Program "Czyste Powietrze" z ważnymi zmianami. Andrzej Duda zapowiedział szybsze rozpatrywanie wniosków

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 maja, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że program "Czyste Powietrze" będzie działać na nowych zasadach. Dzięki temu wnioski o dotacje mają być rozpatrywane szybciej.

Na briefingu zorganizowanym w celu przekazania informacji o zmianach w programie "Czyste Powietrze" pojawili się prezydent Andrzej Duda, ale także prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny oraz minister klimatu Michał Kurtyka. 

Dzisiaj jest już ponad 131 tys. 600 złożonych wniosków o dofinansowanie w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków (...). Ale to także jeszcze cały czas praca nad tym programem, aby był bardziej dostępny, aby liczba składanych wniosków była coraz większa, a także, aby te wnioski były rozpatrywane coraz sprawniej. Stąd nasze dzisiejsze spotkanie

- zapowiadał Andrzej Duda. Prezydentowi wtórował minister klimatu Michał Kurtyka, który zaznaczył, że wszyscy obywatele są zjednoczeni w walce ze smogiem będącym jednym z ważniejszych problemów naszej cywilizacji. 

Program "Czyste Powietrze 2.0". Jakich zmian mogą spodziewać się wnioskujący? 

Przypomnijmy, że celem programu "Czyste Powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów. Skorzystać z niego mogą właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić stare piece na nowe ekologiczne bądź zainstalować panele fotowoltaiczne. W podstawowym zakresie wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł, natomiast wraz z kolejnymi instalacjami kwota wsparcia może wzrosnąć do 30 tys. zł. 

Najważniejszą zmianą w programie jest to, że urzędnicy będą mieli krótszy czas na rozpatrywanie wniosków. W pierwszej edycji programu wynosił on 90 dni, natomiast teraz został skrócony zaledwie do 30 dni. Wnioski rozpatrywane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bądź gminy. Nowy tryb rozpatrywania formularzy obowiązuje od 15 maja

>>> Dowiedz się więcej: "Mój Prąd". Drugi nabór do programu już trwa. Kto może z niego skorzystać? Ile złotych dofinansowania?

Więcej o: