Wyróżnienie tygodnika "Time" najczęściej dotyczy ludzi, rzadziej grup lub wynalazków i wydarzeń, które miały największy wpływ społeczny w danym roku. W 2019 r. tytuł "Człowieka Roku" magazyn "Time" zdecydował się przyznać 16-letniej aktywistce prekologicznej ze Szwecji, Grecie Thunberg.
Wokół nastolatki znanej z emocjonujących wystąpień dot. polityki klimatycznej zrobiło się głośno w 2018 r., gdy zamiast pójść do szkoły, rozpoczęła jednoosobową pikietę pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Jej postulat był prosty i czytelny: zmniejszenie emisji CO2 i respektowanie zawartego w 2015 r. tzw. porozumienia paryskiego.
Do podjęcia decyzji o jednoosobowym strajku Gretę Thunberg zmotywowały fale upałów i po¿arów, które nawiedziły Szwecję w 2018 r. Łącząc je z zachodzącymi zmianami klimatycznymi i wpływem człowieka na nie, od tamtej pory przez resztę roku szkolnego kontynuowała swój strajk w każdy piątek.
Wieść o młodej aktywistce szybko rozeszła się wśród światowych mediów. Swój protest klimatyczny Greta Thunberg przeniosła także pod Parlament Europejski w Brukseli, w którym zresztą zabrała też głos w sprawie polityki proekologicznej. Brała udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach w 2018 r. Młoda Szwedka zainspirowała do refleksji ekologicznej młodych ludzi na całym świecie, a także przedstawicieli biznesu i polityki.
Tytuł "Człowieka Roku" ma długą i bogatą tradycję. Pierwszym wyróżnionym w 1927 r. był Charles Lindbergh, amerykański pionier lotnictwa, który zasłynął pierwszym, samotnym lotem między Ameryką Północną a Europą. Miał 25 lat, gdy "Time" uhonorował go swoim wyróżnieniem - do 2019 r. był najmłodszym "Człowiekiem Roku" w historii tej nagrody. Innymi słynnymi "Ludźmi Roku", wśród których znalazła się Greta Thunberg byli m.in. Mahatma Gandhi (1930 r.), Franklin D. Roosevelt (1932 r.), ostatni cesarz Etiopii i idol rastafarian Haile Selassie I, królowa Elżbieta II (1952 r.), Albert Einstein (2001), Melinda Gates (2005 r.), czy Lech Wałęsa (1981 r.). Wśród wyróżnionych są także negatywne przykłady z Adolfem Hitlerem na czele (1938 r.), czy wybranym dwukrotnie - w 1939 r. i 1942 r. - Józefem Stalinem.