Niemcy: ponad 100 mld euro na ożywienie gospodarki po pandemii. W tym obniżka podatku VAT

Rząd w Berlinie uzgodnił kolejny pakiet działań w celu ożywienia gospodarki po pandemii koronawirusa. Wyda na to 130 miliardów euro.

Niemiecka koalicja rządowa uzgodniła po dwudniowych negocjacjach kolejny pakiet działań w celu ożywienia gospodarki po pandemii koronawirusa. Obejmuje on 57 punktów. W tym i przyszłym roku rząd zamierza wydać 130 mld euro - poinformowała w środę wieczorem (03.06.2020) kanclerz Angela Merkel. 120 mld będzie pochodzić z budżetu federalnego.

Podatek VAT

Kluczowa decyzja dotyczy obniżenia na sześć miesięcy podatku VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. Ulga będzie obowiązywać od 1 lipca do końca roku. Niższy podatek obejmie także towary codziennego użytku, w tym artykuły spożywcze.

Obniżone zostaną ponadto ceny prądu. W tym celu dopłata EEG na wsparcie elektrowni wytwarzających prąd ekologicznie zostanie zmniejszona od 2021 roku dzięki dotacjom z budżetu federalnego. Promowana będzie także elektromobilność - państwowy wkład istniejącej już premii ulegnie podwojeniu. W przyszłości państwo będzie subsydiowało zakup samochodu elektrycznego sumą 6 tys. euro. Nie będzie natomiast ogólnej premii za zakup samochodu.

300 euro na dziecko

Rodziny z dziećmi otrzymają jednorazowe wsparcie w wysokości 300 euro na każde dziecko.

Pomoc finansową otrzymają także gminy. Pieniądze z budżetu federalnego i budżetów krajów związkowych mają zrekompensować straty gmin z podatku od działalności gospodarczej.

Kanclerz Merkel zapewniła, że wspólnymi siłami spróbuje się wyjść z niezwykle trudnej sytuacji. - Chcemy dynamicznie wyjść z kryzysu - dodał wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

Miliardy dla Deutsche Bahn

Pomoc finansową otrzyma również kolej. Z powodu utraty dochodów w wyniku koronakryzysu rząd Angeli Merkel chce zapewnić koncernowi Deutsche Bahn dodatkowy kapitał w wysokości 5 mld euro.

Przewidziano także pomoc w wysokości 2,5 mld euro dla przedsiębiorstw transportu publicznego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Zobacz wideo Zobacz też: Donald Trump uderza w WHO i chce zabrać setki milionów dolarów. "Strzał z armaty do wróbla"
Więcej o: