Czy Niemcy dołączą do koalicji i przekażą F-16 Ukrainie? "Po prostu ich nie posiadamy"

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wykluczył udział Berlina w koalicji, która mogłaby dostarczyć Ukrainie F-16, bo kraj nie posiada myśliwców tego typu. Jednocześnie Pistorius stwierdził, że nie widzi w tym ryzyka eskalacji.

Szef resortu obrony Niemiec Boris Pistorius aktualnie wyklucza znaczący udział jego kraju w tzw. koalicji F-16. - Możliwości w tym zakresie byłyby bardzo ograniczone i są obecnie analizowane - powiedział podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw UE w Brukseli. Niemiecki wkład "nie byłby decydujący", ponieważ kraj "po prostu nie posiada żadnych samolotów F-16 i prawdopodobnie nie mógłby również pomóc w szkoleniu pilotów".

Użytkownikami myśliwców F-16 w Europie są Belgia, Dania, Grecja, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia i Turcja.

Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Niemiecki polityk dodał, że choć nie zamierza komentować działań innych krajów, to w planach państw, które zawiązały "koalicję F-16", nie widzi "ryzyka eskalacji" stosunków z Rosją.

Amerykańsko-europejska koalicja ogłosiła już, że będzie szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, a następnym krokiem może być przekazanie tych samolotów Ukrainie

Bez pośpiesznych decyzji

Boris Pistorius wyraził również sceptycyzm wobec pomysłu przekazania przez Niemcy Ukrainie pocisków manewrujących typu Taurus KEPD 350. Oświadczył, że nie zamierza zagłębiać się w każdego rodzaju system uzbrojenia i udzielać "hipotetycznych odpowiedzi na hipotetyczne pytania".

- Myślę, że sprawdziło się, że nie spieszymy się stale z kreśleniem czerwonych lub białych lini - podkreślał. - Powinniśmy wspierać Ukrainę wszystkimi systemami, które są dopuszczalne na mocy prawa międzynarodowego, które są potrzebne do wygrania tej wojny i które jesteśmy w stanie dać - dodał.

Opozycja chce przekazania Taurusów

O dostarczenie Ukraińcom pocisków manewrujących typu Taurus zaapelował Roderich Kiesewetter, ekspert ds. wojskowości z opozycyjnej CDU.

Koalicja państw, które wspierają obronę Kijowa przed rosyjską inwazją, muszą dostarczyć "wszystko, czego Ukraina może użyć w starciach z użyciem połączonych rodzajów wojsk i co dopuszcza prawo międzynarodowe" - powiedział w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Możliwa szybka integracja

Pociski manewrujące Taurus są produkowane przez niemiecko-szwedzką spółkę TAURUS Systems GmbH. Osiągają zasięg do 500 km i cechują się wysoką precyzją w osiąganiu celu, która kształtuje się na poziomie trzech metrów.

Apel Kiesewettera w sprawie przekazania nowego typu broni pojawił się po tym, jak Brytyjczycy przekazali armii ukraińskiej własne pociski manewrujące Storm Shadow. Szybka integracja brytyjskich pocisków z systemami ukraińskich sił powietrznych wskazuje, że równie sprawnie przebiegłoby przystosowanie Taurusów - zauważył polityk CDU i dodał, że byłby to "bardzo pomocny wkład po stronie Niemiec".

Przekazanie tego rodzaju broni oznaczałoby dla Ukrainy "jakościową wartość dodaną i umożliwiłoby ataki na rosyjską infrastrukturę wojskową, która znajduje się daleko za linią frontu" - podkreślił polityk CDU. Zdaniem Kiesewettera ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę przygotowywaną przez Kijów kontrofensywę. Taurusy wzmocniłyby możliwości operacyjne ukraińskiej armii w przestrzeni powietrznej.

Ukraina potrzebuje ich bardziej niż Niemcy

Bundeswehra dziesięć lat temu kupiła ok. 600 pocisków tego rodzaju. Polityk niemieckiej chadecji zastrzegł jednak, że tylko ok. 150 z nich jest w pełni sprawna. Zauważył, że ich przekazanie do wykorzystania Ukrainie byłaby "o wiele bardziej sensowna", niż dalsze przechowywanie pocisków w magazynach niemieckiej armii.

(DPA,AFP/graj)

 

Artykuł pochodzi z portalu Deutsche Welle

Więcej o: