Kluczowe porozumienie Rosji i Ukrainy. Wiadomość ogłosił Erdogan. Chodzi o zboża

Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie przedłużenia umowy dotyczącej transportu zboża. Poinformował o tym w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Za kilka godzin - 19 marca - wygasłaby tak ważna dla wielu krajów umowa zbożowa między Ukrainą a Rosją. Porozumienie o Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej umożliwiającej Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne zostało wynegocjowane przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku w Stambule.

Zobacz wideo Odważna decyzja rządu! Duda: Wysyłamy myśliwce MiG-29 do Ukrainy

Rosja po rozpoczęciu wojny napastniczej 24 lutego 2022 roku zablokowała ukraiński eksport zboża na wiele miesięcy.

Obawy o kryzys głodowy

Ukraina i Rosja są ważnymi dostawcami pszenicy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i innych produktów spożywczych do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i części Azji. Spadek tych dostaw po rosyjskiej inwazji na Ukrainę spowodował wzrost cen żywności na całym świecie i wzbudził obawy o kryzys głodowy w uboższych krajach.

Paryż, Francja. Zwały śmieci piętrzą się na ulicach - protestują pracownicy odbierający odpady. 17 marca 2023.Stosy śmieci rosną, Francja protestuje. Macron nieugięty ws. wieku emerytalnego

"Po rozmowach z obiema stronami osiągnęliśmy przedłużenie umowy, która miała wygasnąć 19 marca" - powiedział Erdogan podczas sobotnich uroczystości otwarcia obiektu w Canakkale w zachodniej Turcji. Jednocześnie podziękował Ukrainie, Rosji i ONZ za wysiłki na rzecz utrzymania porozumienia, które ma "zasadnicze znaczenie dla stabilności światowych dostaw żywności". Jak poinformował prezydent Turcji, dotychczas w ramach umowy ponad 800 statków przetransportowało 25 mln ton zboża.

Anna Netrebko - zdjęcie ilustracyjneSłynna rosyjska śpiewaczka dostanie 200 tys. dol. odszkodowania od Metropolitan Opera

Ponadto zawarto również umowę z Rosją, która ma ułatwić eksport rosyjskiej żywności i nawozów sztucznych. Przed rozpoczęciem wojny Rosja była największym na świecie eksporterem nawozów sztucznych.

Kreml wielokrotnie groził zerwaniem umów, twierdząc m.in., że zachodnie sankcje dodatkowo utrudniłyby eksport rosyjskiego zboża i nawozów.

(dpa/jar) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: