Australia pierwszy raz powołuje rezerwistów, okręty ewakuują ludzi z plaży. W Sydney prawie 50 stopni

Groźne pożary buszu wciąż trawią Australię. Rząd zdecydował o powołaniu kilku tysięcy rezerwistów, którzy mają pomagać mieszkańcom zagrożonych terenów. W ewakuację miast na wybrzeżu zaangażowano okręty marynarki wojennej.

Australijski premier Scott Morrison powołał w sobotę ok. 3 tysięcy rezerwistów w związku z pożarami buszu, z którymi kraj walczy od kilku tygodni. Odwołał też zaplanowane na ten miesiąc wizyty zagraniczne. Premier jest ostro krytykowany przez Australijczyków za to, że pojechał z rodziną na wakacje na Hawaje, kiedy kraj trawiły ogromne pożary.

Australia powołuje rezerwistów

Według minister obrony Lindy Reynolds, rezerwistów powołano "po raz pierwszy w historii narodu". Rezerwiści będą pomagali m.in. w ewakuacji ludzi lub dostarczaniu pożywienia mieszkańcom rejonów odizolowanych z powodu ognia.

Jak podaje agencja Reuters, największy okręt desantowy marynarki wojennej - HMAS Adelaide, ma wesprzeć ewakuację osób mieszkających na terenach przybrzeżnych w pobliżu granic stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria.

>>> Tragiczne pożary w Australii. Strażacy pokazują "przejazd przez piekło" 

Zobacz wideo

W ewakuację tysięcy mieszkańców leżącego na wybrzeżu Wiktorii miasta Mallacoota zaangażowano już okręty MV Sycamore i HMAS Choules. W sieci pojawiają się nagrania ludzi uwięzionych na plaży otoczonej przez płonący busz.

Pożary buszu w Australii

Jak podaje agencja Associated Press, w samym stanie Nowa Południowa Walia z ogniem walczyło w sobotę ok. 3,6 tys. strażaków. Szacuje się, że występuje tam ponad 130 pożarów, z czego co najmniej połowa jest poza całkowitą kontrolą. W stanie Wiktoria strażacy walczą z 53 pożarami.

W pożarach zginęły dotychczas 23 osoby. Ogień zabił też około 8 tysięcy koali. Łączna liczba zwierząt, która zginęła, wynosi już niemal 500 mln. Dotychczas pożary buszu doprowadziły do wypalenia ok. 5 milionów hektarów ziemi, doprowadziły też do zniszczenia ok. 1,5 tys. domów.

Ryzyko rozprzestrzeniania się ognia wzrasta tym bardziej, że w sobotę odnotowano w wielu miastach rekordową temperaturę. W stolicy kraju - Canberze - były to 43 stopnie Celsjusza, a w Pernith - na przedmieściach Sydney - słupki rtęci wskazywały niemal 49 stopni.

Więcej o:
Komentarze (318)
Australia pierwszy raz powołuje rezerwistów. Okręty ewakuują ludzi z plaży, w Sydney prawie 50 stopni
Zaloguj się
 • twoteatoroomtwo-tamtaramtamtam

  Oceniono 72 razy 56

  Klimat się nie zmienia, palmy więcej rosyjskiego węgla. Baliśmy się wojny nuklearnej, kosmitów, HIV a pochłonie nas ogień piekielny. Możecie się śmiać ale może Australia to znak i ostrzeżenie byśmy się opamiętali w eksploatacji ziemi. Obejrzyjcie Naszą Planetę. Można się popłakać jak w 20 lat zniszczyliśmy nasz jedyny świat.

 • blahblah69

  Oceniono 55 razy 45

  Ksiadz arcybiskup zapewne cieszy sie ze ludzie uczynili, zgodnie z zapisami starego testamentu, ziemie sobie poddaną.

 • june-of-44

  Oceniono 38 razy 32

  Bajki piszecie. Klimat się nie ociepla - słyszałem jak mówił to krzywogęby z długim nosem.
  Australia powinna zwiększyć wydobycie węgla i sytuacja się unormuje. To co pokazują światowe telewizje to bajka, tam wcale nie jest gorąco, nic się nie pali. Pewnie kręcą film i to efekty specjalne.
  Ja wierzę Morawitzerowi, Suskiemu i Gomułce z Żoliborza. No przecież chodzą do kościółka to nie mogą kłamać "Polek i Polaków".
  Tylko wyngiel.

 • wicipinski

  Oceniono 33 razy 31

  Matka natura da sobie radę z inwazyjnym, tępym i chciwym gatunkiem.

 • C ZA

  Oceniono 37 razy 27

  Wszystko wina ekologistów i ich zbrodniczej ideologii. Nie odprawiali różańców na granicach to teraz mają.

 • marianna1960

  Oceniono 23 razy 23

  A cały czas ludzie żyją w amoku święta konsumpcjonizmu kupowania badziewia i śmieci Black Friday, Black Weekend Bożego Narodzenia.

 • warszawiak67

  Oceniono 29 razy 21

  Nigdy w życiu nie zagłosuję na premiera, który dumny jest z tego, że blokuje przystąpienie Polski do programu zero emisji!!!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 25 razy 19

  a wszystko to wina i spisek EKILOGISTOW i Grety Thunberg co nasz ksiundz Jendraszewski z Krakowa rozszyfrowal powiedzila furman Otto z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX