Przełomowy wyrok. Holandia musi obniżyć emisje dwutlenku węgla, by chronić życie obywateli

Władze Holandii muszą ostro przyspieszyć obniżanie emisji dwutlenku węgla - zdecydował tamtejszy Sąd Najwyższy. Potwierdził decyzję niższej instancji w toczącym się od lat procesie. Sąd ocenił, że poszczególne rządy mają obowiązek walki z globalnym ociepleniem w związku z europejską konwencją praw człowieka, która gwarantuje prawo do życia.

Holandia musi do końca przyszłego roku obniżyć swoje emisje dwutlenku węgla o 25 proc.względem poziomu z roku 1990. To nie deklaracja polityczna, a decyzja Sądu Najwyższego w tym kraju. Wydany w tym tygodniu wyrok kończy toczącą się od lat sprawę, ale może oznaczać początek zupełnie nowego rodzaju walki z globalnym ociepleniem - w sądach. 

Sześć lat temu organizacja pozarządowa Urgenda złożyła pozew, w którym oskarżała władze Holandii o świadome przyczynianie się do przekroczenia bezpiecznych poziomów globalnego ocieplenia i zaniedbań w walce z kryzysem klimatycznym. W 2015 roku są pierwszej instancji przyznał im rację i nakazał obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla o 25 proc. względem roku 1990. Teraz decyzję wcześniejszej instancji potwierdził Sąd Najwyższy - opisuje "The Guardian".

Dziennik cytuje Davida R. Boyda, eksperta ONZ ds. praw człowieka i środowiska, który ocena wyrok jako przełomowy. - To dotychczas najważniejsza sądowa decyzja w sprawie zmian klimatu. Potwierdza, że prawa człowieka są zagrożone przez globalne ocieplenie, i że bogate kraje są prawnie zobowiązane do szybkich i ostrych redukcji emisji - powiedział.

Zobacz też:  Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny

W swojej decyzji holenderski sąd powołał się na artykuły 2. i 8. europejskiej konwencji praw człowieka, które gwarantują prawo do życia oraz prawo do poszanowania życia rodzinnego. Wcześniej rząd Holandii zapewniał, że zamierza spełnić cel zawarty w decyzji sądu, jednak próbował odwoływać się od wyroku. Do tego wyroku władze oficjalnie ustosunkują się w styczniu. Spełnienie celu z wyroku będzie bardzo dużym wyzwaniem, gdyż wg obecnych prognoz Holandia ma osiągnąć redukcję około 20-21 proc. do końca 2020 roku. Rząd musiałby więc znaleźć sposób na uniknięcie emisji milionów ton dwutlenku węgla.

Podobne wyroki możliwe w Polsce?

Wyrok sądu w Holandii jest jednym z pierwszych takich na świecie, jednak w innych krajach obywatele także chcą walczyć w sprawie klimatu w sądach, a w niektórych wydano już podobne orzeczenia. Podobny pozew złożono m.in. w Kanadzie. W USA miasta takie jak Nowy Jork czy San Francisco pozywają firmy produkujące ropę, węgiel i gaz. Chcą, by te zapłaciły za walkę i przystosowanie się do zmian klimatu. 

W Polsce sądy na razie zajęły stanowisko w sprawie zanieczyszczenia powietrza. W październiku warszawski sąd przyznał odszkodowanie dla Jerzego Stuhra i Mariusza Szczygła. Pozwali oni skarb państwa za naruszenie ich dóbr osobistych przez smog. Pozwów w tej sprawie jest już więcej, a pojawiają się też takie dotyczące klimatu. We wrześniu organizacja ClientEarth złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów, spółce PGE. Domagają się, by sąd nakazał "zaprzestania działalności powodującej zagrożenie dla środowiska jako dobra wspólnego poprzez odejście od spalania węgla w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 r. lub zainstalowanie w elektrowni urządzeń redukujących emisję CO2 do zera".

Więcej o:
Komentarze (178)
Przełomowy wyrok. Holandia musi obniżyć emisje dwutlenku węgla, by chronić życie obywateli
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 31 razy 13

  Dla zainterresowanych, top 20 coutry carbon dioxide emission history na YT.
  Dane za 2017r.:
  1. Chiny 10 mld ton
  2. USA 5.1 mld ton
  3. Indie 2.5mld ton
  4. Rosja 1.77 mld ton
  5. Japonia 1.3 mld ton
  6. Niemcy 0.8 mld ton
  ...
  20. Polska 0.3 mld ton
  PS. Holandia nie łapie się nawet w top 20. Jedno miasto w Chinach emituje więcej niż cała Holandia razem wzięta, ale tak, należy zamknąć przemysł w Holandii ..i przenieść go do Chin. Tam produkcja będzie się odbywać bez dbania o ochronę środowiska, o prawa pracowników i prawa człowieka, a na dodatek całość produkcji będzie przywieziona do Europy statkiem spalającym najgorszą zasiarczoną ropę. CO2 i tak trafi do atmosfery, nawet w wyższej ilości ze względu na niską efektywność energetyczną przemysłu w Chinach o transport. Holendrzy zaś chętnie zapłacą i za chińskie towary i dla swoich bezrobotnych. Bardzo mądra decyzja sądu!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 12 razy 6

  Niniejszym informuję, że to jest bzdura, iż "Holandia musi obniżyć emisje dwutlenku węgla".
  Żaden sąd nie ma paragrafu na Holandię, bo taki nie istnieje, a tym bardziej siły wyegzekwowania swych debilowatych wyroków. Od egzekucji wyroków jest właśnie RZĄD, więc palanty w togach równie dobrze mogą zawyrokować, by w Holandii słońce wschodziło na północy. To jest ośmieszenie się holenderskiego SN. Holenderski SN wyszedł przed szereg uzurpując sobie PRAWO i MOC dyktowania parlamentowi czyli obieralnej władzy, co ma robić i pewnie wyjdzie na tym, jak Zabłocki na mydle.
  Robicie wodę z mózgów i tak już ciężko zidiociałych lemingów, jakby na tym można było coś ugrać. A wystarczy chwila namysłu, by ogarnąć, jaki byłby wybuch śmiechu, gdyby Gersdorf ze swym SN skazała Polskę np. na filtrowanie powietrza odkurzaczem i zobowiązała rząd do pilnowania tego procesu.

  Zaś z drugiej strony nie zdziwię się, że rząd Holandii uda, że jest OK i powie, że się przecież stara, boć to są glistowaci szmaciarze a la Timmermans.
  Jest wesoło, kabaret trwa, wszyscy mają wszystko w dupie a jak się im w końcu gospodarka zesra, to wszyscy będą zwalać winę na ''tych innych''. A daj im boże takiego krachu, by się przez sto lat nie pozbierali.

 • jozbieszczad

  Oceniono 37 razy 5

  W Holandii prawo do życia zagrożone ? ;)
  Aborcja, legalne narkotyki i eutanazja dozwolone.....

 • wojtem

  Oceniono 6 razy 4

  To w Holandii sądy tez chcą stac sie w jednej osobie wladzą sadowniczą, ustawodawczą i wykonawczą??? Pogonic ich kiedy jeszcze nie jest za pozno!

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 3

  Szkodliwosc smogu nie budzi kontrowersji. Zmiana klimatu - po pierwsze nalezy udowodnic, ze wystepuje, nastepnie, ze calkowita wine ponosi czlowiek. Amerykanskie sztuczki prawne wyjda wszystkim bokiem, a prawnicy obrosna sadlem.

 • druga_wieza

  Oceniono 5 razy 3

  Następnym razem sąd uzna że prawa fizyki są niezgodne z prawami człowieka i uzna je za nieobowiązujące.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 3 razy 3

  Po pierwsze Primo. Wszystki pola z tulipanami pod zalesienie. Po drugie Primo. Wszystkie szklarnie w ktorych pali sie parafine by podniesc poziom CO2 do rozbiorki.

 • Gregio8

  Oceniono 3 razy 3

  Też nie rozumiem tego wyroku. Co tam niby Holandia zagraża życiu obywateli?
  Sąd opiera swoje wyroki na spekulacjach...a to już nie jest normalne.

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 3

  Zdurnieli czy ktos kreci lody?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX