Gerhard Schroeder był w Moskwie i rozmawiał z Putinem. Później miał spotkać się z Abramowiczem

Podróż Gerharda Schroedera do Moskwy i spotkanie z Władimirem Putinem owiane są tajemnicą. Były kanclerz Niemiec miał już wrócić do kraju, a tymczasem niemiecki rząd wciąż najwyraźniej nie wie, jakie ustalenia mogły zapaść w rosyjskiej stolicy.
Zobacz wideo Kowal: Niemcy są naszym sojusznikiem i w tych sprawach trzeba ich cisnąć jak sojusznika

Już kilka tygodni temu jego rodzima partia SPD zdystansowała się od byłego kanclerza Gerharda Schroedera. Potem jego współpracownicy złożyli wymówienia, bo ten nie chciał publicznie skrytykować swojego przyjaciela Władimira Putina. 77-letniemu Schroederowi odebrano ponadto niektóre z honorowych tytułów.

Tym większe było więc zdziwienie, gdy w ubiegłym tygodniu były kanclerz i jego żona Soyeon Schroeder-Kim, wyjechali nagle do Moskwy. Schroeder-Kim nadała całej akcji mistyczną otoczkę. Na Instagramie opublikowała zdjęcie ze złożonymi rękami i zamkniętymi oczami na tle Soboru Wasyla Błogosławionego na Placu Czerwonym w Moskwie. Jakby modliła się o pokój.

 

Tajemnicza wizyta w Moskwie. O czym dyskutowali Schroeder i Putin?

Niektórzy mogli mieć nadzieję, że były kanclerz coś wskóra. W końcu Gerhard Schroeder uchodzi za jedną z niewielu osób, które mogą mieć jeszcze bezpośredni kontakt z Putinem. Panowie są ze sobą zaprzyjaźnieni. Jednak im więcej informacji wycieka na temat przebiegu podróży byłego kanclerza, tym bardziej wydaje się, że okazała się ona kompletną klapą.

Niespełna tydzień po podróży nie udało się prawie nic na jej temat ustalić. Ani rząd w Berlinie, ani partia Schroedera nie wiedziały nic o planach podróży byłego kanclerza. Teraz nie wiedzą nic o jej przebiegu i wynikach.

Szef SPD Lars Klingbeil podkreśla, że nie ma żadnych informacji na temat wyjazdu, ale zakłada, że Schroeder wkrótce sam się wypowie. - Na pewno się wytłumaczy, bo opinia publiczna interesuje się oczywiście tym, co robił tam były kanclerz - powiedział Klingbeil w telewizji RTL i NTV. Zasadniczo szef socjaldemokratów pozytywnie wypowiedział się na temat podróży. - Każda rozmowa, która się odbędzie, może pomóc - skomentował.

Gerhard Schroeder miał rozmawiać z Romanem Abramowiczem

Dotychczasowe informacje na temat wizyty Schroedera w Rosji opierają się głównie na doniesieniach tabloidu "Bild". Były kanclerz miał rozmawiać w czwartek 10 marca przez kilka godzin osobiście z Putinem. W piątek spotkał się z jednym z najbliższych doradców prezydenta Rosji, a w sobotę wraz z żoną odleciał do Stambułu. W Turcji miało dojść także do spotkania z delegacją ukraińską.

Choć Schroeder wrócił już prawdopodobnie do Hanoweru, ani opinia publiczna, a najwyraźniej także niemiecki rząd, nie dowiadują się niczego o wynikach jego podróży. Według tabloidu, były kanclerz miał odbyć w nocy z czwartku na piątek także spotkanie z czołowym oligarchą i powiernikiem Putina, Romanem Abramowiczem, obłożonym zachodnimi sankcjami.

Mówi się, że Abramowicz wszedł do hotelu Kempinski bocznym wejściem. Następnie w luksusowym apartamencie Schroedera odbyła się kilkugodzinna rozmowa. "Bild" dowiedział się o jeszcze jednej rozmowie byłego kanclerza w Moskwie. Schroeder spotkał się podobno z głównym rosyjskim negocjatorem z Ukrainą, byłym ministrem kultury Władimirem Medinskim.

To, póki co, jedyne doniesienia na temat rozmów byłego kanclerza. Gerhard Schroeder milczy, a w Ukrainie nadal giną ludzie.

(dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: