Wyspa Jersey: ulubiony raj podatkowy Niemców. Ponad 180 mld euro na kontach

W dyskusji o walce z unikaniem podatków w Niemczech wyspa Jersey nie odgrywała dotychczas większej roli. Teraz może się to zmienić.

Szukając sposobów na optymalizację podatkową zamożni Niemcy coraz częściej lokują swoje pieniądze w bankach na wyspie Jersey. Jak wynika z danych udostępnionych przez niemieckie ministerstwo finansów, w roku 2018 obywatele Niemiec przechowywali na tamtejszych kontach prawie 181 miliardów euro.

Jersey to jedna z Wysp Normandzkich podlegająca Wielkiej Brytanii, ale posiadająca własne ustawodawstwo podatkowe. O Jersey mówi się, że to miejsce zapewniające dyskrecję. Może dlatego na każdy kilometr kwadratowy tej niewielkiej wyspy przypadają 4 miliardy euro zdeponowanego tam majątku.

Szwajcaria na drugim miejscu

Pod względem wysokości niemieckich depozytów Jersey wyprzedza nawet takie kraje jak Szwajcaria czy Luksemburg, o których od dawna dyskutuje się w kontekście walki z unikaniem opodatkowania. Z danych resortu finansów w Berlinie wynika, że w Szwajcarii Niemcy przechowywali w 2018 roku 133 miliardy euro, a w Luksemburgu niecałe 126 miliardów.

Dane te są dostępne dzięki tak zwanemu automatycznemu systemowi wymiany informacji, poprzez który poszczególne kraje zawiadamiają inne państwa o kontach bankowych prowadzonych przez podatników z tych państw. Ma to utrudnić unikanie płacenia podatków.

Legalne czy nielegalne?

Statystyka ministerstwa finansów nie zawiera jednak informacji o tym, czy środki zgromadzone na tych kontach są legalne czy nie. Sprawdzają to dopiero poszczególne urzędy skarbowe po tym, jak dostaną informacje o istnieniu kont. Okazuje się jednak, że nie wszystkie raje podatkowe współpracują z niemieckim resortem finansów. Kajmany czy Bahamy odnawiają przekazania urzędnikom odpowiednich statystyk.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Zobacz wideo Rekordy zakażeń, prezydent na wojnie z sądami. Brazylia ma problem nie tylko z koronawirusem
Więcej o: