Na briefingu zorganizowanym w celu przekazania informacji o zmianach w programie "Czyste Powietrze" pojawili się prezydent Andrzej Duda, ale także prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny oraz minister klimatu Michał Kurtyka.
Dzisiaj jest już ponad 131 tys. 600 złożonych wniosków o dofinansowanie w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków (...). Ale to także jeszcze cały czas praca nad tym programem, aby był bardziej dostępny, aby liczba składanych wniosków była coraz większa, a także, aby te wnioski były rozpatrywane coraz sprawniej. Stąd nasze dzisiejsze spotkanie
- zapowiadał Andrzej Duda. Prezydentowi wtórował minister klimatu Michał Kurtyka, który zaznaczył, że wszyscy obywatele są zjednoczeni w walce ze smogiem będącym jednym z ważniejszych problemów naszej cywilizacji.
Przypomnijmy, że celem programu "Czyste Powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów. Skorzystać z niego mogą właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić stare piece na nowe ekologiczne bądź zainstalować panele fotowoltaiczne. W podstawowym zakresie wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł, natomiast wraz z kolejnymi instalacjami kwota wsparcia może wzrosnąć do 30 tys. zł.
Najważniejszą zmianą w programie jest to, że urzędnicy będą mieli krótszy czas na rozpatrywanie wniosków. W pierwszej edycji programu wynosił on 90 dni, natomiast teraz został skrócony zaledwie do 30 dni. Wnioski rozpatrywane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bądź gminy. Nowy tryb rozpatrywania formularzy obowiązuje od 15 maja.
>>> Dowiedz się więcej: "Mój Prąd". Drugi nabór do programu już trwa. Kto może z niego skorzystać? Ile złotych dofinansowania?