Na Antarktydzie odnotowano rekord temperatury. Po raz pierwszy termometry wskazały ponad 20 stopni

Na Antarktydzie odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów prowadzonych na tym kontynencie. Termometry wskazały tam 20,75 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord dla całego regionu Antarktydy padł w 1982 roku i wynosił 19,8 stopnia.

Wynik 20,75 stopnia Celsjusza z 9 lutego to najwyższa temperatura jaką kiedykolwiek odnotowano na Antarktydzie. Brazylijski naukowiec Carlos Schaefer zauważa jednak, że jest to pojedynczy odczyt, a nie część długofalowych pomiarów, dlatego nie może zostać on wykorzystany do przewidywania długotrwałych trendów klimatycznych - pisze BBC

>>> Arktyka na celowniku mocarstw

Zobacz wideo

Bardzo wysoką temperaturę na Antarktydzie odnotowano także w 6 lutego. Wówczas termometry argentyńskiej bazy badawczej Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego wskazały 18,3 stopnia Celsjusza. Światowa Organizacja Meteorologiczna informuje, że średnia roczna temperatura w tym regionie waha się od około -10 stopni na wybrzeżu kontynentu do -60 stopni w najwyżej położonych częściach Antarktydy.

W ciągu ostatnich 50 lat temperatura na Antarktydzie wzrosła o 3 stopnie Celsjusza

Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura w tym regionie wzrosła o 3 stopnie Celsjusza. Wzrost temperatury na Antarktydzie powoduje topnienie lodowców, a w konsekwencji podnoszenie się poziomu wód na świecie. Pokrywa lodowa na Antarktydzie ma grubość do 4,8 km i zawiera 90 proc. słodkiej wody na Ziemi. Gdyby stopił się cały lód, który skuwa ten kontynent, poziom mórz na świecie wzrósłby o 60 metrów - pisze Światowa Organizacja Meteorologiczna

Więcej o:
Komentarze (9)
Na Antarktydzie odnotowano rekord temperatury. Po raz pierwszy termometry wskazały ponad 20 stopni
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 5

  No coz, Polak wszystko wie najlepiej, ekologie ma w doopie, smieci wywozi do lasu a w domu pali plastykiem i jak sie da to i oponami. W zyciu nigdzie nie byl(chyba byl tylko w gettcie dla turystow?), nic nie widzial, a wierzy tylko w to co powie Radio Maryja, gadzinowa Telewizja Polska, szczerbaty prezes Tysionclecia i ojciec Tadek Belzebub z Torunia. On wie ze to Ocieplenie Klimatu to spisek ekoterrorystow, lewactwa, rowerzystow, pedalow, zielonych, zotlych, czarnych, uchodzcow, Zydow, Sorosa i Tuska Donalda i Grety Thunberg.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 2 razy 2

  wybitny znawca klimatu, nasz szczerbaty Naczelnik TYSIONCLECIA powiedzial po bohaterskim zrobieniu kolejnej bohaterskiej kupy, ze Ocieplenia Klimatu w Polsce NI MA. A to wszystko spisek ekoterrorystow, lewactwa, Donalda Tuska i Grety Thunberg! Skomentowal to WIELKIE wydarzenie furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 2 razy 2

  walka o KLIMAT jest walka przeciwko KAPITALIZMOWI, powiedziala Naomi Klein z Kanady i ma racje! A w Polsce walka o Klimat to walka z ZABOBONEM, OPETANIEM i ZACOFANIEM przerazajaco wielkiej czesci spoleczenstwa i kosciola katolickieg(sekty smolenskiej) jak Rydzek czy Jendraszewski, nie wspominajac o kulawej kaczce i jej DURNEJ i PODLEJ ZMIANIE, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  A rzecznik Husajna do końca utrzymywall że Amerykanie są skutecznie zatrzymywani, chociaż zw tle pojawily sie smerykańskie Abramsy.. Jedźcie na Kiribati i mówcie im że morze jest daleko. A jeszcze wieksze problemy sa na Syberii, tam rzeki zamarzają w listopadzie a w tym sezonie nawet w styczniu lód jest za slaby .

 • jura1234

  0

  Nie powodu do obaw Wolaczki, to nie u nas, to gdzieś daleko na Antarktydzie. Wasze ogródki są bezpieczne, to najważniejsze.

 • sabaton128

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli temperatura pobiła poprzedni rekord o 0,3%.

 • sroq

  0

  Następne wczasy Antarktyda hehe.

 • piort.najsztub

  Oceniono 1 raz -1

  “Brunon Kwiecień” pragnal zredukować nieco emisji CO2, to go zamkneli a potem dosięgła go sprawiedliwa ręka seryjnego samobójcy.

 • js08836

  Oceniono 1 raz -1

  Wystarczy wejść na serwis Ventusky , aby zdemaskować kłamstwo. W tej chwili najcieplejsze miejsc na Antarktydzie wynosi - 18 stopni C. Najzimniejsze rejony mają - 45 s/C Wody opływające Antarktydę mają od - 2 do - 5 s/C . Im dalej na północ tym cieplej . 20 s/C na plusie, to chyba w budynku w bazie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX