Nowi obywatele Niemiec. Polacy na czwartym miejscu

5500 Polaków otrzymało w ubiegłym roku niemieckie obywatelstwo. W staraniach o niemiecki paszport Polaków wyprzedzają obywatele innych krajów.

W 2021 roku niemieckie obywatelstwo otrzymało około 131 600 cudzoziemców. Było to o około jedną piątą (21 700 osób) więcej niż w roku poprzednim - podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Wzrost ten zawdzięcza się obywatelom Syrii, których liczba naturalizacji wzrosła w ubiegłym roku niemal trzykrotnie.

Zobacz wideo Kowal: Niemcy są naszym sojusznikiem i w tych sprawach trzeba ich cisnąć jak sojusznika

Na czele Syryjczycy

Obywatelstwo niemieckie otrzymało 19 100 Syryjczyków. Ta wysoka liczba jest związana z imigracją osób poszukujących ochrony z Syrii w latach 2014-2016, które obecnie w coraz większym stopniu spełniają wymagania niezbędne do otrzymania niemieckiego paszportu. Chodzi o wystarczającą znajomość języka, pewne źródło utrzymania oraz przebywanie w Niemczech od co najmniej ośmiu lat.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Właściwie Syryjczycy, którzy otrzymali niemieckie obywatelstwo w ubiegłym roku, przebywali w Niemczech średnio tylko sześć i pół roku. Jednak osoby, które chcą uzyskać naturalizację już po sześciu latach pobytu, mogą to zrobić dzięki szczególnym osiągnięciom integracyjnym, takim jak dobra znajomość języka niemieckiego, dobre wyniki w nauce lub pracy zawodowej czy zaangażowanie obywatelskie. W takich przypadkach najbliżsi krewni mogą również uzyskać niemieckie obywatelstwo bez wymogu ośmioletniego okresu pobytu.

Polacy na czwartym miejscu

Jak szacuje niemiecki urząd statystyczny, również w tym roku przewiduje się wzrost liczby naturalizacji obywateli Syrii. Na początku 2022 roku w Niemczech mieszkało 449 tys. Syryjczyków z co najmniej sześcioletnim okresem pobytu - to ponad cztery razy więcej niż na początku 2021 roku.

Oprócz Syryjczyków o naturalizację najczęściej występowali obywatele Turcji (12 200), Rumunii (6900), Polski (5500) i Włoch (5000). Ogółem w Niemczech naturalizowano przedstawicieli 173 różnych narodowości. Co czwarta naturalizowana osoba pochodzi z państwa członkowskiego UE.

 

(AFP/dom)

Artykuł pochodzi z portalu Deutsche Welle

>>> Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: