Niemcy pokryją koszty testów na granicy z Polską

Od poniedziałku szybkie testy na przejściach granicznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim mają być bezpłatne, poinformował rząd w Schwerinie. Domagali się tego mieszkający w strefie przygranicznej Polacy.

Rząd federalny w Berlinie przejmie koszty szybkich testów na obecność koronawirusa na granicy polsko-niemieckiej. - Nawet dla osób, które nie mieszkają w Niemczech lub nie posiadają obywatelstwa niemieckiego, szybkie testy na granicy polsko-niemieckiej będą bezpłatne. Centra szybkich testów są o tym informowane i od poniedziałku będą się do tego stosować - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Meklemburgii-Pomorza Przedniego Stefan Rudolph.

Zobacz wideo Czy zostaną wprowadzone kary za zagraniczne wyjazdy turystyczne? "W tej chwili nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu"

Niemcy zapłacą za testy na granicy z Polską

Mieszkający w regionie Polacy domagali się całkowitego zniesienia opłat za testy. Nie jest jasne, czy koszty zostaną przejęte także w przypadku osób przekraczających granicę w Brandenburgii i Saksonii. 

Lubieszyn . Niemcy otworzyły punkt testów na koronawirusa na przejściu granicznym z Polską.Ruszają testy na polsko-niemieckiej granicy. Po protestach Polaków

Od momentu zaliczenia Polski do grupy "regionów wysokiego ryzyka" każdy, kto wjeżdża do Niemiec, musi przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem.

Gdzie można zrobić test?

Punkty szybkich testów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim znajdują się na przejściach granicznych Linken-Lubieszyn oraz Ahlbeck-Świnoujście na wyspie Uznam. Od ich otwarcia dwa tygodnie temu, osoby dojeżdżające do pracy musiały płacić 10 euro za test, a wszyscy pozostali 20 euro.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: