Australia w ogniu. Czerwone niebo i kłęby pyłu, mieszkańcy uciekają na łodziach. "Piekło na ziemi"

Australię pustoszą gigantyczne pożary, w których dotychczas zginęły dwie osoby. Tysiące mieszkańców uciekło na wybrzeże, by schronić się przed ogniem. W mediach społecznościowych zamieszczają zdjęcia, na których widać czerwone od ognia niebo i kłęby pyłu. "Przerażające. Nie robi się jasno. Jak w piekle" - relacjonują.

Od września gigantyczne pożary pustoszą przede wszystkim stan Nowa Południowa Walia. Łącznie zginęło w nich 12 osób. Równocześnie przez Australię przetacza się kolejna fala upałów. W wielu miejscach temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney szacują, że w żywioł zabił co najmniej 480 milionów ssaków, ptaków i gadów. Zginęło też wiele zagrożonych wyginięciem koali. 

>>> Kobieta ryzykowała życiem, by ocalić poparzonego koalę

Zobacz wideo

Apokaliptyczny obraz pożarów w Australii. "Jak w piekle", "Nie robi się jasno"

W ostatnich dniach pożary dotarły także do Wiktorii. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wielu mieszkańców wschodniego wybrzeża otrzymało ostrzeżenia, by nie wybierać się w podróż, jeśli nie jest to niezbędne. Zarówno wysokie temperatury, jak i silny wiatr poważnie utrudniają służbom walkę z żywiołem. W niektórych rejonach pożary rozprzestrzeniają się znacznie szybciej niż przewidywano. W ostatnich dniach potwierdzono śmierć dwóch osób - to mężczyźni, których ciała znaleziono w mieście Corbargo w Nowej Południowej Walii. 

Z powodu pożarów tysiące mieszkańców było zmuszonych uciekać ze swoich domów. Część z nich koczuje też na plażach - nie wiadomo, kiedy będą mogli wrócić do swoich domów. Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach widać apokaliptyczne obrazy - czerwone niebo i kłęby dymu, przed którym próbują schronić się ludzie. 

 Z relacji mieszkańców wynika, że przez szalejące wokół pożary niezależnie od pory dnia nie robi się jasno. "To przerażające, że nie ma nawet 18, a jest całkiem ciemno", "Wszędzie pył. To przerażające", "Australia - środek dnia, a niebo jest zasnute ciemną mgłą. Ludzie chronią się na plaży lub uciekają do wody", "To wygląda jak piekło na ziemi" - piszą w mediach społecznościowych.

Niektórzy ewakuowali się prywatnymi łodziami i skuterami wodnymi, zabierając ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. - Uciekamy łodzią, za mną jest Mallacoota. Jak w piekle, kompletny chaos, cholera. Bądźcie bezpieczni, powodzenia - mówi jeden z mieszkańców na krótkim nagraniu, które przesłał do redakcji "The Guardian". - Nie robi się jasno. Wcale nie robi się jasno - relacjonuje inny.

 

Pożary lasów wybuchają w Australii każdego roku o tej porze. Naukowcy twierdzą jednak, że skala tegorocznych jest nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Ocenia się, że od września spłonęły już cztery miliony hektarów lasów w pięciu stanach.

Więcej o:
Komentarze (46)
Australia w ogniu. Czerwone niebo i kłęby pyłu, mieszkańcy uciekają na łodziach. "Piekło na ziemi"
Zaloguj się
 • Armin Wittner

  Oceniono 25 razy 15

  Ale ten tu z du*ą na ryju wraz z Gówinem dalej będ? mówic, że te 40C to żadne zmiany klimatu, a kieckowy pedofil Jędraszewski drze psszczę o "ekologizmie".

 • jaja-kaczora

  Oceniono 18 razy 14

  a co na to wybitni znawcy klimatu Jarek Kaczka i Adrian zwany D*PA, pyta furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 19 razy 13

  inteligenty polski patriota i katolik widzi przeca ze Ziemia jest plaska a nie okragla a Slonce obraca sie dokola Ziemi, a OCIEPLENIA KLIMATU nie ma ia do tego nie potrzeba mu zadnych LEWACKICH naukowcow tylko Radio Maryja, Szczerbatego prezesa Jaroslawa z KOTEM, powiedzial furman Otto z Tworkowa.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 18 razy 12

  WUNGLEM palic to po katolicku, inaczej BENDZIE TO EKOLOGIZM wrzeszczal l niejaki Jendraszewski ubrane w smieszne koronki, Powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 15 razy 9

  oczywiscie wina ekoterrorystow i Grety Thunberg powiedzial furman Otto z Tworkowa!

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy 2

  dobrze im tak... tak sie konczy gospodarka oparta na wynglu... tylko zwierzaków szkoda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX