"Bild": To niemiecka minister wygadała się w sprawie Patriotów dla Polski. "Podły faul"

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich baterii rakiet Patriot. To "podły faul" pani minister - pisze "Bild am Sonntag".

Po zdarzeniu w Przewodowie rząd Niemiec chciał wesprzeć swojego sąsiada – Polskę. Minister obrony Christine Lambrecht otrzymała zadanie zaoferowania Polsce niemieckich baterii obrony przeciwlotniczej Patriot – czytamy w niedzielnym wydaniu „Bilda".

Zobacz wideo "Jesteście nieudolni", "powiedziałem, żeby się nie wydzierał". W Sejmie awantura o Patrioty

Niemiecka propozycja doprowadziła do ostrego sporu z sojusznikiem z NATO, ponieważ Lambrecht dla własnego PR zerwała poufność negocjacji – podkreśla Angelika Hallemann. „To absolutne no-go (niedopuszczalne)" – dodaje dziennikarka „BamS".

Rekonstruując wydarzenia sprzed trzech tygodni, autorka informuje, że niemieckie ministerstwo obrony przedstawiło 17 listopada stronie polskiej pomysł z rozmieszczeniem Patriotów. Ze względu na napięte relacje z Polską, resort poinformował o tym współpracowników Lambrecht i zaznaczył, że należy poinformować samą Panią minister.

Polska prośba o poufność

Dzień później, 18 listopada zareagował polski MON. Piotr Pacholski (dyrektor departamentu polityki bezpieczeństwa międzynarodowego – red.) w mailu napisał –

„Propozycja Państwa jest przez nas wnikliwie badana". Zapowiedział, że w poniedziałek 21 listopada nadejdzie prawdopodobnie pierwsza odpowiedź. „Jednocześnie chcielibyśmy prosić i zalecamy rezygnację z ujawnienia informacji" – cytuje „BamS" polskiego maila.

Mówiąc prosto – Polska wezwała Berlin do utrzymania oferty w tajemnicy – zaznacza autorka. Jasper Wieck, rzecznik niemieckiego MON i równocześnie szef kierownictwa sztabu, przekazał polską sugestię wszystkim zaufanym współpracownikom pani minister.

„BamS" pisze, że wola autoreklamy była dla Lambrecht najwidoczniej ważniejsza od prośby o poufne potraktowanie sprawy. „W poniedziałek rano pani minister wytrąbiła ofertę ws. Patriotów w wywiadzie dla ‘Rheinische Post’".

Wojskowy z niemieckiego ministerstwa obrony powiedział "BamS" - „To było nieprofesjonalne. Nie wolno w ten sposób traktować sojuszników z NATO. To szkodzi i Niemcom i Bundeswehrze". 

Postępowanie Lambrecht ocenił krytycznie polityk FDP Marcus Faber. „Z partnerami z NATO, takimi jak Polska, musimy komunikować się w sposób nacechowany szacunkiem. Zalecam pani minister, aby w wywiadach nie ujawniała wbrew woli sojuszników informacji. W przeciwnym razie zniszczeniu ulegają podstawy opartej na zaufaniu współpracy".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: