Antarktyda. Najcieplejszy dzień w historii stopił 20 proc. śniegu na Wyspie Orła. NASA pokazuje zdjęcia

"6 lutego 2020 r. stacje meteorologiczne zarejestrowały najgorętszą w historii pomiarów temperaturę na Antarktydzie" - poinformowało NASA Earth Observatory. Termometry w bazie Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego osiągnęły 18,3°C - taką samą temperaturę odnotowano tego dnia w Los Angeles. Fala ciepła spowodowała mocne topnienie lodowców, co widać na najnowszych zdjęciach.

Jaka podaje NASA, wysokie temperatury pojawiły się 5 lutego i utrzymywały się do 13 lutego. Na zdjęciach wykonanych przez agencję widać topnienie na pokrywie lodowej Wyspy Orła (Eagle Island). Zdjęcie z lewej strony wykonane zostało 4 lutego, z prawej strony 13 lutego.

Zdjęcie Wyspy Orła (Eagle Island)Zdjęcie Wyspy Orła (Eagle Island) NASA EARTH OBSERVATORY

Najcieplejszy dzień w historii pomiarów

Na poniższej mapie widać temperatury na całym Półwyspie Antarktycznym 9 lutego 2020 roku. Mapa pochodzi z modelu Goddard Earth Observing System (GEOS) i przedstawia temperatury powietrza na wysokości 2 metrów (około 6,5 stopy) nad ziemią. Najciemniejsze czerwone obszary są tymi, w których model przedstawia temperatury przekraczające 10°C, najciemniejsze niebieskie zaś te, gdzie są niższe niż - 10°C.

Temperatura powietrza na poziomie dwóch metrów na Półwyspie AntarktycznymTemperatura powietrza na poziomie dwóch metrów na Półwyspie Antarktycznym NASA EARTH OBSERVATORY

Antarktyda jest coraz cieplejsza

Mauri Pelto, glacjolog z Nichols College, powiedział, że podczas ocieplenia około 1,5 km2 pokrywy śnieżnej zostało nasycone wodą. Zgodnie z modelami klimatycznymi, 6 lutego na Wyspie Orła doszło do roztopienia się 30 milimetrów pokrywy. W sumie w okresie od 6 do 11 lutego topił się tam śnieg o grubości 106 milimetrów. Około 20 procent sezonowej pokrywy śnieżnej na Wyspie Orła stopiło się podczas kilku dni.

- Nie widziałem, aby stawy topniejące rozwijały się tak szybko na Antarktydzie - stwierdził Pelto. - Takie stawy wypełnione wodą z roztopionego śniegu można zobaczyć na Alasce i Grenlandii, ale zazwyczaj nie na Antarktydzie - dodał.

Według Pelta, tak szybkie topnienie jest spowodowane utrzymującymi się wysokimi, dodatnimi  temperaturami. Takie - utrzymujące się - ciepło nie było typowe na Antarktydzie aż do XXI wieku, ale w ostatnich latach stało się bardziej powszechne.

Lutowa fala była trzecim dużym wydarzeniem związanym z topnieniem śniegu w okresie 2019-2020, po ciepłych okresach w listopadzie 2019 i styczniu 2020. - To pojedyncze wydarzenie w lutym samo w sobie nie jest aż tak znaczące - stwierdził Pelto. - Bardziej znaczące jest to, że te wydarzenia przychodzą częściej - dodał.

>>> Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (119)
Antarktyda. Najcieplejszy dzień w historii stopił 20 proc. śniegu na Wyspie Orła. NASA pokazuje zdjęcia
Zaloguj się
 • anty_populista

  Oceniono 33 razy 15

  "Najcieplejszy dzień w historii stopił 20 proc. śniegu Antarktydy." nie Antarktydy tylko małej wysepki na północnym (tym najcieplejszym dla niekumatych) krańcu półwyspu wysuniętego z Antarktydy na północ. To debilizm albo manipulacja i tak źle przygotowane newsy potencjalnie dają broń do ręki negacjonistom globalnego ocieplenia. Zastanówcie się, co robicie w redakcji.

 • kirdan1

  Oceniono 34 razy 14

  Tak dziś wyglądają medialne manipulacje.
  Informacja w tekście:
  "Około 20 procent sezonowej pokrywy śnieżnej na Wyspie Orła stopiło się podczas kilku dni".
  Tytuł dużą czcionka na pierwszej stronie portalu:
  "Najcieplejszy dzień w historii stopił 20 proc. śniegu Antarktydy."

  Naprawdę wam nie wstyd? Przecież to manipulacja na poziomie przedszkola...

 • k.soze

  Oceniono 15 razy 13

  "Zdjęcie z lewej strony wykonane zostało 6 lutego, z prawej strony 11 lutego, czyli pięć dni później"
  JA PIE.... !!!
  Kto pisze te bzdury ?
  <b>aplk</b>
  6 lutego i 11 lutego !?!?!
  A na zdjęciach jak byk 4 i 13 lutego. I nie pięć a dziewięć dni !

 • Tomasz Kuna

  Oceniono 26 razy 12

  Gazeciane dziennikarzyny jak zwykle manipulują. W tytule, że 20% pokrywy lodowej Antarktydy się stopiło, a w tekście, że chodzi o 20% lodu jakiejś wysepki. Dzień bez manipulacji/partactwa to dzień stracony.

 • jaruskiagent

  Oceniono 9 razy 9

  "Najgorętsza temperatura". Czy piszący to wypracowanie uczeń nie powinien siedzieć w szkole ?

 • grot191

  Oceniono 9 razy 9

  chyba 20% zajmowanej powierzchni , a nie objętości. O ile Gazeciarze rozumiecie różnicę...

 • kornel-1

  Oceniono 15 razy 9

  Kiedyś: najbardziej opiniotwórczy dziennik w Polsce.
  Dziś: faktoid
  Gazeta.pl
  Dno.

 • helvetik

  Oceniono 8 razy 6

  Cały śnieg, a pokrywa sezonowa to spora różnica.

 • hegemon123

  Oceniono 8 razy 6

  To pokiego grzyba grzyba płacimy ogromny podatek od energii, skoro nikt nic z tym klimatem nie robi!??

  Gdzie idzie ta kasa??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX