Dania daje przykład i bije rekord. Prawie połowę energii pozyskała z farm wiatrowych

W ubiegłym roku w Danii ponad 47 proc. energii elektrycznej wytworzono używając turbin wiatrowych na morzu. Tym samym ustanowiono nowy rekord w dziedzinie energii odnawialnej, znacznie wyprzedzając swojego głównego rywala - Irlandię.

Jak poinformował krajowy operator duńskiej sieci Energinet, blisko połowa wytworzonej przez Danię energii w 2019 r. pochodziła z ekologicznych źródeł - w tym przypadku z farm wiatrowych zlokalizowanych na morzu. "Gratulacje dla Danii! Jesteśmy w połowie ekologicznej transformacji systemu energetycznego: w 2019 r. 50 proc. duńskiego zużycia energii pochodziło z wiatru i słońca! Nieco ponad 47 proc. zużycia pochodziło z wiatru - reszta z energii słonecznej" - podał Energinet.

Wzrost użycia energii odnawialnej w DaniiWzrost użycia energii odnawialnej w Danii Energinet / https://twitter.com/EnerginetDK

>>> Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

Rekord za zeszły rok wyraźnie poprawia wynik z 2018 r., który i tak był imponujący. Wtedy udało się uzyskać 41 proc. krajowej energii ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie Dania mocno wyprzedza swojego rywala - Irlandię, która w 2018 r. wytworzyła z wiatru 28 proc. swojej energii.

Zobacz wideo

Dania poczuła wiatr w żaglach

Jak podaje "The Independent", największa farma wiatrowa w Danii i Skandynawii - Horns Rev 3 - ruszyła w sierpniu i obecnie dostarcza energię elektryczną do 425 tys. duńskich gospodarstw domowych. Znajdująca się na Morzu Północnym farma znacznie przyczyniła się do zwiększenia produkcji ekologicznej energii z wiatru w Danii. Co więcej, kraj ten ma planach otwarcie kolejnej, jeszcze większej o nazwie Kriegers Flak, która będzie zlokalizowana na duńskiej części Morza Bałtyckiego. Farma ma zacząć działać w 2021 r. Wszystko, by - zgodnie z zapatrywaniami duńskiego rządu - zmniejszyć emisję CO2 o 70 proc. do 2030 r.

Więcej o: