Niemcy zarabiają coraz lepiej. Koszty pracy mocno w górę

Koszty pracy w Niemczech poszybowały w górę. To najwyższy wzrost od 2012 roku

W ubiegłym roku w Niemczech gwałtowniej niż w ciągu ostatnich siedmiu lat wzrosły koszty pracy. Obejmują one koszty wynagrodzeń, a także wydatki na ubezpieczenie społeczne oparte na ustawowych i dobrowolnych świadczeniach pracodawcy (m.in. składki na ubezpieczenie społeczne i świadczenia na wypadek choroby). Do tego dochodzą koszty zakładowych programów emerytalnych, wynagrodzenia za urlop, wszelkie świadczenia pomocowe, dodatki i dopłaty.

Dodatkowe koszty wynagrodzeń wzrosły szybciej niż wynagrodzenia brutto – podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Godzina pracy kosztowała o 3 procent więcej niż rok wcześniej. Przy czym dodatkowe koszty pracy wzrosły o 3,2 procent, a zarobki brutto jedynie o 2,9 procent.

Ostatni taki wzrost odnotowano w 2012 roku – wtedy wynosił 3,1 procent.

Zobacz wideo Praca zdalna z powodu koronawirusa? Sejm przegłosował nowe przepisy

Nieco więcej niż w UE

Z krajów Unii Europejskiej dostępne są na razie tylko dane z trzeciego kwartału 2019, bez sektora publicznego i służby zdrowia. W UE koszty pracy podrożały średnio o 2,9 procent w porównaniu z rokiem 2018. Wzrost był zatem nieco mniejszy niż w Niemczech.

Największy odnotowała Rumunia (+12,8 procent), Węgry (+9,9) i Bułgaria (+9,7), czyli kraje gdzie koszty pracy nie przekraczają 10 euro. Najmniej podrożała praca w krajach o wysokich zarobkach, takich jak Finlandia (+0,2 procent) czy Luksemburg (+0,4 procent).

Średnie koszty pracy w UE w 2018 roku wyniosły 26,60 euro, a w Niemczech 35 euro. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: