Tańszy gaz i prąd. Niemcy przeznaczą 200 mld euro na kryzys energetyczny

Niemiecki parlament zgodził się na przyjęcie pakietu ochronnego o wartości 200 mld euro. Dzięki niemu gaz i prąd znów mają być tańsze. - To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy z niepokojem patrzą na swoje dodatkowe koszty, a także dla rzemiosła i przedsiębiorstw - ocenił kanclerz Olaf Scholz.
Zobacz wideo Kryzys energetyczny uderza w transport publiczny. Jak możemy go uratować?

Do uruchomienia pakietu pomocowego na walkę z rosnącymi kosztami energii niezbędne było ponowne zawieszenie hamulca zadłużenia. Bundestag zgodził się na to w piątek, 21 października, głosami koalicji SPD, FDP i Zielonych. Hamulec zadłużenia jest zakotwiczony w niemieckiej konstytucji, która stanowi, że budżet państwa powinien sobie radzić bez większych pożyczek. Dopuszczalny próg zadłużenia wynosi 0,35 proc. produktu krajowego brutto (PKB). W sytuacjach nadzwyczajnych możliwe jest zaciągnięcie większych kredytów.

Hamulec zadłużenia został w Niemczech zawieszony już w 2020 r. w wyniku pandemii koronawirusa. Umożliwił on wtedy zaciągnięcie państwu kredytów na pomoc firmom i osobom prywatnym, których pandemia pozbawiła źródła dochodu. Teraz rząd uzasadnił zniesienie ograniczenia skutkami rosyjskiego ataku na Ukrainę i eksplodującymi cenami energii powiązanymi z wysoką inflacją.

Hotel (zdjęcie ilustracyjne) Niemcy. Hotele do ceny za dobę doliczają dodatkowe opłaty za energię

Niemcy przyjęły pakiet ochronny. Kanclerz Olaf Scholz: Pomoże ograniczyć wysokie ceny energii

Pakiet pomocowy o wartości 200 mld euro ma złagodzić obciążenia firm i osób prywatnych powstałe poprzez rosnące ceny prądu i gazu. Nie są jeszcze znane szczegóły, w jaki sposób mają zostać one obniżone. W przypadku gazu powołana przez rząd komisja zaproponowała, by państwo przejęło grudniowe rachunki. Od marca 2023 r. miałby wejść w życie limit cenowy dla kwoty podstawowej wynoszącej 80 procent zwykłego zużycia. W przypadku dużych odbiorców gazu w przemyśle limit cen miałby zacząć obowiązywać już od stycznia.

Według rządowych planów zaciągnięte kredyty powinny wystarczyć do 2024 r. Kanclerz Olaf Scholz przyjął głosowanie w Bundestagu jako "dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy z niepokojem patrzą na swoje dodatkowe koszty, a także dla rzemiosła i przedsiębiorstw". Jego zdaniem pakiet pomoże "ograniczyć zdecydowanie zbyt wysokie ceny energii".

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) Polacy jeżdżą po węgiel i pellet do Niemiec. Kupują nawet węgiel drzewny

Kryzys energetyczny. Mieszkańcy Niemiec mają obawy, czy pakiet ochronny będzie skuteczny

Według sondażu YouGov pakiet pomocowy wartości 200 mld euro został przyjęty z rezerwą przez niemieckie społeczeństwo. Tylko 4 procent respondentów uznało go za "dobry i zrównoważony". 13 procent pytanych przyznało, że obawia się, iż pakiet pomocowy może stanowić zbyt duże obciążenie dla państwa. Część respondentów wyraziła wątpliwości, czy pomoc trafi do właściwych odbiorców. Natomiast 22 procent zakwestionowało, czy pula finansowa jest wystarczająco duża, by pomóc w obniżeniu cen energii.

(DPA, AFP/stef)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: