece ma się nijak do ekologii.

 • saves

  Oceniono 29 razy 9

  W zabarwionej na brązowo Wiśle, ryby pływają do góry brzuchami udając martwe.

 • asperamanka

  Oceniono 24 razy 8

  Proponuje żeby najpierw żyli w pełni ekologicznie. Czyli zero urządzeń pobierających energię elektryczną, bo jej produkcja zostawia ślad węglowy. Energia z wiatraków i fotowoltaiki też, bo te urządzenia trzeba wyprodukować. Zero rowerków z tego samego względu. Żywność tylko własnoręcznie uprawiana z pomocą pługa ciągniętego przez żonę, bo zwierzęta pociągowe pierdzą i wydzielają metan. Ubrania tylko z własnoręcznie zebranego i utkanego lnu. Itd., itp. Na wszelkie choroby kora brzozowa i chleb zagnieciony z pajęczyną, a po śmierci do gara żeby koledzy mieli białko do jedzenia, bo ostatnio już czytałem jednego nawiedzonego Szweda który to właśnie proponował. Wtedy będziecie mieć prawo protestować, bando hipokrytów.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 17 razy 7

  znudzenie dobrobytem, wyjazd do krajow trzeciego swiata aby popracowac MINIMUM 5 lat w wolontarciacie wybilby takie bzdety z glowy

 • boo-boo

  Oceniono 19 razy 7

  Zryte łby i tyle. Niech blokują- środowisko im "podziękuje". Ludzie pokonują trasę w 30 minut- dzięki nim ci sami ludzie postoją w korku z włączonym silnikiem i pokonają tą trasę owszem wkooriweni ale w półtorej godziny. Zajebiście ekologiczni są.
  Przerobiłem ich kilka miesięcy temu na własnej skórze- tak to wyglądało. Zablokowana trasa szybkiego ruchu- wszyscy silniki włączone.

 • mozart

  Oceniono 12 razy 6

  Dziwne, ze wielcy tego swiata nie boja sie wymarcia ani globalnego ocieplenia.

 • lubat

  Oceniono 28 razy 6

  To są metody terrorystyczne, wobec tego powinny być zastosowane środki zwalczania terroryzmu.

 • facio60

  Oceniono 14 razy 4

  Mam w związku z tym kilka pytań do tych ekologów:
  1) jaki jest wasz status rodzinny?
  Zapewne bezdzietne panny i kawalerowie,
  2) czy pracujecie?
  Podejrzewam studentów, młodzież w wieku szkolnym, bezrobotnych aktywistów
  Beztroskie życie, brak obowiązków domowych, na utrzymaniu rodziców albo państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX