Ostrzeżenie ws. antybiotykow. "Jesteśmy w trakcie powrotu do czasów sprzed odkrycia penicyliny"

W samej UE dziesiątki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu infekcji wywołanych przez patogeny oporne na antybiotyki. Eksperci biją na alarm.
Leki (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Coraz większa oporność patogenów na antybiotyki wywołuje niepokój ekspertów. "Jesteśmy w trakcie tracenia osiągnięć współczesnej medycyny i powrotu do czasów sprzed odkrycia penicyliny" – mówi Mathias Pletz z Towarzystwa Terapii Zakażeń im. Paula Ehrlicha (PEG) w Weimarze. 

Zobacz wideo Jarosław Wałęsa: Ojciec nie doszedł do siebie po walce z wirusem

Jego zdaniem skuteczność działania antybiotyków jest coraz bardziej zagrożona, dlatego potrzebne jest ostrożne ich stosowanie. W samej Unii Europejskiej, według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) rocznie umiera 35 tysięcy osób z powodu infekcji wywołanych przez oporne na antybiotyki patogeny.

Dwanaście nowych antybiotyków

To oznacza, że kuracja antybiotykami nie zabija wszystkich bakterii – te oporne przeżywają i nadal się namnażają – informuje Instytut Roberta Kocha w Niemczech. Rozwojowi oporności nie można zapobiec, a jedynie go spowolnić.

Według PEG od 2017 r. do obrotu dopuszczono tylko dwanaście nowych antybiotyków. Dziesięć z nich należało do klas, przeciwko którym już rozwinęły się mechanizmy oporności. Dodatkowo firmy farmaceutyczne coraz częściej rezygnują z produkcji antybiotyków, ponieważ nie jest to opłacalne. Z tego też powodu w Niemczech bywają okresy, kiedy brakuje tych lekarstw. PEG z Weimaru apeluje, aby rząd Niemiec zadbał o zachęty ekonomiczne dla producentów. 

 

(DPA/stef)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: