Rząd Niemiec ma dość. Gerhard Schroeder straci przywileje

Były kanclerz Gerhard Schroeder nie zrzekł się posad w rosyjskich koncernach. Niemiecka koalicja chce mu odebrać część przywilejów.

Były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec ma stracić przysługujące mu środki z kasy państwa na utrzymanie biura i zatrudnienie pracowników. W czwartek (19.05.2022) komisja budżetowa Bundestagu zajmie się wnioskiem w tej sprawie, złożonym przez polityków niemieckiej koalicji rządowej, złożonej z macierzystej partii Schroedera, SPD, oraz Zielonych i liberalnej FDP.  

Niemcy. Gerhard Schroeder ma stracić pieniądze z budżetu państwa na biuro

Wniosek ten oficjalnie uzasadniono tym, że Gerhard Schroeder obecnie nie wykorzystuje już przysługujących mu maksymalnie sześciu pomieszczeń biurowych z siedmioma pracownikami.

"Gerhard Schroeder nie wypełnia żadnych bieżących zobowiązań, wynikających z urzędu byłego kanclerza federalnego" - oświadczyli przedstawiciele partii koalicyjnych w komisji budżetowej Bundestagu. "Tym samym nie istnieje przesłanka dla uposażenia na cele biurowe i personalne dla byłego kanclerza" - wyjaśniono. W zeszłym roku wydatki na utrzymanie personelu biura Schroedera oraz podróże jego pracowników opiewały na 419 tysięcy euro.

Zobacz wideo Polsce grozi recesja? Czerniak: Ryzyko pojawienia się stagflacji jest bardzo wysokie

Więcej wiadomości z gospodarki i świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Związki z Moskwą

Bliskie relacje Schroedera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz jego posady w rosyjskich koncernach energetycznych od dawna budziły kontrowersje. Schroeder jest przewodniczącym komisji udziałowców spółki Nord Stream, szefem rady nadzorczej Rosnieftu i kandyduje do rady nadzorczej Gazpromu.

Jednak dopiero inwazja Rosji na Ukrainę w lutym tego roku i postawa byłego kanclerza, który odmówił rezygnacji z funkcji w rosyjskich spółkach, skłoniły niemieckich polityków do refleksji i wyciągnięcia konsekwencji wobec Schroedera.

W SPD trwają procedury o wykluczenie byłego polityka z partii, a współprzewodnicząca ugrupowania Saskia Esken zaapelowała niedawno do byłego kanclerza, by sam zrzekł się członkostwa.

We wtorek (17.05.2022) niemiecka chadecja CDU/CSU zapowiedziała złożenie w komisji budżetowej Bundestagu wniosku o pozbawienie Schroedera środków na biura. "Myślę, że już najwyższy czas, by skończyć z przywilejami dla niepoprawnego lobbysty Putina" - oświadczył polityk bawarskiej CSU Alexander Dobrindt.

W odpowiedzi szef klubu parlamentarnego rządzącej SPD Rolf Muetzenich zapowiedział własny wniosek koalicji w tej sprawie.

(DPA AFP, ARD/ widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: