Nieoczekiwany skutek epidemii koronawirusa. Powietrze w Pekinie czy w Wuhan dawno nie było tak czyste

Najnowsze zdjęcia z NASA i ESA pokazały, że epidemia koronawirusa przyniosła za sobą jeszcze jeden skutek - spadło zanieczyszczenie powietrza w Chinach. Zdjęcia satelitarne nie pozostawiają wątpliwości - stężenie dwutlenku azotu (NO2) spadło drastycznie.

Koronawirus SARS-CoV2-2 najpierw rozprzestrzenił się w Wuhan, potem po chińskiej prowincji Hubei, a obecnie występuje w wielu miejscach na świecie. Jak dotąd zaraziło się nim prawie 87 tys. osób, a ponad blisko trzy tysiące zmarło. W walce z koronawirusem i chorobą przez niego wywoływaną (COVID-19) Chiny wykorzystują kwarantanny i blokady miast.

Ostatnio w prowincjach o niskim ryzyku zakażenia lokalne władze znoszą ograniczenia w przemieszczaniu się. Władze Pekinu poinformowały jednak o wprowadzeniu tymczasowego całkowitego zakazu przyjazdów dla osób z objętej kwarantanną prowincji Hubei.

Czytaj więcej: Pierwsze przypadki śmierci w trzech krajach. Wirus dotarł też do Irlandii i Armenii

Wstrzymana produkcja w Chinach poprawiła jakość powietrza. Mniejsze stężenie NO2

W wielu miejscach Chin w związku z epidemią koronawirusa wstrzymano pracę fabryk, jednocześnie ludzie w obawie o zdrowie nie wychodzą z domów, co przekłada się na spadek stężenia dwutlenku azotu (NO2), szkodliwego gazu, który emitują pojazdy, elektrownie czy chińskie zakłady lub wytwórnie.

Zobacz wideo

Tu należy podkreślić: NO2 jest groźny dla zdrowia, ale nie należy do grupy gazów cieplarnianych. Nadmiar dwutlenku azotu w powietrzu przyczynia się do podrażnień dróg oddechowych, a w dłuższym okresie może prowadzić nawet do rozwoju astmy i osłabiać płuca.

Na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) zestawiono ze sobą trzy okresy z roku 2019 i 2020. Jak widać, poziom NO2 nie rósł w 2020 tak, jak rok wcześniej między 1 stycznia a 25 lutego:

embed

Drugie z porównań robi jeszcze większe wrażenie. Ujęto na nim znaczną część Państwa Środka z wyróżnieniem tak dużych miast, jak Hongkong, Wuhan, Szanghaj i Pekin (na mapie ang. nazwa - Beijing). Z lewej strony jest natężenie NO2 w okresie 1-20 stycznia, czyli jeszcze przed znacznym rozprzestrzenieniem się epidemii. Druga z map przedstawia już okres 10-25 lutego, gdy przedsięwzięto pierwsze środki bezpieczeństwa.

embed
Więcej o:
Komentarze (77)
Nieoczekiwany skutek epidemii koronawirusa. Powietrze w Pekinie czy w Wuhan dawno nie było tak czyste
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 44

  Jakby nie patrzeć wyginięcie ludzi najskuteczniej poprawi klimat i czystość powietrza. Brawo my!

 • Wojciech Joński

  Oceniono 25 razy 23

  Każdy z nas przeglądając szafy i szuflady znajdzie masę rzeczy na które wydał kupę kasy, które tak na zdrowy rozsądek nie są mu do niczego potrzebne. Ogarnęła nas mania konsumpcjonizmu. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że do grobu tego nie zabierzemy. Spadkobiercy najwyżej wyrzucą to na śmietnik !

 • farcry3

  Oceniono 22 razy 14

  Jedynym ratunkiem dla planety jest ograniczenie hedonizmu i zysków korpo

 • dziadwawelski

  Oceniono 18 razy 12

  Skoro z głodu czy innych takich nikt nie umiera to znaczy, że cała to Chińska montownia produkuje miliardy nikomu na świecie do niczego nie potrzebnych bzdetów !!!!

 • saves

  Oceniono 21 razy 11

  Rechot natury. Mają czyste powietrze, którym strach oddychać. :D

 • cmok_wawelski

  Oceniono 10 razy 10

  W Wuhan jest lepiej?
  To może teraz pora na Kraków i Żywiec?

  Śmiertelność od zarażeń tym wirusem wynosi ~2%. A 80% zakażonych podobno nie ma żadnych objawów.
  Śmiem przypuszczać, że od wdychania syfu w powietrzu w pobliżu np. Skawiny proporcje są dokładnie odwrotne, tyle, że trwa to po prostu dłużej, więc nie od razu widać.

 • niktalboktos

  Oceniono 11 razy 9

  Czy na pewno nieoczekiwany? Od dawna wiadomo ze im większy kryzys gospodarczy i mniejsza produkcja dóbr tym większa ulga dla srodowiska naturalnego. Dlaczego chyba nie trzeba tlumaczyc...

 • byrcyn11

  Oceniono 9 razy 7

  Wiem, że moje poglądy są bulwersujące, ale jakby tak jakiś wirus wybił połowę ludzkości, jak dżuma w średniowieczu, to planeta by odetchnęła. Jak na mnie trafi, to trudno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX