Niemcy pierwszy raz od blisko dekady bez wzrostu liczby ludności. Więcej zgonów, mniejsza imigracja
Na koniec 2020 roku Niemcy liczyły 83,2 miliony mieszkańców - wynika z opublikowanych we wtorek (12.1.2021) szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w Wiesbaden. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2011 roku liczba ludności RFN nie wzrosła. Wpływ na to miała zapewne pandemia koronawirusa i przede wszystkim związana z nią mniejsza imigracja do Niemiec, a także większa liczba zgonów. W Niemczech urodziło się też nieco mniej dzieci niż w latach poprzednich.
Ponad 40 tysięcy zgonów więcej
Według wstępnych statystyk w ubiegłym roku zmarło co najmniej 980 tysięcy mieszkańców RFN. Liczba ta może być jeszcze wyższa, bo Destatis dysponuje na razie wstępnymi danymi za okres do połowy grudnia ubiegłego roku, podczas gdy właśnie pod koniec roku nastąpił znaczny wzrost zgonów związanych z pandemią COVID-19. Dla porównania: w całym 2019 roku w Niemczech odnotowano 939 520 zgonów.
Na świat przyszło w Niemczech w ubiegłym roku od 755 tysięcy do 775 tysięcy dzieci - szacują statystycy. Tymczasem w 2019 roku odnotowano 778 090 urodzin.
"Przez trzy dekady od zjednoczenia Niemiec liczba ludności przeważnie rosła, z wyjątkiem roku 1998 oraz lat 2003-2010. Wzrost liczby ludności był jednak wyłącznie rezultatem pozytywnego salda migracji, a zatem tego, że więcej osób imigrowało niż emigrowało. Bez tego przyrostu migracyjnego liczba ludności kurczyłaby się już od 1972 roku, od kiedy to każdego roku więcej ludzi umierało niż się rodziło" - zastrzega Destatis w swoim komunikacie.
Pandemia hamuje migrację
Urząd szacuje, że w ubiegłym roku saldo migracji do Niemiec nadal było dodatnie i wyniosło od 180 tysięcy do 240 tysięcy (o tyle więcej osób przybyło do RFN, niż wyjechało). Tymczasem w 2019 roku saldo to wyniosło 327 060. Najwyższe odnotowano w 2015 roku. Wówczas do Niemiec przybyło o ponad 1,139 mln więcej osób, niż opuściło ten kraj, co doprowadziło do kryzysu uchodźczego.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego w zeszłym roku na ograniczenie migracji wpłynęły obostrzenia pandemiczne dotyczące podróżowania oraz gospodarcze następstwa pandemii.
Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.
-
Jesienny koszmar powrócił. Olbrzymia fala zgonów znów przetacza się przez Polskę [WYKRES DNIA]
-
Obajtek nie uwierzył w zablokowanie przejęcia Polska Press. Sąd: Jest postanowienie. Niezaskarżalne
-
Sąd wstrzymuje przejęcie Polska Press przez Orlen, ale do czasu. UOKiK: To nieuprawnione
-
Ryszard Petru znalazł komputery za 300 zł. I co z tego, skoro do zdalnej nauki się nie nadają?
-
IMGW potwierdza, że pogoda w Polsce wpływa na transmisję koronawirusa. "Ryzyko zdecydowanie mniejsze"
- Czechy. Rząd odrzucił wprowadzenie norm w supermarketach dot. krajowej żywności. Nie chce konfliktów z UE
- Blokada Kanału Sueskiego pokazała brudny "sekret" transportu morskiego. Statek jak kilka milionów samochodów
- Przekop Mierzei Wiślanej już na półmetku. Zbliża się zamknięcie obwodu sztucznej wyspy
- Unijny komisarz: Certyfikaty szczepień nie tylko do swobodnego podróżowania
- Budżet państwa zarobił na foliówkach w 2020 r. ponad 176 mln zł. Wkrótce nowa opłata