Niemcy mają sposób na elektrownie atomowe przy granicy

Niemieckie ministerstwo środowiska chce zakazać sprzedaży paliwa jądrowego do starych elektrowni usytuowanych w pobliżu niemieckiej granicy.

Zakaz ma objąć elektrownie działające więcej niż 30 lat, które znajdują się mniej niż 150 km od niemieckiej granicy. Taki zapis dotknąłby np. belgijskie Tigange i Doel i francuskie Cattenom. Przeciwko tym elektrowniom od lat protestują mieszkańcy znajdujących się w ich pobliżu niemieckich miejscowości, np. Akwizgranu.

Niemcy mają zamknąć swoje elektrownie do 2022 roku, ale na razie nie ma planów zamknięcia zakładów produkcji paliwa jądrowego w Lingen albo wzbogacania uranu w Gronau w Nadrenii Północnej-Westfalii.

>>> Zobacz też: Nadchodzą porażające ceny prądu? Rząd zmroził je przed wyborami, teraz przyjdzie rachunek:

Zobacz wideo

Przeciwko eksportowi protestuje kilka niemieckich landów graniczących z Belgią i Francją: Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat, Nadrenia Płn.-Westfalia, Saara. Na początku roku wspólnie wystąpiły one do Bundesratu, aby podjął w tej sprawie działania.

Dokument, do którego wstępnej wersji dotarła agencja DPA, tłumaczy, że promień 150 km wziął się z tego, że w oficjalnych planach na wypadek katastrof zakładany jest promień „wewnętrznej strefy” zagrożeń na 100 km od elektrowni, do którego autorzy dodali 50 proc., a 1989 rok uznali za moment, w którym zakończono wykorzystywanie w budowie elektrowni jądrowych technologii uznawanych obecnie za przestarzałe.


Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (68)
Niemcy mają sposób na elektrownie atomowe przy granicy
Zaloguj się
 • ssierota

  Oceniono 23 razy 19

  Ciekawe, że w artykule ani słowa o elektrowniach szwajcarskich. Wszystkie 4 bliżej niż 150 km od granicy (jedna stoi nad Ranem 150 metrów! od granicy) i wszystkie starsze niż 35 lat.

 • saksalainen

  Oceniono 14 razy 8

  Moim zdaniem rezygnacja Niemców z atomu była kompletnie błędną decyzją, zwłaszcza jak chcą (a chcą) jak najszybciej ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

  No ale taki mamy klimat, boją się promieniowania, GMO, 5G, technologii w ogóle (może poza technologią wiatrową).

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 20 razy 8

  Nord stream 2 musi w końcu gdzieś to paliwo dostarczać.

 • r.maszkowski

  Oceniono 7 razy 5

  Niemcy nie słyszeli o katastrofie klimatycznej. Ważna jest dla nich wojna ideologiczna.

 • slbm

  Oceniono 3 razy 3

  Poza wszystkim innym, kryterium 1989 roku jako granicy przestarzałości technologii, to wspaniała koncepcja. Wynika z niej, że np. w Elektrowni Cattenom (której to dotyczy, 12 km do granicy niemieckiej) z czterech praktycznie identycznych bloków z identycznymi reaktorami P4, dwa są "przestarzałe", a dwa nie.

 • 1111pln

  Oceniono 6 razy 2

  Onucowate boty szczują na Niemców...

 • twojeprawda

  Oceniono 8 razy 2

  Tak się robi biznes, który podobno nie ma narodowości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX