Nord Stream 2: Ukraina gotowa do rozmów o rekompensacie

W sporze o niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2, Ukraina bierze pod uwagę pomoc finansową z powodu zagrożenia utraty dochodów.
Zobacz wideo Nord Stream 2: Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze?

"Jeśli zaproponuje się nam rozmowy o rekompensatach, przyjrzymy się temu" - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z "Welt" (Online w niedzielę). "Niekoniecznie jednak zgodzimy się na to, co zostanie zaproponowane" - wyjaśnił. Niemcy prowadzą obecnie rozmowy z USA na temat przyszłości projektu.

Ukraina obawia się, że po ukończeniu Nord Stream 2, środki od Rosji w wysokości miliardów euro za tranzyt gazu mogą zostać znacząco obcięte. Chronicznie cierpiący na niedobór pieniędzy kraj jest zdany na te dochody i dlatego jest jednym z krytyków całego projektu.

Nord Stream 2. Putin: pierwsza nitka gotowa. Gazociąg zostanie ukończony do końca roku. Na zdjęciu prezydent Rosji Władimir Putin na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (4 czerwca 2021 r.) Putin: Pierwsza nitka Nord Stream 2 gotowa. Gazociąg powstanie do końca roku

Nord Stream 2 a bezpieczeństwo Ukrainy

Kułeba podkreślił, że odniósł wrażenie, iż "determinacja USA do wypłacenia Ukrainie rekompensaty, jeśli Nord Stream 2 zostanie ukończony, w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Jak zaznaczył, dla Ukrainy Nord Stream 2 jest przede wszystkim zagrożeniem bezpieczeństwa. "Dlatego właśnie mówimy, że rurociąg powinien zostać wykorzystany jako dźwignia zachęcająca Rosję do odegrania bardziej konstruktywnej roli w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy." Konflikt ten trwa tam od 2014 roku.

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena porzuciła niedawno częściowo swój wieloletni sprzeciw wobec rurociągu i powstrzymała się od nałożenia sankcji na spółkę operacyjną – również ze względu na stosunki z Niemcami. Następnie delegacja niemieckiego rządu udała się do Waszyngtonu w celu omówienia dalszych działań. Niemcy chcą, by Rosja utrzymała umowę tranzytową z Ukrainą na czas nieokreślony. Kończy się ona w 2024 roku. Moskwa musiałaby się jednak na to zgodzić.

Olaf Scholz, minister finansów Niemiec Oszustwa podatkowe: Niemcy zleciły zakup tajnych danych podatkowych z Dubaju

Merkel: rozmowy z USA na dobrej drodze

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę (13.6.2021) po spotkaniu z Joe Bidenem na szczycie G7, że jest zgodna z prezydentem USA co do tego, że to "egzystencjalne i niezbędne", aby Ukraina mogła nadal uczestniczyć w tranzycie gazu z Rosji do Europy. Zaznaczyła, że rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze.

Nord Stream 2 ma dostarczać 55 mld metrów sześciennych gazu z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Krytycy rurociągu, w tym niektóre państwa członkowskie UE i USA, ostrzegają, że gazociąg może doprowadzić do zbytniego uzależnienia od rosyjskiego gazu. Domagają się oni, by przynajmniej napełnienie niemal gotowego już rurociągu uzależnić od polityki Rosji.

(DPA/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: