Greta Thunberg będzie znakiem towarowym. Aktywistka tłumaczy, że nie ma innego wyjścia

Greta Thunberg poinformowała, że zarejestrowała swoje imię i nazwisko oraz nazwę ruchu "Piątki dla przyszłości" jako znaki towarowe. Tłumaczy, że jest do tego zmuszona, bo są one często wykorzystywane bez jakiejkolwiek zgody m.in. w działaniach marketingowych i sprzedażowych.
Złożyłam wniosek, aby moje imię i nazwisko i nazwy Fridays For Future i "Skolstrejk för klimatet" [tj. nazwy ruchu stworzonego przez Thunberg - kolejno z angielskiego "Piątki Dla Przyszłości" i ze szwedzkiego "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" - red.] zostały znakami towarowymi. Ma to na celu ochronę ruchu i jego działań

- napisała na Instagramie szwedzka aktywistka ekologiczna. Tłumaczy, że ta decyzja pozwoli podejmować konieczne kroki prawne przeciwko osobom i korporacjom, które starają się używać jej i jej ruchu w celach niezgodnych z tym, co ruch prezentuje. Wyjaśnia, że jej nazwisko i nazwa ruchu "są stale używane w celach komercyjnych bez jakiejkolwiek zgody", m.in. w marketingu, w działaniach sprzedażowych czy przy zbiórkach pieniędzy.

Greta Thunberg przekonuje też, że ruch Piątki dla Przyszłości należy do każdego, kto bierze udział w jego działaniach i nie może być wykorzystywany do indywidualnych i komercyjnych celów.

Zapewniam Was - ja i inni strajkujący nie interesujemy się znakami towarowymi. Ale niestety to musi być zrobione

- pisze Thunberg.

>>> Greta Thunberg: "Jesteśmy na skraju wymierania. Jak śmiecie mówić o pieniądzach?"

Zobacz wideo

Greta Thunberg zakłada fundację

Szwedka ostrzega także swoich czytelników, że pojawiają się osoby, które próbują się pod nią podszyć lub fałszywie twierdzą, że ją reprezentują. Prosi o ostrożność i przeprasza każdego, kto został kiedykolwiek zmylony takimi zachowaniami.

Jednocześnie Greta Thunberg poinformowała, że jest w trakcie zakładania fundacji. Ma ona koncentrować się m.in. na promowaniu równowagi ekologicznej, klimatycznej i społecznej.

Fundacja będzie prowadzona całkowicie non-profit. To coś, co jest konieczne do zarządzania pieniędzmi (tantiemy za książki, darowizny, nagrody itd.) w całkowicie przejrzysty sposób

- tłumaczy Thunberg.

Więcej o:
Komentarze (137)
Greta Thunberg będzie znakiem towarowym. Aktywistka tłumaczy, że nie ma innego wyjścia
Zaloguj się
 • b9b9b9

  Oceniono 41 razy 21

  Oto "zawody" dla lewicowych person: sygnalista, aktywistka, ekolog, klimatolog, "prezeska" Stowarzyszenia non-profit o nazwie Przeciw-XYZ, wysoki urzędnik ds. kontroli emisji CO2, "dyrektorkini" Fundacji Przeciwdziałania Czemuśtam, Rzeczniczka ds. Równego Traktowania Wszystkich Pięciu Płci, i tak dalej...

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 32 razy 18

  I macie swoją bezinteresowną ideolożkę. A jak ludzie ostrzegali, że rodzice robią biznes na niepełnosprawnej intelektualnie córce to się oburzaliście.

 • janrobin2015

  Oceniono 20 razy 12

  Przeciez to bylo wiadome od początku - kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Ma swoje 5 minut i niedługo nikt o niej nie bedzie pamietal. Tak jak o naszym byłym szefie kodziarzy.
  Czekam na komentarz GT o związku epidemii w Chinach ze tzw. zmianami klimatu. Jest do tego zdolna.

 • jozbieszczad

  Oceniono 33 razy 11

  Znaczy będziecie musieli zapłacić za wszystkie wasze nagłówki z takim "logo" (piątki dla klimatu) ?
  Mam nadzieją ,że z datą wstecz .

 • pawel.ccc

  Oceniono 18 razy 10

  Jak widać na załączonym przykładzie ekologia to świetny sposób na życie i dochodowy biznes.

 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 10

  Czy już widzicie eko-matoły, JAKA z niej bezinteresowna bojowniczka o klimat? :-)

 • komentator_2000

  Oceniono 24 razy 10

  Rodzice Greci zdali sobie sprawę, że ich dziecko nie jest "najostrzejszą kredką w piórniku", więc w trosce o jej przyszłość stworzyli z niej rozpoznawalną markę. Całkiem pomysłowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX