Unia Europejska drastycznie redukuje wsparcie finansowe dla Turcji

Unia Europejska drastycznie obcięła pomoc finansową obiecaną Turcji na bieżący rok. Powodem są niedozwolone odwierty gazu i interwencja w Syrii.

Jak wynika z pisma pełnomocnika Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej Josepa Borrella, wystosowanego do Parlamentu Europejskiego, Unia Europejska drastycznie obcina środki pomocowe przyrzeczone Turcji na ten rok. Jak donoszą gazety grupy medialnej Funke (wydawca m.in. dziennika  "Westdeutsche Allgemeine Zeitung"), jako przyczynę tej decyzji Borrell podaje spór gazowy w regionie Morza Śródziemnego i turecką ofensywę militarną w Syrii. Borrell podkreśla, że UE uchwaliła cięcia o 75 proc. pomocy w ramach tzw. procesu przedakcesyjnego na rok 2020.

Jak podaje Komisja Europejska, Turcja otrzyma w bieżącym roku już tylko 168 mln euro z tak zwanego programu IPA, służącego zbliżeniu z UE. 150 mln z tej sumy przeznaczone będzie na działania wzmacniające demokrację i praworządność, 18 mln na program wsparcia regionów. Unijne środki przedakcesyjne służą właściwie wsparciu procesu reform w krajach kandydujących do wejścia w poczet UE i poprawieniu ich konkurencyjności. Od lat jednak negocjacje akcesyjne z Turcją są zamrożone, a Unia Europejska zarzuca Ankarze demontaż praworządności. Z tego względu tak kontrowersyjne były wypłaty środków, które pierwotnie w okresie 2014 - 2020 wynieść miały 3,5 mld euro.

>>>Dlaczego Turcja wkroczyła do Syrii? Konflikt trwa od lat. Zobacz materiał wideo

Zobacz wideo

Borrel wyjaśnia także, że już UE zredukowała wypłaty dla Turcji od roku 2017 o ogółem 1,2 mld euro. Europejski dyplomata uzasadnia nowe cięcia nieuprawnionymi, zdaniem UE, odwiertami gazu dokonywanymi przez Turków u wybrzeży Cypru i trwającą od października ubiegłego roku interwencją militarną Turcji w północno-wschodniej Syrii. Borrell podkreśla jednak, że wypłata pozostałych środków jest istotna ze względu na wspieranie demokracji i praworządności. Cięcia nie dotyczą pomocy wypłacanej Turcji na podstawie unijnej umowy ws. pomocy dla uchodźców.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (74)
Unia Europejska drastycznie redukuje wsparcie finansowe dla Turcji
Zaloguj się
 • goldenboy34

  Oceniono 16 razy 14

  Powodem obciecia funduszy jest przede wszystkim obecną sytuacja w Libii i jej możliwe międzynarodowe skutki. Arena wydarzeń międzynarodowych przenosi się obecnie właśnie tam. Jeżeli ofensywa turecka tam zwycięży Turcja będzie miała jeszcze większą strategiczną pozycje w regionie, a przez dzihadistow tam wysłanych i potencjalnych uchodźców (głównie włoski kierunek) będzie miała następnego asa w szantażu UE w sprawie uchodźców.

 • icc217

  Oceniono 8 razy 6

  Wstrzymac calowicie!

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 14 razy 6

  Trochę za późno.

 • barakuda62

  Oceniono 5 razy 5

  Po co jeszcze to finansowanie?
  przecież Turcja na członkostwo UE nie ma szans żadnych i to przez kolejnych kilkanaście lat jak skończy się Erdogan i nawet powróci demokracja, to temat nieaktualny przez co najmniej kolejnych 30-40 lat, po co im pchać te w sumie miliardy Euro?

 • micro5

  Oceniono 5 razy 3

  czyli najstarsza zasada dyscyplinowania finansowego a w 2020 kończy się okres i w następnym okresie Polska doskonale to odczuje a szczególnie 500+ inflacja się rozpędza

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 3

  zakręcą kurek pislandi i pisie chamy na widłach sami wyniosą czerwoną dude i umocza w gnojówce

 • logik1968

  Oceniono 7 razy 3

  Erdohanowi jakiekolwiek fundusze się należą? Za zamykanie dziennikarzy i sędziów? UNIA się BŁAŹNI !!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX