Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. Jakość powietrza jest "bardzo zła"

Mieszkańcy południa Polski nie mogą w piątek odetchnąć swobodnie. Smog zawisł przede wszystkim nad miejscowościami położonymi w województwach opolskim, śląskim i małopolskim. Jakość powietrza jest tam bardzo zła.

Mapa jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazuje, że południe Polski zmaga się w piątek z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Bardzo źle jest m.in. w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Goczałkowicach-Zdroju i Skawinie.Sytuacja jest zła w takich miastach jak Opole, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice, Katowice, Rybnik i Tychy. 

>>> Jak polskie miasta (nie) radzą sobie ze smogiem

Zobacz wideo

Smog w Polsce. Poziom pyłu PM10 na południu Polski jest bliski poziomu informowania

O dobrej jakości powietrza mówimy wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. W Raciborzu wynosi on 192,6 µg/m3, w Wodzisławiu Śląskim 151,9 µg/m3, w Goczałkowicach-Zdroju - 172,6 µg/m3, a w Skawinie - 154,8 µg/m3. Przypomnijmy, że poziom informowania dla pyłu PM10 to w Polsce 200 µg/m3 (dobowy), a poziom alarmowy - 300 µg/m3 (dobowy).

W piątek najczystszym powietrzem oddychają mieszkańcy wschodniej części Polski. Przed godziną 7 rano W Łomży odnotowano, że poziom PM10 wynosi 8,1 µg/m3, w Chełmie wynosi on 8,6 µg/m3, a w Krośnie - 9,1 µg/m3.

Więcej o:
Komentarze (25)
Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. Jakość powietrza jest "bardzo zła"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Cieszcie się !!! Rak to nic w połączeniu ze świadomością że możemy dalej bezkarnie palić węgiel ...

 • 2stan13

  Oceniono 9 razy 5

  Wyborcy ze Śląska, którzy głosowali ostatnio na Morawieckiego, podziękujcie mu za "załatwienie" zgody UE na śmierdzący smogiem śląski skansen na dalsze co najmniej 100 lat!

 • dk7000

  Oceniono 4 razy 4

  O dobrym powietrzu nie mówimy wcale gdy "PM10 wynosi mniej niż 50 mikrogramów na metr sześcienny", to jest norma UE. We Francji już przy stężeniu 40 mikrogramów na metr sześcienny ogłaszany jest alarm i przykładowo nie wypuszcza się na drogi połowy samochodów (wg końcówki rejestracji). Natomiast WHO mówi, że już przy 25 mikrogramach na metr sześcienny mozna mówić o wpływie na zdrowie. Zresztą pyły PM10 nie są najgorsze, frakcje PM2.5, a już szczególnie PM1 to jest dopiero syf który przenosi trucizny nawet do naszego mózgu.

 • jerzytop

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe DLACZEGO ???????? Na Pomorzy NIKT nie dostawał co roku tony węgla za DARMO bo bo ktoś był dozorcą sprzątaczką biurowym czy nawet górnikiem to mu się należy jego dzieciom żonie wdowie po nim i tak do osranej śmierci

 • trollingstones

  Oceniono 5 razy 3

  W Krakowie jest wyraźnie lepiej, względem tego co było. Przykład że się da, tylko potrzeba jajec.

 • irishrem

  Oceniono 7 razy 3

  Niech się poskarżą Matołuszkowi-kłamczuszkowi. Właśnie im zafundował ciąg dalszy jeśli chodzi o zanieczyszczanie powietrza. Kiedyś Morawiecki udławi się tym węglem, oby jak najszybciej.

 • keram2225

  Oceniono 4 razy 2

  nasi rodacy wolą zdechnąć od smogu niż zagłosować wbrew woli epidiaskopu. To się nazywa poświęcenie! Powinni zstać uznani za świętych przez kk

 • muchitek

  Oceniono 10 razy 2

  Palcie dalej ekogroszkiem i innymi śmieciami i trujcie siebie i innych. Jadąc z Polski B z której tylu się śmieje w waszych zasmogowanych rejonach na lotnisko w Krakowie czy Katowicach gdy jest jesien i zima to w samochodzie włączam nawiew na obieg zamknięty. Wiem, że tak taniej węgla tam sporo ale zdrowie jest najważniejsze.

 • van_norden

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem skąd ten smog? Przecież zbudowaliśmy ścieżki rowerowe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX