Antarktyda. Najcieplejszy dzień w historii stopił 20 proc. śniegu na Wyspie Orła. NASA pokazuje zdjęcia

"6 lutego 2020 r. stacje meteorologiczne zarejestrowały najgorętszą w historii pomiarów temperaturę na Antarktydzie" - poinformowało NASA Earth Observatory. Termometry w bazie Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego osiągnęły 18,3°C - taką samą temperaturę odnotowano tego dnia w Los Angeles. Fala ciepła spowodowała mocne topnienie lodowców, co widać na najnowszych zdjęciach.

Jaka podaje NASA, wysokie temperatury pojawiły się 5 lutego i utrzymywały się do 13 lutego. Na zdjęciach wykonanych przez agencję widać topnienie na pokrywie lodowej Wyspy Orła (Eagle Island). Zdjęcie z lewej strony wykonane zostało 4 lutego, z prawej strony 13 lutego.

Zdjęcie Wyspy Orła (Eagle Island)Zdjęcie Wyspy Orła (Eagle Island) NASA EARTH OBSERVATORY

Najcieplejszy dzień w historii pomiarów

Na poniższej mapie widać temperatury na całym Półwyspie Antarktycznym 9 lutego 2020 roku. Mapa pochodzi z modelu Goddard Earth Observing System (GEOS) i przedstawia temperatury powietrza na wysokości 2 metrów (około 6,5 stopy) nad ziemią. Najciemniejsze czerwone obszary są tymi, w których model przedstawia temperatury przekraczające 10°C, najciemniejsze niebieskie zaś te, gdzie są niższe niż - 10°C.

Temperatura powietrza na poziomie dwóch metrów na Półwyspie AntarktycznymTemperatura powietrza na poziomie dwóch metrów na Półwyspie Antarktycznym NASA EARTH OBSERVATORY

Antarktyda jest coraz cieplejsza

Mauri Pelto, glacjolog z Nichols College, powiedział, że podczas ocieplenia około 1,5 km2 pokrywy śnieżnej zostało nasycone wodą. Zgodnie z modelami klimatycznymi, 6 lutego na Wyspie Orła doszło do roztopienia się 30 milimetrów pokrywy. W sumie w okresie od 6 do 11 lutego topił się tam śnieg o grubości 106 milimetrów. Około 20 procent sezonowej pokrywy śnieżnej na Wyspie Orła stopiło się podczas kilku dni.

- Nie widziałem, aby stawy topniejące rozwijały się tak szybko na Antarktydzie - stwierdził Pelto. - Takie stawy wypełnione wodą z roztopionego śniegu można zobaczyć na Alasce i Grenlandii, ale zazwyczaj nie na Antarktydzie - dodał.

Według Pelta, tak szybkie topnienie jest spowodowane utrzymującymi się wysokimi, dodatnimi  temperaturami. Takie - utrzymujące się - ciepło nie było typowe na Antarktydzie aż do XXI wieku, ale w ostatnich latach stało się bardziej powszechne.

Lutowa fala była trzecim dużym wydarzeniem związanym z topnieniem śniegu w okresie 2019-2020, po ciepłych okresach w listopadzie 2019 i styczniu 2020. - To pojedyncze wydarzenie w lutym samo w sobie nie jest aż tak znaczące - stwierdził Pelto. - Bardziej znaczące jest to, że te wydarzenia przychodzą częściej - dodał.

>>> Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: