Prawie 500 mln zwierząt zginęło w wyniku pożarów w Australii. Potężny cios w populację misiów koala

480 mln zwierząt straciło życie w pożarach, które od wielu tygodni pustoszą Australię - wynika z szacunków ekologów z Uniwersytetu w Sydney. Żywioł uderzył szczególnie w populację misiów koala, która znajduje się na liście gatunków zagrożonych.
Zobacz wideo

Australijskie pożary zbierają coraz większe żniwo. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney szacują, że w ostatnich tygodniach 480 mln ssaków, ptaków i gadów zostało zabitych, bezpośrednio lub pośrednio, przez niszczycielski żywioł.

8000 misiów koala zginęło w australijskich pożarach

Wśród ofiar pożarów znalazło się między innymi osiem tys. misiów koala zamieszkujących środkowo-północne wybrzeże Nowej Południowej Walii, największe skupisko tych zwierząt w Australii. Ten region to dom dla 28 tys. misiów koala, co oznacza, że w pożarach spłonęła prawie jedna trzecia populacji - poinformowała australijska minister środowiska Sussan Ley.

Dowiemy się więcej, kiedy pożary się uspokoją i będziemy mogli dokonać precyzyjnej oceny sytuacji

- podkreśliła Sussan Ley w rozmowie z serwisem The Times.

W regionie tym znajduje się również jeden z największych szpitali dla misiów koala w kraju. Tylko w czasie pierwszego dnia świąt pracownicy Port Macquarie Koala Hospital walczyli o życie 72 ciężko poparzonych zwierząt. 

Zobacz też: Australia. Spragniony koala wypił wodę z bidonu rowerzystki

Australia płonie. Zmiany klimatu zwiększają ryzyko pożarów

Australia zmaga się obecnie z największą falą pożarów od wielu lat. W ostatnich tygodniach w ich wyniku zginęło dziewięć osób, a setki domów doszczętnie spłonęło. Szacuje się, że w największym oraz najbardziej zaludnionym regionie Nowa Południowa Walia spłonęły aż cztery miliony hektarów ziemi.

Badania klimatyczne wykazały wyraźny i przyczynowy związek między pożarami australijskiego buszu a globalnym ociepleniem. Zmiany klimatu zwiększają ryzyko pożarów w Australii m.in. poprzez wysuszenie roślinności, co sprawia, że staje się bardziej łatwopalna. Z raportu australijskiego Biura Meteorologicznego  wynika, że od 1910 roku Australia ogrzała się o około jeden stopień Celsjusza, ale najszybszy wzrost średniej temperatury odnotowuje się od 1950 roku. Dziewięć z dziesięciu najcieplejszych odnotowanych lat w Australii zdarzyło się od 2005 roku.

Australia jest jednym z najbardziej narażonych na zmiany klimatu dużych krajów przemysłowych. Jednocześnie jest także znaczącym eksporterem węgla, który jest źródłem wysokiej emisji gazów cieplarnianych. Ostatnie pożary spowodowały, że Australijczycy głośniej domagają się zmian w polityce klimatycznej kraju i krytykują rząd premiera Scotta Morrisona za stawianie na węgiel.

Więcej o:
Komentarze (112)
Prawie 500 mln zwierząt zginęło w wyniku pożarów w Australii. Potężny cios w populację misiów koala
Zaloguj się
 • mjuhbun

  Oceniono 29 razy 9

  Kto w dzisiejszych czasach pogoni za pieniądzem przejmował by się zwierzętami ?

 • scypio72

  Oceniono 14 razy 8

  Niech Australia zrezygnuje z węgla. 3 lub 4 producent. Jezeli zalezy im na klimacie.

 • miecztemidy

  Oceniono 38 razy 6

  A Burmistrz Sydney chce nadal fajerwerków w Nowy Rok.
  Niech ktoś strzeli mu w łeb aby się opamiętał. Co z tego,że poczyniono przygotowania i koszty.
  Czy Australijczykom będzie radośnie wiedząc ile nieszczęść spowodowały pożary.
  Australijczycy wobec ogromu tego nieszczęścia powinni wykazać empatię i oddać cześć i szacunek tym zwierzętom,które zginęły w pożarach,a część środków z tej imprezy noworocznej przeznaczyć na odbudowę środowiska.

 • cim_cum

  Oceniono 30 razy 4

  Szkoda, że nie ludzi.

 • mirafas

  0

  Ludzie zwierzętom zgotowali ten los.
  A dla katolików: "Cokolwiek uczyniliście najmniejszemu z moich braci - mnieście uczynili" :P

 • aneta.lipka

  Oceniono 10 razy 0

  Australia była skazana na zagładę już w momencie kiedy biały najeźdżca postawił tam swoją stopę. Czytałam kiedyś artykuł w "National Geographic" jak kolonizatorzy przeobrazili i zniszczyli naturę w Australii. Wielka szkoda. Zwłaszcza misiów Koala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX