Smog w Polsce. W Krakowie normy przekroczone o 800 proc., w Warszawie "rak na ulicach"

Mapy smogowe nie przedstawiają dla Polski zbyt dobrych prognoz. W większości kraju stężenie pyłów będzie dziś wysokie lub umiarkowane. Najgorsze powietrze prognozowane jest w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Kielcach.
Zobacz wideo

Już rano alerty smogowe pokazywały złą jakość powierza w takich miejscowościach jak Wrocław, Kielce, Kraków i Katowice. Dobra jakość powietrza w piątek 3 stycznia odnotowana została w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska). W pozostałych regionach musimy liczyć się z umiarkowaną lub złą jakością powietrza.

Jakość powietrza w Polsce, rano w piątek 3 stycznia.Jakość powietrza w Polsce, rano w piątek 3 stycznia. fot. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Bardzo zła jakość powietrza w Polsce: bez smogu na razie jedynie na wybrzeżu 

Bardzo zła sytuacja ma miejsce między innymi w Krakowie. Jak podaje "Gazeta Krakowska" dzięki kilku wietrznym dniom mieszkańcy stolicy Małopolski mogli odpocząć od smogu. Ten jednak wrócił i to z dużą siłą. Stan powietrza jest dziś fatalny, a stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 miejscami aż ośmiokrotnie przekracza normy. Na ulicy Tynieckiej stężenie PM 2,5 przekroczyło nawet 945 procent normy!

Wrocławski Indeks Powietrza również pokazuje złą jakość powietrza w tym mieście. Podobnie źle oddycha się w Kielcach czy Katowicach. Mieszkańcom zaleca się pozostawanie w domach (dotyczy to przede wszystkim osób starszych, kobiet w ciąży i osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych) i wybór komunikacji miejskiej. Niewskazana jest dziś jakakolwiek aktywność fizyczna na zewnątrz. 

Także Warszawski Alarm Smogowy umieścił na swojej stronie grafiki pokazujące umiarkowaną jakość powietrza w Warszawie oraz złą jakość powietrza w podwarszawskich miejscowościach takich jak Kobyłka czy Ząbki. W większości kraju, poza wybrzeżem, martwiące są zwłaszcza wysokie wskaźniki PM 2,5, który określa stężenie drobnych i bardzo niebezpiecznych dla naszego organizmu pyłów, które docierają nie tylko do układu oddechowego, ale mogą przedostawać się także do układu krwionośnego. Na dodatek dłużej utrzymują się w naszym organizmie. Norma dla PM 2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3, i prawie wszędzie w Polsce jej wskaźniki będą umiarkowane. 

Więcej o:
Komentarze (179)
Smog w Polsce. W Krakowie normy przekroczone o 800 proc., w Warszawie "rak na ulicach"
Zaloguj się
 • ja20034

  Oceniono 36 razy 30

  Pewnie niewielu dzisiaj pamięta, że Kraków i okolice miały kompleksowy program walki ze smogiem, na który przyznano im ciężkie miliony z UE. Trzeba było tylko wpłacić wkład własny. Tylko, że nastały pisie rządy i kasę przeznaczoną na wkład własny dały na Rydzyka. Cały program i unijną kasę trafił szlag.

 • hilux_ie

  Oceniono 24 razy 20

  Ważne, że Polska wstała z kolan a polscy górnicy mogą dalej fedrować zamiast importować węgiel z Rosji. Oh, wait...

 • metaxo

  Oceniono 18 razy 18

  Polaczki robią sobie nawzajem taki katolicki holokaust. Pooolskaaaaaa biaałooczeerwoni,...!

 • marc.pl

  Oceniono 26 razy 18

  Spróbujcie teraz zimowym wieczorem przewietrzyć sypialnię przed snem. Otwierając okno udusicie się w węglowym smrodzie, oprócz węgla w tym smrodzie jest plastyk, guma, płyty meblowe i wszelkie toksyczne śmieci. Będziecie w cierpieniu umierać na raka płuc czy krtani gdyż do waszych głów zdrowy rozsądek niestety nie dociera, węgiel ponad wszystko.

 • kataryniarski

  Oceniono 11 razy 11

  Heh, część Polaków wciąż wierzy w to, ze "częsty mycie skraca życie" - co ich obchodzi czym oddychają? :D :D

 • monty937

  Oceniono 14 razy 10

  Koszmarne i śmiertelny wynik walki Pisu z suwerenem ! Wytrucie wielkich miast ?

 • pandzik

  Oceniono 13 razy 9

  Na górnym Śląsku w tej chwili wieje z prędkością 25kmh stąd czyste powietrze. Na wschód od Katowic nie wieje i mają 1000proc.

  Wszędzie dalej pali się scierwem w piecach. Wymiany nic nie dają bo wycinają boczki i wkładają śmieci nawet do pieców 5 klasy. Trzeba zakazać całkowicie palenia. Niech się wyprowadza do bloków jak nie mają na czysty węgiel, gaz, prąd. Niekt nie zmusza do mieszkania w domach. Na zachodzie to drogi luksus.

 • stefffon

  Oceniono 12 razy 8

  katotaliby walczą o ok 2000 aborcji rocznie, a mają gdzieś 44000 trupów od smogu...
  a no tak, bo narodzone to już ochrzczone, więc prosto do nieba, to spoko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX