Szef dyplomacji UE o aktywistach: "syndrom Grety". Ostrzegł, że polscy górnicy mogą stracić pracę

Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell podał w wątpliwość działania młodych aktywistów w walce ze zmianami klimatu, mówiąc o "syndromie Grety". Nawiązując do działalności Grety Thunberg, wspomniał o kosztach transformacji energetycznej - w tym rekompensat dla polskich górników. - Jeśli naprawdę będziemy walczyć ze zmianami klimatu, to oni stracą pracę i będą musieli otrzymać dofinansowanie - przekonywał.

Jak donosi "Politico", w strukturach unijnych słowa hiszpańskiego polityka odbiły się szerokim echem - szczególnie wśród eurodeputowanych Zielonych, których zaangażowanie podważył szef unijnej dyplomacji. Borrell w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na koszty transformacji energetycznej oraz pracujących w przemyśle wydobywczym polskich górników. 

Pomysł, że młodzi ludzie są poważnie zaangażowani w walkę ze zmianami klimatu, nazwijmy to 'syndromem Grety': pozwólcie mi w to wątpić. Chciałbym wiedzieć, czy młodzi ludzie demonstrujący w Berlinie, wzywający do podjęcia działań przeciwko zmianom klimatycznym, są świadomi, ile takie działania będą ich kosztować

- pytał podczas debaty w Brukseli Josep Borrell. Dodając:

I czy są skłonni obniżyć swój poziom życia, by zaoferować odszkodowania polskim górnikom, ponieważ jeśli naprawdę będziemy walczyć ze zmianami klimatu, to oni stracą pracę i będą musieli otrzymać dofinansowanie

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Zieloni odpowiadają. "Nie do przyjęcia"

Zieloni nie kryją swoich reakcji na słowa Borrella. Ich zdaniem jego komentarz był "nie do przyjęcia jak dla przedstawiciela UE". Zapowiedzieli też, że będą kierować oficjalną prośbę o pełne wyjaśnienie kwestii poruszonych podczas debaty. W sprawę włączył się także Carles Puigdemont, były prezydent Katalonii, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Sympatyzuje z Zielonymi i jest jednym z największych oponentów Borrella, który jest z kolei zagorzałym przeciwnikiem autonomii katalońskiej. Puigdemont zapowiedział, że wysłał już formalny list do Komisji Europejskiej z zapytaniem, czy wystąpienie Borrella wobec młodych aktywistów stanowi oficjalną opinię Komisji w tej materii.

Jak donosi serwis France24, rzecznik Komisji Europejskiej - Eric Mamer - powiedział dziennikarzom, że cały organ wykonawczy UE "zdecydowanie i w całości popiera europejski zielony ład, który uznaje i wspiera aspiracje młodszych i starszych do walki ze zmianami klimatu”.

Więcej o: