Permanentna inwigilacja, czyli czego się boję, jak przyjeżdża śmieciarka [LIST CZYTELNIKA]

Przed 7 rano budzi mnie najpierw jazgot nadciągającej śmieciarki, a potem zza okna słyszę wykrzykiwany mój adres. I już wiem, że właśnie trafiłem do notatnika z listą śmieciowych kryminalistów.

Wielka śmieciowa zmiana w sumie kojarzyła mi się dotąd dość dobrze. Kiedy z nowym rokiem w mojej podwarszawskiej gminie pojawiły się nowe zasady segregacji odpadów nie zareagowałem alergicznie i to mimo znacznie podniesionej ceny za ich wywóz. Jasne, grubo ponad 100 zł za śmieci miesięcznie to dotkliwy wydatek, ale wydaje mi się, że rozumiem, dlaczego musi się pojawić w moim domu co najmniej pięć różnych worków na śmieci i czemu muszę za to więcej płacić.

Ponad 20 lat temu jako student ochrony środowiska, wtedy w Polsce kierunku raczkującego, wyjechałem do Holandii na kilka miesięcy. Tam już wtedy, w poprzednim wieku, normą było kilka pojemników na śmieci i kalendarze z zaznaczonymi dniami odbioru, wiszące w każdej kuchni, czy garażu. Dziś w Polsce co tydzień widzę, że nie tylko udaje mi się - chyba z sensem - segregować, ale też, że dzięki tej zmianie zwracam uwagę na to, co kupuję i w co to coś jest opakowane. Śmieci jest po prostu mniej. Serio - jestem entuzjastą rewolucji odpadowej w Polsce i wierzę, że przyniesie dobre efekty. I nie zmienię raczej zdania, choć od kilku tygodni czuję się permanentnie inwigilowany i nieustannie podejrzany.

Kalendarzyk z datami odbioru odpadów mam. Jest super. Większość różnych rodzajów śmieci mam zabierane w środę, poza gabarytami i zielonymi (trawa/liście). Pamiętam pierwszą styczniową środę, bodaj tę po święcie Trzech Króli. Wystawiłem żółty wór z plastikiem, zielony z flaszkami po winie jeszcze ze świąt, związane sznurkiem poskładane tekturowe pudła i papiery oraz 120 litrowy czarny kosz na śmieci z jednym workiem zmieszanych. Zajrzałem pod zlew. W wielkim brązowym worze, którego użyłem do odpadów biodegradowalnych (bo w żadnym sklepie w okolicy nie znalazłem mniejszego i wziąłem taki na liście, żeby kolor się zgadzał) było na dnie kilka skórek po banach, resztki marchewki z zupy, parę ogryzków i fusy z kawy. Olałem i nie wystawiłem. Nawet się nad tym zastanawialiśmy w domu, bo następny odbiór takich śmieci był wg. kalendarza za 2 tygodnie. Argumentowałem, że albo wyrzucę ogryzki na kompost (mamy taki w kącie ogrodu), albo wsadzimy wór do garażu, jak już mocno będzie capić skisłymi cytrynami.

Przypomniałem sobie, że wypełniałem deklarację...

Rano w środę obudził mnie ryk śmieciarki. Najpierw przyjechała ta po zmieszane, tuż za nią  kolejna, na inne kolorki. Przestało być zabawnie. W skrócie wyglądało to tak, że wyskoczył z szoferki jeden pan i zaczął wrzeszczeć do drugiego siedzącego za kierownicą. Ten miał notatnik, taki zeszycik mały, serio. I zapisał mój adres. Pojechali na koniec ulicy, a ja w tym czasie wyszedłem zabrać pojemnik. Jak zawrócili, zamachałem i spytałem o co chodzi z tym moim adresem, czy mogę w tym pomóc. Dowiedziałem się, że jedną z rewolucyjnych zmian w podejściu do polityki śmieciowej w mojej gminie jest kontrolowanie, czy dany delikwent prawidłowo segreguje. Ja nie wystawiłem worka z zielonymi odpadami gnijącymi i trafiłem do notatnika. Odjechali.

Przypomniałem sobie, że wypełniałem deklarację, w której zobowiązałem się do segregacji i do oddzielania biodegradowalnych śmieci od innych. Z tego tytułu płaciłem, o ile dobrze pamiętam, ciut mniej, ale to było w poprzednich latach. Jakimś tam zakapiorem nie jestem, więc w sumie to nawet ucieszyłem się, że znów mnie odwiedzą miłe panie z urzędu gminy. Jak wtedy, kiedy przyjechały z kontrolą metrażu mojego domu i zamiast złapać mnie na oszustwie okazało się, że przez sześć lat płaciłem zawyżony podatek od nieruchomości, bo poprzedni właściciel podał za wysoki metraż. Serio. Z chęcią tym razem pokazałbym im worek w garażu, albo skórki od pomidorów na kompoście. Notowanie adresów przez panów ze śmieciarek stało się osiedlową anegdotką, przy okazji opowiadania której dowiedziałem się, że jeden z sąsiadów zaczął kupować inne żółte worki na plastik i metal, bo jak miał takie półprzezroczyste, to mu śmieciarze nie zabierali, jeśli uznali, że w środku znajduje się "zły" odpad. Raz ich przyłapał na tym, że ominęli worek, okazało się, że chodziło o plastikowy słoik po marynowanym łososiu, który wyglądał jak szkło...

Raczej to wszystko traktuję ze śmiechem, segreguję najlepiej jak umiem i staram się ograniczać produkcję śmieci. Nie brałem udziału w gminnym spotkaniu na temat (głównie cen) śmieci, ale podobno było na nim więcej mieszkańców niż na podobnych wiecach o budowie spalarni czy pobliskiego węzła drogi ekspresowej. Styczeń minął szybko, w lutym pojechaliśmy z dzieciakami na ferie. Mamie, która doglądała domu, kota i rybek powiedziałem, żeby nie wystawiała w środę śmieci, bo się niewiele zebrało. Dopiero po powrocie dotarło do mnie, że to był błąd, mogłem rodzicielkę poprosić, żeby zwiozła trochę śmieci. Pod naszą nieobecność, nie zrobiłem zapasów gnijących odpadów. I wczoraj, w kolejną środę, znowu nie wystawiłem wora z biodegradowalnymi. Gdy przed 7 podjechała śmieciarka i rozległy się krzyki, już nie wyszedłem się tłumaczyć. Poczułem się jak śmieciowy kryminalista z recydywą, poddany permanentnej inwigilacji. I z jednej strony nadal mnie to śmieszy, z drugiej myślę, że nie pomaga to w zrozumieniu wielkiej idei rewolucji odpadowej.

Zobacz wideo Gdzie wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

"Daj kosza śmieciom" to ekologiczny cykl redakcyjny Gazeta.pl. Nie będzie on jednak tylko zwykłym poradnikiem. Zależy nam na dialogu z naszymi czytelnikami – chcemy, abyście opowiedzieli, jak segregujecie śmieci, co Was motywuje, a co irytuje. To właśnie komentarze i historie użytkowników Gazeta.pl będą siłą napędową naszych tekstów. Chcesz podzielić się swoja opinią? Napisz do naszego autora Patryka Strzałkowskiego: patryk.strzalkowski@agora.pl. Najciekawsze teksty opublikujemy na stronie Gazeta.pl

Przeczytaj inne teksty z cyklu "Daj kosza śmieciom" >>

Więcej o:
Komentarze (81)
Permanentna inwigilacja, czyli czego się boję, jak przyjeżdża śmieciarka [LIST CZYTELNIKA]
Zaloguj się
 • konradwallenrod

  Oceniono 32 razy 26

  Ludzie nie dajcie się robić w bambuko. Zamienili nasze mieszkania w sortownię śmieci oraz przedsiębiorstwo odzyskiwania surowców wtórnych i karzą jeszcze sobie za to słono płacić. To nie my pakujemy towar w kilka opakowań, żeby ładnie wyglądało. To nie my produkujemy buble rozpadające się zaraz po przyniesieniu ze sklepu do domu. Nie jak drzewiej kiedy to pralka czy lodówka służyły przynajmniej 10 lat a często i 20. To nie my zostawiamy na wycieraczce i skrzynce pocztowej nawet kilogram makulatury dziennie zwanej potocznie reklamą. Mógłbym tak wymieniać bez końca jak kapitalistyczny biznes produkuje śmieci bez umiaru, którego celem jest maksymalizacja zysku. A nam w związku z tym, że teraz o ochronie środowiska jest szczególnie głośno każe się po godzinach robić za śmieciarza i jeszcze za to słono płacić. Owszem. Musimy dbać o planetę i nawet nie mam nic przeciwko temu sortowaniu śmieci. Ale to nie my powinniśmy płacić a nam powinno się zapłacić za trud i odzyskane surowce wtórne.

 • templogin

  Oceniono 24 razy 16

  Byłem gorliwym segregującym. Zorientowałem się, że jestem w tym kraju frajerem. Producenci robią opakowania trudne do sklasyfikowania i produkty policzone na zepsucie się, wywóz nawet segregowanych podrożał kosmicznie, śmieciarze traktują mnie jak bandytę, a generalnie za cały ten bajzel to najwyraźniej jedynym odpowiedzialnym jestem ja, który się tym przejmuję.
  No to starczy. Segreguję ostatnio tylko to, co jest mi łatwo i wygodnie segregować, w stylu blaszanych konserw, butelek PET, czy kartonów. Reszta w czarnym zawiązanym worze ze zmieszanymi. Dla zabicia wyrzutów sumienia wystarczy pomyśleć jak znikomy udział śmieci jest z UE w porównaniu z wolną amerykanką w Indiach, Chinach, Ameryce Łacińskiej, Afryce... jak się tak zastanowić, to większość ludzkości ma to gdzieś.

 • 2stan13

  Oceniono 21 razy 13

  Winę za rosnące góry śmieci, a głównie tzw. "plastik", są producenci żywności i producenci opakowań plastikowych tej żywności! A My Klienci, nie mając możliwości kupowania żywności bez opakowania "netto", musimy za to wszystko płacić i to podwójnie, tracąc dodatkowo czas i własną energię na rozsortowanie tej góry śmieci! Rodzi się pytanie: ZA CO PŁACIMY FIRMOM WYWOŻĄCYM OD NAS NASZE POSORTOWANE ŚMIECI? Do tego pojawiło się zagrożenie ukarania grzywną za złe posortowanie - TO NONSENS! Wychodzi na to, że najlepiej płacić trochę więcej za nieposortowane śmieci i MAM SPOKÓJ, BO NIE ZOSTANĘ UKARANY! Radni Wałbrzycha podjęli jedynie słuszną uchwałę (wzorem kilkudziesięciu państw na świecie) o zakazie sprzedaży żywności pakowanej w plastik! Niestety wojewoda z nadania PiS okazał się miernotą popierającym lobby producentów opakowań plastikowych żywności - pytanie za ile? Wycofanie plastiku jako opakowania żywności jest jedynym słusznym rozwiązaniem, o które od dawna apeluję! W zamian należy powrócić do zwrotnych opakowań szklanych i metalowych oraz opakowań z szarego papieru (z makulatury), skrzynek i pudełek z surowego drewna. Zalety: koniec z plastikiem w śmieciach, łatwiejsze posortowanie śmieci i ich recykling! To jedyna droga, by zlikwidować mikro-plastik grożący nam co raz bardziej w otaczającym nas środowisku!

 • Bartosz Szurka

  Oceniono 14 razy 12

  Powinni dowalić kary producentom opakowań. Dlaczego na szklanych opakowaniach papier jest tak mocno przyklejony że nawet moczenie w gorącej wodzie nic nie daje.

 • saves

  Oceniono 20 razy 12

  A jest proste rozwiązanie problemu. Każdy rodzaj odpadu ma swój kolor. ZMUSIĆ!!!!! producentów, by ten kolor drukowali na opakowaniach w formie kółka czy kwadratu. I po kłopocie.

 • wojtusz

  Oceniono 15 razy 11

  Istna patologia z tą całą segregacją. Wychodzi na to, że powinno się posegregowane odpadki osobiście zawieźć do sortowni i jeszcze za to zapłacić. Niech się walą!

 • tomcio55

  Oceniono 17 razy 11

  Niedlugo dzieki tej ustawie znowu lasy będą pełne śmieci

 • c2u

  Oceniono 10 razy 10

  Nie jestem w stanie wybrać sobie odbiorcy wytwarzanych przeze mnie odpadów - jestem zatem postawiony pod ścianą. Będą mi dyktować cenę wedle własnego uznania i nie jestem w stanie nic z tym zrobić. Wodę też mam od monopolisty, ale mogę redukować jej użycie, natomiast redukcja ilości wytwarzanych przeze mnie odpadów nie ma żadnego wpływu na ponoszone przeze mnie koszta. Ja rozumiem, że gospodarka odpadami jest coraz droższa, ale odnoszę wrażenie, że te wszystkie problemy są spychane na sam dół, czyli na indywidualnego wytwórcę, podczas gdy powinny się rozkładać na wszystkich uczestników procesu gospodarowania odpadami. A tak mamy zasadę "płać i płacz". Nie mam pańskiego płaszcza i co mi Pan zrobisz?

 • mateusztt

  Oceniono 18 razy 10

  "wielka rewolucja odpadowa" zaczyna pokazywać kły. Wszechmocny śmieciarz-ekolog wpisem do kajeciku decyduje o tym ile człowiek zapłaci. To dopiero początek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX