Australia: W pożarze buszu zginęło ponad 350 koali. "To narodowa tragedia"

W wyniku pożaru buszu, który wybuchł w Australii w ubiegłą sobotę, zginęły prawdopodobnie setki koali. Ratownicy zwierząt mówią o "narodowej tragedii". Gatunek ten już dziś uznawany jest za funkcjonalnie wymarły.
Zobacz wideo

Pożar buszu w Australii wybuchł w sobotę 26 października od uderzenia pioruna i do tej pory nie został opanowany. Ogień pochłonął już ok. 2000 hektarów drzew i zarośli w Nowej Południowej Walii, około 400 km na północ od Sydney, gdzie znajdowały się główne lęgowiska koali w tym regionie - informuje BBC.

Australia. Koala - gatunek uznawany jest za funkcjonalnie wymarły

Na zajętym przez ogień terenie żyła do tej pory bardzo cenna, bo silnie zróżnicowana genetycznie, populacja koali. Niestety, szacuje się, że setki tych zwierząt zginęły w trwającym wciąż pożarze. To tragiczna wiadomość, bo koale już dziś uznawane są za gatunek funkcjonalnie wymarły, co oznacza, że obecna populacja nie jest w stanie powołać do życia kolejnego pokolenia, a ludzkość może dziś oglądać prawdopodobnie ostatnie koale w historii.

Grupy monitorujące populację koali twierdzą, że lich liczba wciąż spada, a na wolności pozostało zaledwie 43 000 osobników. Wymieranie tego gatunku ma związek ze zmianami klimatycznymi, utratą siedlisk (wskutek wycinki gajów eukaliptusowych), rozprzestrzeniającymi się chorobami i atakami psów.

Australia: W ciągu ostatnich trzech dni w wyniku pożaru zginęło 350 koali

W rozmowie z BBC ratująca koalę Cheyne Flanagan powiedziała, że wielki pożar w pobliżu Port Macquarie ogarnął obszar, w którym żyły setki genetycznie zróżnicowanych koali. Flanagan obawia się, że gdy ogień zostanie ugaszony, okaże się, że znaczna część z nich nie żyje. 

Koale są częstymi ofiarami pożarów buszu. Ssaki te próbują radzić sobie z ogniem, wspinając się na wierzchołek drzew i zwijając się w kłębek. W tej pozycji próbują przeczekać pożar.

- Jeśli ogień szybko przejdzie i po prostu opali futro koali, nic im nie będzie, a futro odrośnie. Jeśli jednak ogień będzie pożerał drzewo przez dłuższy czas, te zwierzęta zginą. (...) To narodowa tragedia, ponieważ ta populacja koali jest niezwykle wyjątkowa - powiedziała Sue Ashton z organizacji Koala Hospital Port Macquarie w rozmowie z agencją AFP, cytowanej przez BBC. 

W czasie, jaki zajęło Ci przeczytanie tego kawałka tekstu, zniszczone zostały lasy o powierzchni równej kilku boisk do piłki nożnej. Musimy działać natychmiast, by chronić ostatnie naturalne lasy na Ziemi, zanim bezpowrotnie znikną. DZIAŁAJ TUTAJ >>

Z ostatnich doniesień Koala Hospital Port Macquarie wynika, że w ciągu ostatnich trzech dni zginęło ponad 350 koali. 

Więcej o: