Tesla z kilkunastomilionową karą w Niemczech. Chodzi o baterie

Niemiecki Urząd Ochrony Środowiska nałożył na producenta samochodów elektrycznych Teslę kilkunastomilionową grzywnę za zaniedbania dotyczące baterii. Firma nie zgadza się z zarzutami i składa odwołanie.
Zobacz wideo W Chinach będą budować Tesle. Pierwsza fabryka poza USA powstanie w Szanghaju

Grzywna w wysokości 12 mln euro nałożona przez Federalny Urząd Ochrony Środowiska opiera się na zarzutach, że Tesla nie wywiązała się z prawnego obowiązku odbioru zużytych baterii. Co wynika z ostatniego sprawozdania kwartalnego, które Tesla złożyła w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

PS5 PlayStation 5 jest potężne. Konsola Sony w naszych rękach [PIERWSZE WRAŻENIA]

Niemcy. Tesla odpiera zarzuty Urzędu Ochrony Środowiska

W myśl niemieckich przepisów producenci samochodów elektrycznych muszą odebrać sprzedawane przez siebie baterie lub wyznaczyć partnera do ich utylizacji. Tesla miała nie przestrzegać tych przepisów.

Tymczasem producent samochodów elektrycznych jest zdania, że oskarżenie jest bezpodstawne i że chodzi głównie o "obowiązki administracyjne", których nie wypełnił. Dlatego przedsiębiorstwo odwołało się od decyzji Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska.

"Chociaż nie możemy przewidzieć wyniku postępowania ani ostatecznej kwoty grzywny, złożyliśmy odwołanie. Nie przewidujemy jednak, aby miało to istotny negatywny wpływ na naszą działalność" - oświadczyło kierownictwo przedsiębiorstwa. Federalny Urząd Ochrony Środowiska odmówił komentarza, informując, że nie może wypowiadać się w trakcie prowadzonego postępowania.

TOPtech Samsung Galaxy Z Fold 2 to futurystyczny gadżet dla nielicznych. Kosztuje fortunę [TOPtech]

Najdroższy producent samochodów na świecie

Wiadomość o grzywnie nie wpłynęła na notowania amerykańskiej firmy na giełdzie, bo wyznaczona kara jest zbyt niska. Tesla jest obecnie najdroższym producentem samochodów na świecie. Od początku roku kurs akcji wzrósł prawie o 400 procent, a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrósł nawet siedmiokrotnie.

Notowania firmy Tesla na amerykańskiej giełdzie, wykres roczny.Notowania firmy Tesla na amerykańskiej giełdzie, wykres roczny. Źródło: investing.com

Ostatnio Tesla została wyceniana na około 370 miliardów dolarów. Pomimo spadku wielkości sprzedaży ten pionier w produkcji e-samochodów z Doliny Krzemowej jest sprzedawany po ponad czterokrotnie wyższej cenie niż dwaj najwięksi amerykańscy producenci pod względem udziału w rynku - General Motors i Ford - razem wzięci.

Tesla wyprzedza pod względem wartości giełdowej także niemieckie firmy samochodowe, takie jak Daimler, Volkswagen i BMW.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: