Zmiana miejsca COP25 problemem dla Grety. Prosi o pomoc i żartuje: Przepłynęłam pół świata w złym kierunku

Zmiana miejsca szczytu klimatycznego COP25 przyniosła nieoczekiwane problemy Grecie Thunberg. Nastolatka szuka ekologicznego transportu do Europy - miała zaplanowaną wizytę w Chile, natomiast teraz musi dotrzeć do Hiszpanii. Żartuje nawet: "Okazuje się, że przepłynęłam pół świata w złym kierunku".
Zobacz wideo

Zmiana miejsca szczytu klimatycznego COP25 przyniosła nieoczekiwane problemy Grecie Thunberg. Nastolatka szuka ekologicznego transportu do Europy - miała zaplanowaną wizytę w Chile, natomiast teraz musi dotrzeć do Hiszpanii.

Zamieszanie z klimatycznym szczytem ONZ COP25 wynika z kryzysowej sytuacji w Chile. Rząd w Santiago wycofał się 30 października z organizacji szczytu zaplanowanego na 2-13 grudnia. Do przejęcia COP25 zgłosiła się Hiszpania i już 1 listopada ogłoszono, że tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w niezmienionym terminie w Madrycie.

O ile wszyscy zainteresowani mogli odetchnąć z ulgą, tak ta zmiana wpłynęła - i to znacząco - na plany szwedzkiej, klimatycznej aktywistki, 16-letniej Grety Thunberg. Kluczowy w tej historii jest natomiast środek transportu.

Greta Thunberg od jakiegoś czasu przebywa w Ameryce Północnej: najpierw w USA, potem w Kanadzie, a obecnie znowu jest w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie 31 października była w Los Angeles. Do Ameryki dotarła jednak nie samolotem, a jachtem, by jej podróż pozostawiła jak najmniej śladu węglowego.

Greta Thunberg prosi o pomoc. "Przepłynęłam pół świata w złym kierunku"

Thunberg ma zawitać także na COP25 w grudniu, ale ta zmiana pokrzyżowała jej trochę plany: miała jeszcze odwiedzić Amerykę Środkową i Południową i lądem dotrzeć do Santiago. Podróżując oczywiście w taki sposób, by nie miało to znaczącego wpływu na klimat.

Teraz, dalej korzystając z ekologicznych środków transportu, ma zaledwie miesiąc, by dotrzeć do Europy.

Na swoim profilu na Twitterze Greta Thunberg poprosiła więc o pomoc w całej tej sytuacji:

Ponieważ COP25 oficjalnie przeniesiono z Santiago do Madrytu, będę potrzebowała trochę pomocy.
Okazuje się, że przepłynęłam pół świata w złym kierunku :)
Muszę teraz znaleźć sposób, jak pokonać Atlantyk w listopadzie. Gdyby ktoś mógł mi pomóc w transporcie, byłabym bardzo wdzięczna.

W kolejnym tweecie nastolatka przeprasza, że nie dotrze do Środkowej i Południowej Ameryki.

Więcej o:
Komentarze (468)
Szczyt klimatyczny COP25. Greta Thunberg prosi o pomoc w dotarciu do Hiszpanii. "Przepłynęłam pół świata w złym kierunku"
Zaloguj się
 • ciastkozaur

  Oceniono 91 razy 49

  - Nie jest żadnym autorytetem
  - Nie ma żadnej wiedzy
  - Jest produktem dla naiwnych
  - Jej obecność na szczycie jest zbędna

 • mywork

  Oceniono 44 razy 28

  Kolejny szczyt klimatyczny, na którym jajogłowi się pomądrzą, popromują, a świat jak był coraz bardziej zanieczyszczony i przeludniony, tak będzie nadal. My sobie w Europie segregujemy śmieci na milion kategorii, a tymczasem Chiny czy USA produkują tony śmieci, plastiku, elektroniki i innego g...wna, które zalewa świat.

 • helwiusz

  Oceniono 45 razy 25

  Thor Heyerdahl udowodnił, ze nawet Pacyfik, nie tylko Atlantyk, da się przepłynąć na tratwie. Nasza Pippi może wziąć z niego przykład.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 37 razy 21

  Niech ta mala czarownica poleci na miotle napedzanej metanem wydalanym w pierdach po przemianie materii.

 • tijeras66

  Oceniono 36 razy 18

  "Do Ameryki dotarła jednak nie samolotem, a jachtem" - ach no tak. Jacht też zawsze płynął na żaglach, nigdy nie odpalał silnika, tabletka młoda paniusia ładowała korbką, a żywiła się energią kosmosu.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 17 razy 13

  Najbardziej ekologicznie jest nie podróżować wcale a rozmawiać można przez łącza elektroniczne. Setki działaczy leci samolotami na konferencję klimatyczną powodując powstanie tysięcy ton CO2. Czy to nie paradoks ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX