Niemiecki rząd przystępuje do legalizacji marihuany

Planowana częściowa legalizacja marihuany w Niemczech może dojść do skutku. Gabinet w Berlinie przyjął projekt ustawy w tej sprawie autorstwa ministra zdrowia Karla Lauterbacha z SPD.

Po dzisiejszej (16.08.2023) decyzji rządu ustawa musi jeszcze przejść przez Bundestag i Bundesrat. Jednak według Ministerstwa Zdrowia nie wymaga ona zatwierdzenia przez izbę krajów związkowych. Resort oczekuje, że ustawa wejdzie w życie do końca tego roku.

Spór o marihuanę nie ucichł

Planuje się usunięcie marihuany z listy substancji zakazanych w ustawie o środkach odurzających. Od 18. roku życia ma być dozwolone posiadanie do 25 g marihuany dziennie i do 50 g miesięcznie. Prywatnie będzie można uprawiać do trzech sadzonek konopi indyjskich. W specjalnych stowarzyszeniach, tak zwanych klubach konopnych, liczących do 500 osób, ich członkowie będą mogli wspólnie uprawiać konopie i rozprowadzać je między sobą.

Zobacz wideo Czy jesteś za legalizacją marihuany w celach rekreacyjnych? [SONDA]

"Legalizacja konopi nadchodzi! Dla ochrony dzieci i młodzieży, zamiast narkotyków dla wszystkich u dilerów, dla klubów konopnych, zamiast klanów narkotykowych, dla legalnej uprawy domowej, zamiast nadgodzin dla policji. Z niecierpliwością czekam na debatę parlamentarną jesienią!" - napisał na Twitterze minister rolnictwa z ramienia partii Zielonych, Cem Özdemir.

Jeszcze przed przyjęciem ustawy unia CDU/CSU i stowarzyszenia sądownictwa, policji i służby zdrowia ponownie skrytykowały projekt. Ostrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia młodych ludzi i dodatkowymi obciążeniami dla śledczych i sądów. Niezależnie od tego federalny minister transportu Volker Wissing z FDP chce wprowadzić limit spożycia marihuany podczas prowadzenia pojazdu.

Toczy się także spór pomiędzy partiami koalicji i opozycyjną CDU/CSU, czy częściowa legalizacja marihuany będzie promować konsumpcję konopi indyjskich, czy tylko wyprowadzi ją z nielegalności. Rząd Niemiec broni planu legalizacji marihuany argumentem, że może to ograniczyć czarny rynek i przestępczość zorganizowaną oraz zmniejszyć ryzyko dla zdrowia związane z możliwymi toksycznymi domieszkami. Zwraca także uwagę na to, że konsumpcja marihuany wzrosła pomimo obowiązującego do tej pory zakazu jej posiadania.

Jak kraje na świecie dopuszczają używanie marihuany?

Europa

Holandia jest klasycznym przykładem liberalnego podejścia do konopi indyjskich. Od 1976 roku posiadanie, konsumpcja i sprzedaż do pięciu gramów marihuany w tzw. coffee shopach jest dozwolona. Uprawa konopi i sprzedaż na dużą skalę są zabronione; w tym obszarze działają głównie gangi przestępcze. W 2003 roku Holandia była również pierwszym krajem UE, który zezwolił na medyczne wykorzystanie konopi indyjskich. Obecnie medyczne użycie marihuany jest dozwolone w około 30 krajach na całym świecie.

W Hiszpanii tolerowana jest uprawa konopi indyjskich na własny użytek w prywatnych pomieszczeniach. Handel marihuaną i jej konsumpcja w miejscach publicznych są zabronione. Sąsiednia Portugalia zdekryminalizowała prywatną konsumpcję i posiadanie ograniczonych ilości marihuany w 2001 roku. Jej konsumenci mogą jednak zostać ukarani grzywną, której mogą uniknąć, poddając się terapii odwykowej.

Malta zezwoliła na posiadanie do siedmiu gramów konopi indyjskich i uprawę do czterech sadzonek dla obywateli w wieku 18 lat i starszych pod koniec 2021 roku. Za posiadanie od 7 do 28 gramów marihuany jej konsumentowi grozi grzywna w wysokości 100 euro. Konsumpcja marihuany w miejscach publicznych i w obecności nieletnich pozostaje zabroniona.

W Luksemburgu uprawa i konsumpcja niewielkich ilości konopi indyjskich do celów rekreacyjnych w środowisku prywatnym jest dozwolona od czerwca tego roku. W każdym gospodarstwie domowym można uprawiać cztery sadzonki konopi.

Ameryka Południowa

Urugwaj zalegalizował uprawę, dystrybucję i konsumpcję marihuany w 2013 roku. Konsumenci mogą ją uzyskać na trzy sposoby: uprawiając konopie indyjskie w domu na własny użytek, będąc członkiem klubu konopnego lub kupując je w aptece. Jednak tylko osoby mieszkające na stałe w Urugwaju mogą legalnie kupować marihuanę.

W Meksyku tamtejszy Sąd Najwyższy zdekryminalizował rekreacyjne używanie konopi indyjskich w czerwcu 2021 roku. W maju 2022 roku złagodzono kryteria posiadania marihuany. W Peru marihuana jest dozwolona do użytku prywatnego.

 

Ameryka Północna

W USA prawo federalne zabrania uprawy, sprzedaży i używania konopi indyjskich. Jednakże rekreacyjne użycie marihuany zostało już zalegalizowane w 19 stanach. Jesienią ubiegłego roku prezydent USA Joe Biden ułaskawił wszystkie osoby skazane za posiadanie marihuany na poziomie federalnym.

Kanada zalegalizowała marihuanę do użytku rekreacyjnego w październiku 2018 roku. Tamtejsze ustawodawstwo ogranicza osobiste posiadanie do 30 gramów marihuany i czterech sadzonek konopi indyjskich na gospodarstwo domowe. Do kanadyjskich prowincji należy organizacja sprzedaży marihuany w licencjonowanych sklepach rządowych lub prywatnych.

Afryka

W Republice Południowej Afryki w 2018 roku Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjne prawo zakazujące używania i uprawy konopi indyjskich w domu. Orzeczenie to nie zdekryminalizowało jednak publicznego zażywania marihuany ani jej sprzedaży.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: