Eksperci ocenili zagrożenia dla świata. Pięć największych jest związanych z klimatem i naturą

Ekstremalna pogoda, katastrofy naturalne i będące efektem działań człowieka, utrata różnorodności biologicznej i przede wszystkim - porażka walki z globalnym ociepleniem. To według ekspertów pięć największych zagrożeń dla świata u progu 2020 roku. Po raz pierwszy wszystkie są związane ze środowiskiem.

Przed rozpoczynającym się wkrótce Światowym Forum Ekonomicznym opublikowano doroczny raport oceniający zagrożenia dla świata i społeczeństwa. Setki ekspertów i innych uczestników forum ocenili, co obecnie jest dla nas najpoważniejszym ryzykiem. Po raz pierwszy pięć największych zagrożeń jest związanych z klimatem i środowiskiem. 

Zagrożenia z różnych kategorii (środowisko, gospodarka, technologia itd.) są oceniane pod względem prawdopodobieństwa i potencjalnych skutków. Np. użycie broni masowej zagłady jest bardzo wysoko na osi skutków, ale - według raportu - jest mało prawdopodobne. Z kolei np. nielegalny handel jest uznawany za dość prawdopodobne zjawisko, jednak niesie ze sobą stosunkowo niskie zagrożenie. 

Zagrożenia, które są zarówno prawdopodobne jak i związane z bardzo dużymi negatywnymi efektami, to w tegorocznym raporcie te związane ze środowiskiem: katastrofy naturalne oraz wywołane przez człowieka, niszczenie różnorodności biologicznej, ekstremalna pogoda. Na pierwszym miejscu znalazła się porażka w walce z kryzysem klimatycznym.  Prezes Światowego Forum Ekonomicznego powiedział: 

Scena polityczna jest spolaryzowana, poziomy mórz rosną, płoną pożary klimatyczne. W tym roku przywódcy muszą współpracować ze wszystkimi sektorami społeczeństwa, aby naprawić i ożywić nasze systemy współpracy, nie tylko dla korzyści krótkoterminowych, ale też w celu rozwiązania głęboko zakorzenionych zagrożeń.

Zobacz też: Aplikacje, które pomogą nam zadbać o środowisko

Zobacz wideo

Zagrożenia kumulują się wzajemnie

Autorzy raportu zwracają uwagę, że szczególnie młodsze pokolenie widzi największe zagrożenie w kwestiach związanych ze środowiskiem. Osoby urodzone po 1980 roku umieściły je na wyższych pozycjach w rankingu niż pozostali. 90 proc. z nich wierzy, że w 2020 roku pogorszy się ryzyko ze strony ekstremalnych fal upałów, niszczenia ekosystemów i utraty zdrowia z powodu zanieczyszczeń. 

Opisywane zagrożenia nie są od siebie oddzielone. Wręcz przeciwnie - wpływają na siebie wzajemnie i mogą się kumulować. W centrum sieci zagrożeń znajdują się zaś zmiany klimatu. Są one związane z utratą bioróżnorodności, katastrofami i ekstremalną pogodą - ale też wieloma innymi zagrożeniami społecznymi czy politycznymi. Kryzys żywnościowy i wodny, przymusowa migracja, upadek rządów na skalę światową - to tylko niektóre z nich.

Inne poważne zagrożenia według raportu to cyberataki, awaria infrastruktury informacyjnej, konflikty międzypaństwowe oraz kradzież danych. Raport ostrzega też przed niestabilnym światem i gwałtownymi zmianami, w efekcie których nie utrzymują się dotychczasowe sojusze i stosunki multilateralne.

Więcej o:
Komentarze (27)
Eksperci ocenili zagrożenia dla świata. Pięć największych jest związanych z klimatem i naturą
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 6 razy 2

  To nie byli żadni eksperci. To była zbieranina 1047 osób (prawie połowa z Europy!), który uprzejmie wypełnili ankiety z kilkoma pytaniami. Wśród nich ponad 200 młodych osób zangażowanych w Global Shapers Community - grupujących aktywnych działaczy - którzy jednakowoż nie są absolutnie ekspertami. I którzy po raz PIERWSZY zostali włączeni do badań ankietowych, o czym past "zapomniał" napisać... Bez wątpienia, obraz zagrożeń jest zafałszowany europocentrycznym spojrzeniem i nadreprezentacją "młodych gniewnych". Świadczyć o tym może to, że wśród wskazywanych zagrożeń nie było przeludnienia, ani zderzenia z asteroidą, ani starzenia społeczeństwa...

 • najezyn

  Oceniono 8 razy 2

  Tak naprawdę nie ocieplenie jest groźne, a bomba demograficzna. Którą to ocieplenie co najwyżej podgrzewa, więc łatwiej bomba wybuchnie. Mnożą się w Afryce, Azji i generalnie krajach biednych ludzie, których różne szkodniki chcą przesiedlać w związku z tym do Europy i USA. Oraz do innych enklaw dobrobytu. I to może rozwalić cywilizację ziemską szybciej i skuteczniej niż jakieś problemy z wodą do podlewania upraw czy ciepłem. Bo z tym sobie rozwinięty technologicznie i naukowo Zachód poradzi. Z miliardem gości, przeniesionych z szałasu w obręb Unii Europejskiej, nastawionych na życie z socjalu i wg swoich wziętych z buszu norm i obyczajów - może sobie już rady nie dać.

 • kisssmyass

  Oceniono 1 raz 1

  a straty umysłowe w masach? Nakręcanie spirali strachu i rosnąca popularność konserwatywnych, nacjonalistycznych partii i ugrupowań? Jak na razie terroryści wygrywają, bo społeczeństwa zachodnie dobrowolnie zrzekają się swoich osiągnięć cywilizacyjnych. O Środkowej Europie nie wspominając bo to zawsze był jest i będzie ogon i zadupie wszystkiego co się dzieje na świecie.

 • marianna1960

  Oceniono 7 razy 1

  A sami propagujecie konsumpcjonizm

 • beton44

  Oceniono 4 razy 0

  Jak zwykle - ani słowa o chyba głównej przyczynie tej ewentualnej możliwości wpływu ludzkości na planetę - czyli mnożeniu się na podobieństwo królików - ludności Afryki i Azji - gdzie przez ostatnie 40 lat liczba ludności wzrosła 5x - a to nie jest ich ostatnie słowo :-)

 • jaja-kaczora

  Oceniono 4 razy 0

  Polak wie wszystko lepiej bo mu Tadek Rydzek ksiundz jendraszefski i kulawa kaczka powiedzial, stwierdzil furman Otto z Tworkowa

 • Gregio8

  Oceniono 2 razy 0

  A ja mam takie spostrzeżenia.
  Klimat nie jest czymś stałym a ciągle się zmienia. Czy tempo jest odpowiednie tego nikt nie wie.
  Działanie człowieka podobnie będąc tu i teraz ciężko ocenić skutki tych działań.
  Co do wartości opiniotworczej roczników 80' i wyżej. Personalnie 3-4 osoby na 30 w klasie miało jako takie pojęcie o geografii, biologii, chemii czy fizyce a nie bzdurnie kuło całe strony podręczników i zeszytów na blaszkę.
  To też uważam, że 90proc jest odzwierciedleniem tego stanu rzeczy.

 • kolega.zenka

  Oceniono 4 razy 0

  Co do globalnego ocieplenia, niektórzy naukowcy przewidują oziębienie, które może się zacząć wkrótce. Jeżeli to się sprawdzi, to nie mogę się doczekać jak będą wyglądały miny tych naukowców od ocieplenia, no i jak to wyjaśnią.

 • 1group

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko znaczna, gwałtowna depopulacja może uratować tę planetę. Reszta to bicie piany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX