Smog w Polsce. Południe kraju się dusi. Jakość powietrza jest "bardzo zła"

Mieszkańcy południa Polski nie mogą w piątek odetchnąć swobodnie. Smog zawisł przede wszystkim nad miejscowościami położonymi w województwach opolskim, śląskim i małopolskim. Jakość powietrza jest tam bardzo zła.

Mapa jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazuje, że południe Polski zmaga się w piątek z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Bardzo źle jest m.in. w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Goczałkowicach-Zdroju i Skawinie.Sytuacja jest zła w takich miastach jak Opole, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice, Katowice, Rybnik i Tychy. 

>>> Jak polskie miasta (nie) radzą sobie ze smogiem

Zobacz wideo

Smog w Polsce. Poziom pyłu PM10 na południu Polski jest bliski poziomu informowania

O dobrej jakości powietrza mówimy wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 50 mikrogramów na metr sześcienny. W Raciborzu wynosi on 192,6 µg/m3, w Wodzisławiu Śląskim 151,9 µg/m3, w Goczałkowicach-Zdroju - 172,6 µg/m3, a w Skawinie - 154,8 µg/m3. Przypomnijmy, że poziom informowania dla pyłu PM10 to w Polsce 200 µg/m3 (dobowy), a poziom alarmowy - 300 µg/m3 (dobowy).

W piątek najczystszym powietrzem oddychają mieszkańcy wschodniej części Polski. Przed godziną 7 rano W Łomży odnotowano, że poziom PM10 wynosi 8,1 µg/m3, w Chełmie wynosi on 8,6 µg/m3, a w Krośnie - 9,1 µg/m3.

Więcej o: