Sądy przestały pobłażać palącym śmieci. Sypią się surowe grzywny. Nawet 5 tys. zł

Palenie śmieci w piecach może być kosztowne. Nie tylko dla środowiska, ale i portfela. Przekonuje się od tym coraz więcej osób, których sądy skazują na wielotysięczne grzywny.

>>> Zobacz także: Podwyżka cen za wywóz śmieci. "To, co czeka nas od 1 stycznia, jest wielką niewiadomą"

Zobacz wideo

Ci, którzy decydują się spalać w domowych piecach śmieci ryzykują nie tylko zdrowie, ale i spore pieniądze. Sądy przestały bowiem pobłażać łamiącym przepisy. Jak informuje "Rzeczpospolita" sypią się srogie kary.

5 tys. zł za palenie śmieci. W samym Wrocławiu prawie 50 tys. zł kar

W Lesznie na jedną z osób spalających odpady nałożono grzywnę w wysokości 5 tys. zł, a w Dąbrowie Górniczej kara wyniosła 3 tys. zł.

Widać, że zmienia się mentalność nie tylko strażników miejskich i społeczeństwa, ale też sędziów. Przecież od kilkunastu lat palenie śmieci w piecach jest wykroczeniem, ale wcześniej żaden sąd nie nakładał tak wysokich kar

- stwierdza cytowany przez dziennik Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Mandaty wystawione we Wrocławiu sięgnęły już łącznie 44 tys. zł. To efekt 3,8 tys. kontroli przeprowadzonych tylko do końca października.

Część Polaków uznaje palenie śmieci za proekologiczne. Grozi za to nawet więzienie

Za spalanie odpadów grożą trzy rodzaje kar: grzywny do wysokości 500 zł, kary finansowe nakładane w postępowaniu sądowym (do 5 tys. zł), a w szczególnych przypadkach nawet trzy lata więzienia.

Najczęściej strażnicy badają piece wskutek doniesienia sąsiadów, którym nie podoba się dym z okolicznego komina. Potem urzędnicy sprawdzają zawartość pieca, pobierają próbki popiołu (są wyspecjalizowane firmy, które badają jego zawartość). Na przykład w Krakowie jedną z najczęściej wykrywanych nieprawidłowości jest palenie starymi meblami.

Czytaj też: Tylko 3/4 Polaków wierzy w globalne ocieplenie. Młode pokolenie lepiej zorientowane w ekologii

Skąd w Polsce problem palenia odpadami? Wedle badań 20 proc. Polaków uważa, że palenie śmieci to wyraz oszczędności i proekologicznego działania

Więcej o: