Unia Europejska drastycznie redukuje wsparcie finansowe dla Turcji

Unia Europejska drastycznie obcięła pomoc finansową obiecaną Turcji na bieżący rok. Powodem są niedozwolone odwierty gazu i interwencja w Syrii.

Jak wynika z pisma pełnomocnika Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej Josepa Borrella, wystosowanego do Parlamentu Europejskiego, Unia Europejska drastycznie obcina środki pomocowe przyrzeczone Turcji na ten rok. Jak donoszą gazety grupy medialnej Funke (wydawca m.in. dziennika  "Westdeutsche Allgemeine Zeitung"), jako przyczynę tej decyzji Borrell podaje spór gazowy w regionie Morza Śródziemnego i turecką ofensywę militarną w Syrii. Borrell podkreśla, że UE uchwaliła cięcia o 75 proc. pomocy w ramach tzw. procesu przedakcesyjnego na rok 2020.

Jak podaje Komisja Europejska, Turcja otrzyma w bieżącym roku już tylko 168 mln euro z tak zwanego programu IPA, służącego zbliżeniu z UE. 150 mln z tej sumy przeznaczone będzie na działania wzmacniające demokrację i praworządność, 18 mln na program wsparcia regionów. Unijne środki przedakcesyjne służą właściwie wsparciu procesu reform w krajach kandydujących do wejścia w poczet UE i poprawieniu ich konkurencyjności. Od lat jednak negocjacje akcesyjne z Turcją są zamrożone, a Unia Europejska zarzuca Ankarze demontaż praworządności. Z tego względu tak kontrowersyjne były wypłaty środków, które pierwotnie w okresie 2014 - 2020 wynieść miały 3,5 mld euro.

>>>Dlaczego Turcja wkroczyła do Syrii? Konflikt trwa od lat. Zobacz materiał wideo: 

Zobacz wideo

Borrel wyjaśnia także, że już UE zredukowała wypłaty dla Turcji od roku 2017 o ogółem 1,2 mld euro. Europejski dyplomata uzasadnia nowe cięcia nieuprawnionymi, zdaniem UE, odwiertami gazu dokonywanymi przez Turków u wybrzeży Cypru i trwającą od października ubiegłego roku interwencją militarną Turcji w północno-wschodniej Syrii. Borrell podkreśla jednak, że wypłata pozostałych środków jest istotna ze względu na wspieranie demokracji i praworządności. Cięcia nie dotyczą pomocy wypłacanej Turcji na podstawie unijnej umowy ws. pomocy dla uchodźców.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: