Greta Thunberg "Cz這wiekiem roku" tygodnika "Time". To najm這dsza laureatka s造nnego wyr騜nienia

W tym roku w s造nnym rankingu magazynu "Time" wyr騜niona zosta豉 szwedzka aktywistka proekologiczna, Greta Thunberg. Maj帷 16 lat jest najm這dszym "Cz這wiekiem Roku" w tradycji zainicjowanej przez ameryka雟ki tygodnik w 1927 r.

Wyróżnienie tygodnika "Time" najczęściej dotyczy ludzi, rzadziej grup lub wynalazków i wydarzeń, które miały największy wpływ społeczny w danym roku. W 2019 r. tytuł "Człowieka Roku" magazyn "Time" zdecydował się przyznać 16-letniej aktywistce prekologicznej ze Szwecji, Grecie Thunberg.

Wokół nastolatki znanej z emocjonujących wystąpień dot. polityki klimatycznej zrobiło się głośno w 2018 r., gdy zamiast pójść do szkoły, rozpoczęła jednoosobową pikietę pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Jej postulat był prosty i czytelny: zmniejszenie emisji CO2 i respektowanie zawartego w 2015 r. tzw. porozumienia paryskiego.

Greta Thunberg najmłodszym "Człowiekiem roku"

Do podjęcia decyzji o jednoosobowym strajku Gretę Thunberg zmotywowały fale upałów i po瘸r闚, które nawiedziły Szwecję w 2018 r. Łącząc je z zachodzącymi zmianami klimatycznymi i wpływem człowieka na nie, od tamtej pory przez resztę roku szkolnego kontynuowała swój strajk w każdy piątek.

Wieść o młodej aktywistce szybko rozeszła się wśród światowych mediów. Swój protest klimatyczny Greta Thunberg przeniosła także pod Parlament Europejski w Brukseli, w którym zresztą zabrała też głos w sprawie polityki proekologicznej. Brała udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach w 2018 r. Młoda Szwedka zainspirowała do refleksji ekologicznej młodych ludzi na całym świecie, a także przedstawicieli biznesu i polityki.

>>> Greta Thunberg: "Jesteśmy na skraju wymierania. Jak śmiecie mówić o pieniądzach?"

Zobacz wideo

Greta Thunberg wśród wyróżnionych magazynu "Time"

Tytuł "Człowieka Roku" ma długą i bogatą tradycję. Pierwszym wyróżnionym w 1927 r. był Charles Lindbergh, amerykański pionier lotnictwa, który zasłynął pierwszym, samotnym lotem między Ameryką Północną a Europą. Miał 25 lat, gdy "Time" uhonorował go swoim wyróżnieniem - do 2019 r. był najmłodszym "Człowiekiem Roku" w historii tej nagrody. Innymi słynnymi "Ludźmi Roku", wśród których znalazła się Greta Thunberg byli m.in. Mahatma Gandhi (1930 r.), Franklin D. Roosevelt (1932 r.), ostatni cesarz Etiopii i idol rastafarian Haile Selassie I, królowa Elżbieta II (1952 r.), Albert Einstein (2001), Melinda Gates (2005 r.), czy Lech Wałęsa (1981 r.). Wśród wyróżnionych są także negatywne przykłady z Adolfem Hitlerem na czele (1938 r.), czy wybranym dwukrotnie - w 1939 r. i 1942 r. - Józefem Stalinem.

Wi璚ej o: