Słynna rosyjska śpiewaczka dostanie 200 tysięcy dolarów odszkodowania od Metropolitan Opera

Metropolitan Opera, decyzją nowojorskiego sądu, wypłaci światowej sławy sopranistce Annie Netrebko 200 tysięcy dolarów odszkodowania. Nowojorska opera odwołała w bieżącym sezonie 13 występów rosyjskiej śpiewaczki, w związku z brakiem jej stanowczej reakcji po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie.

Anna Netrebko miała występować między innymi w operach "Don Carlos" Giuseppe Verdiego, "Moc Przeznaczenia" tego samego autora czy "Andrea Chénier" Umberto Giordano.

Zdaniem nowojorskiego sądu śpiewaczka zawarła z operą umowę typu "pay or play", która wymaga od zatrudniającej instytucji płacenia wykonawcom, nawet jeśli później zdecydują się ich nie angażować.

Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

Anna Netrebko publicznie poparła Władimira Putina przed wyborami prezydenckimi w 2012 roku, nie zabierała głosu w trakcie agresji wymierzonej przeciwko Ukrainie po 2014 roku. Słynne stało się jej zdjęcie z 2014 roku przed doniecką operą, na którym sfotografowała się na tle flagi separatystów. 

30 tysięcy dolarów kary dla Anny Netrebko

Nowojorski sąd również nałożył na Netrebko karę w wysokości 30 tysięcy dolarów za - jak to ujął - "wysoce niestosowne" wypowiedzi po inwazji w ubiegłym roku, które ta zamieszczała na swoim profilu społecznościowym w internecie.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wcześniej Peter Gelb, dyrektor nowojorskiej sceny, mówił w jednym z wywiadów: "Pomimo, że nasze kontrakty to 'pay or play', nie uważaliśmy za moralnie słuszne płacić Netrebko cokolwiek, biorąc pod uwagę jej bliski związek z Putinem".

Na początku kwietnia 2022 roku Anna Netrebko napisała w sieci, że wyraźnie potępia wojnę w Ukrainie, a jej "myśli są z jej ofiarami i ich rodzinami". 

Anna Netrebko - zdjęcie ilustracyjneSkandal wokół występu Anny Netrebko. Niemcy nie chcą zmienić planów

Więcej o: