Niemcy. Włamanie do królewskiego skarbca w Dreźnie. "Bild": Klejnoty warte nawet miliard euro

Złodzieje wdarli się do drezdeńskiego zamku, gdzie od czasów Augusta Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów. Według niemieckiej prasy straty mogą być liczone w setkach milionów euro.

Złodzieje włamali się w poniedziałek nad ranem do słynnej galerii sztuki "Zielone Sklepienie" w Dreźnie, dysponującej jedną z najbogatszych kolekcji klejnotów w Europie. Nie wiadomo na razie, ile eksponatów skradziono. Dziennik "Bild" twierdzi, że może chodzić o największą kradzież dzieł sztuki w powojennej historii Niemiec.

Według gazety łupem złodziei miały paść klejnoty o wartości setek milionów, a nawet miliarda euro. Policja jak dotąd nie potwierdza tych informacji. Przyznała jedynie, że doszło do włamania, a sprawcy są poszukiwani.

>>>Zobacz wideo:  Jak zabezpieczyć swój dom przed włamywaczem?

Zobacz wideo

Diamenty, złoto, kość słoniowa

Galeria "Zielone Sklepienie" to część skarbca znajdującego się na zamku w Dreźnie. Elektor saski i król Polski August II Mocny kazał w latach 1723-1729 przebudować skarbiec i udostępnić jego zasoby publiczności. Zgromadzone są tam należące do króla dzieła sztuki jubilerskiej i złotniczej, obiekty z kości słoniowej, kamieni i drogocenne brązy.

Reagując na informacje o włamaniu premier landu Saksonia Michael Kretschmer powiedział, że nie da się zrozumieć historii Saksonii bez "Zielonego Sklepienia".

"Bild" podaje, że sprawcy weszli na teren zamku około piątej nad ranem. Wcześniej podpalili skrzynkę transformatorową, co odcięło dopływ prądu do zamku i wyłączyło alarm. Do wewnątrz wdarli się przez okno. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: