Zmiany klimatyczne uderzają w amerykańską gospodarkę. Ponad 500 mld dolarów strat w ciągu zaledwie 5 lat

W ciagu pięciu lat katastrofy i zmiany klimatyczne kosztowały USA ponad 500 mld dolarów - podaje Bank Rezerwy Federalnej. Naukowcy twierdzą, że ekstremalne warunki pogodowe spowodują spustoszenie m.in. w systemie zdrowia, rolnictwie czy turystyce.
Zobacz wideo

Jak informuje serwis Business Insider, zdarzenia związane z klimatem i pogodą w ciągu ostatnich pięciu lat kosztowały amerykańską gospodarkę więcej niż 500 mld dolarów. Dane te podał Kevin Stiroh, wicedyrektor Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

- Zmiany klimatyczne mają ogromne znaczenie dla gospodarki i sektora finansów USA - powiedział w czwartek Stiroh podczas globalnego forum GARP w Nowym Jorku.

Zmiany klimatyczne będzie miało wpływ na gospodarkę

Poza zagrożeniem, jakie globalne ocieplenie stwarza dla surowców oraz infrastruktury, podejrzewa się, że w nadchodzących latach wpłynie ono również na biznes. Sitroh stwierdził, że "przez zmiany klimatyczne wzrastają potencjalne straty związane ze zmianami w polityce i nastrojami konsumentów".

Przewodniczący Banku Rezerwy Federalnej  Jay Powell powiedział z kolei, że mimo iż za kwestię zmian klimatycznych odpowiedzialne są inne agencje, to centralny bank "użyje swojego autorytetu i narzędzi, żeby przygotować instytucje finansowe na trudne warunki".

Ekstremalne warunki klimatyczne spowodują spustoszenie w wielu sektorach

Naukowcy z 13 federalnych agencji prognozują, że zmiany klimatyczne zmniejszą produkt krajowy brutto w USA o jedną dziesiątą do 2100 roku, jeśli nie zostaną podjęte kroki w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, który ogrzewa planetę.

Eksperci twierdzą, że ekstremalne warunki klimatyczne spowodują spustoszenie m.in. w systemie zdrowia, rolnictwie, turystyce czy wytwarzaniu energii. Jak podał raport, jeśli poziom emisji wciąż będzie wzrastał, roczne starty w niektórych sektorach ekonomii sięgną setek bilionów dolarów do końca wieku.

W styczniu ekonomiści podpisali wpólny list, w którym stwierdzili, że zmiany klimatyczne są "poważnym problemem, który wymaga natychmiastowych działań". Jednak, jak stwierdza Business Insider, Donald Trump stale czyni kroki w przeciwnym kierunku, lekceważąc szereg raportów na temat klimatu.

Więcej o: