Szef dyplomacji UE o aktywistach: "syndrom Grety". Ostrzegł, że polscy górnicy mogą stracić pracę

Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell podał w wątpliwość działania młodych aktywistów w walce ze zmianami klimatu, mówiąc o "syndromie Grety". Nawiązując do działalności Grety Thunberg, wspomniał o kosztach transformacji energetycznej - w tym rekompensat dla polskich górników. - Jeśli naprawdę będziemy walczyć ze zmianami klimatu, to oni stracą pracę i będą musieli otrzymać dofinansowanie - przekonywał.

Jak donosi "Politico", w strukturach unijnych słowa hiszpańskiego polityka odbiły się szerokim echem - szczególnie wśród eurodeputowanych Zielonych, których zaangażowanie podważył szef unijnej dyplomacji. Borrell w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na koszty transformacji energetycznej oraz pracujących w przemyśle wydobywczym polskich górników. 

Pomysł, że młodzi ludzie są poważnie zaangażowani w walkę ze zmianami klimatu, nazwijmy to 'syndromem Grety': pozwólcie mi w to wątpić. Chciałbym wiedzieć, czy młodzi ludzie demonstrujący w Berlinie, wzywający do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatycznym, są świadomi, ile takie działania będą ich kosztować

- pytał podczas debaty w Brukseli Josep Borrell. Dodając:

I czy są skłonni obniżyć swój poziom życia, by zaoferować odszkodowania polskim górnikom, ponieważ jeśli naprawdę będziemy walczyć ze zmianami klimatu, to oni stracą pracę i będą musieli otrzymać dofinansowanie

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Zieloni odpowiadają. "Nie do przyjęcia"

Zieloni nie kryją swoich reakcji na słowa Borrella. Ich zdaniem jego komentarz był "nie do przyjęcia jak dla przedstawiciela UE". Zapowiedzieli też, że będą kierować oficjalną prośbę o pełne wyjaśnienie kwestii poruszonych podczas debaty. W sprawę włączył się także Carles Puigdemont, były prezydent Katalonii, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Sympatyzuje z Zielonymi i jest jednym z największych oponentów Borrella, który jest z kolei zagorzałym przeciwnikiem autonomii katalońskiej. Puigdemont zapowiedział, że wysłał już formalny list do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy wystąpienie Borrella wobec młodych aktywistów stanowi oficjalną opinię Komisji w tej materii.

Jak donosi serwis France24, rzecznik Komisji Europejskiej - Eric Mamer - powiedział dziennikarzom, że cały organ wykonawczy UE "zdecydowanie i w całości popiera europejski zielony ład, który uznaje i wspiera aspiracje młodszych i starszych do walki ze zmianami klimatu”.

Więcej o:
Komentarze (333)
Szef dyplomacji UE o aktywistach: "syndrom Grety". Ostrzegł, że polscy górnicy mogą stracić pracę
Zaloguj się
 • zofia.rydz

  Oceniono 60 razy 52

  Polscy górnicy juz otrzymali rekompensaty po ok 40 tys i tak w kółko Macieju. Czy ktos pochylił sa nad łódzkimi włókniarkami w latach 90 tych?

 • kunwyscigowy

  Oceniono 54 razy 44

  A na jaki wuj płacić odszkodowania??? w moim żywocie upadły dwie branże w których pracowałem - jedna z powodu zmiany technologii druga z powodu zmiany prawa. Ani grosza nie dostałem ani nawet nie chciałem po prostu się przekwalifikowałem.
  Idąc tą droga państwo powinno utrzymywać kowali w każdej wiosce, fabryki pagerów i powozów konnych...

 • wujekdolf

  Oceniono 26 razy 18

  a nie można tak : udupić górnikom 13, 14 pensje, powiedzieć im że to początek końca tego kopania wungla, ale dać im jakiś inny pomysł na życie w zamian, oczywiście nie ma mowy o kradzionym wunglu od ruskich.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 25 razy 17

  Doradzać, rozkazywać, zakazywać to każdy chętny, ale pieniędzy nie da, choćby miał.
  To tak jak w przypadku kościoła i jego walki z aborcją.
  Bo jak przyjdzie co do czego, to mimo że ma, nie da na niepełnosprawne dzieci.

 • anna4455

  Oceniono 20 razy 16

  Odszkodowania można będzie wypłacić zamiast dotowania nierentownych kopalń .
  No i chyba ojciec Tadeusz coś dorzuci ?
  A ocieplanie klimatu jest faktem i trzeba coś z tym robić, jeśli nasze dzieci mają na Ziemi żyć.

 • gerardpolak2

  Oceniono 19 razy 15

  a ja jestem za tym aby górnicy stracili pracę jeżeli jest deficytowa!.... jak mamy do tego dopłacać niech się wezmą za inna robotę.... pracy jest dużo .... nikt nie musi być górnikiem ..... no ale nigdzie indziej nie ma tylu dodatków i wysokich pensji he he he.....

 • wujojano

  Oceniono 19 razy 15

  Polscy górnicy prędzej czy później i bez polityki klimatycznej będą mieli przegwizdane z powodu niekontrolowanego importu węgla od Putina.

 • duckoff

  Oceniono 31 razy 13

  Debil. Ile kosztują skutki pożarów w Australii? Ile będą kosztować skutki lawiny emigrantów z Afryki uciekających przed susza i gorącem do Europy? Tak, bo ilość emigrantów twraz w stosunku do tego co będzie to małe Miki. Ale smiejcie się z Grety Thurnberg. Czyńcie Ziemię sobie poddaną, czyńcie.

 • zofia.rydz

  Oceniono 11 razy 11

  Zlikwidowac kopalnie i ozusowac rolnikow - przepis na sukces naszej gospodarki. Kto sie odważy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX