Niemcy. Lekarze chcą wprowadzenia sjesty dla pracowników

Odpoczynek zamiast pracy w upale - niemieccy lekarze opowiadają się za wprowadzeniem sjesty na wzór południowoeuropejskich krajów.

Ze względu na coraz częstsze, trudne do wytrzymania upały, lekarze nie mają wątpliwości. "Powinniśmy wzorować się na modelach pracy w krajach południowych, kiedy jest gorąco: wczesne wstawanie, produktywna praca rano i sjesta w południe to koncepcja, którą powinniśmy przyjąć w miesiącach letnich" – powiedział przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia (BVÖGD), Johannes Niessen, portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Niemieccy lekarze: wprowadźcie sjestę dla pracowników 

Według Niessena podczas upałów ludzie nie są tak produktywni jak zwykle. "Słaby sen przy braku ochłodzenia w nocy dodatkowo prowadzi do problemów z koncentracją" – dodaje. Wymagające zadania w pracy powinno się przełożyć na wczesne godziny poranne. "Ponadto potrzebne są wentylatory i lżejsze ubrania, nawet jeśli dress code w biurze na to nie pozwala" – uważa lekarz. Ważne jest również, aby pić znacznie więcej i spożywać lekkie posiłki w kilku małych porcjach. "Innym sposobem na ochłodzenie się w home office jest zimna kąpiel stóp pod biurkiem" – powiedział Niessen.

Tymczasem członkini zarządu Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych, Anja Piel, wezwała pracodawców do przeprowadzania regularnych ocen ryzyka związanego z upałami w miesiącach letnich, aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy w wysokich temperaturach. "Pracodawcy muszą chronić swoich pracowników przed upałami – praca w upale jest stresująca dla pracowników, a w najgorszym przypadku zagraża ich zdrowiu" – powiedziała RND.

Jej zdaniem ocena ryzyka jest podstawą ochrony dostosowanej do potrzeb. Jednak nadal nie jest ona standardem w firmach – twierdzi Piel. Mówi też o "porażce ze strony pracodawców, która jest całkowicie nie do przyjęcia w świetle zmian klimatycznych i wyjątkowo gorącego lata". Piel wezwała również do zamknięcia biur, w których temperatura przekracza 35 stopni, chyba że pracodawca zapewni ochłodę np. w postaci pryszniców powietrznych.

(DPA,AFP/stef)

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle. 

 
Więcej o: