Płock: Wysokie stężenie benzenu nad miastem. Prezydent miasta zawiadamia prokuraturę

W weekend (30-31 maja) stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego przy ul. Królowej Jadwigi w Płocku odnotowała niepokojąco duże stężenie benzenu w powietrzu. Mieszkańcy Płocka zwracają uwagę, że wraz z niepokojącymi pomiarami od kilku dni doświadczają nieprzyjemnego zapachu, który ich zdaniem jest spowodowany przez płocki zakład Orlenu.

Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia, w poniedziałek 1 czerwca, grupa kontrolerów z Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiskowego udała się Orlenu, aby sprawdzić, czy to polski gigant paliwowo-naftowy może stać za rozprzestrzenianiem się benzenu.

Wyniki kontroli będą znane za dwa tygodnie, wtedy też WIOŚ zadecyduje o ewentualnych konsekwencjach prawnych.

Kontrola WIOŚ w płockim Orlenie

Katarzyna Jasińska z WIOŚ informuje, że na przełomie maja i czerwca w Orlenie zaplanowano remont dużych instalacji. Niewykluczone, że wysokie stężenie benzenu mogło zostać spowodowane przez opróżnianie wspomnianych instrumentów.

Zgodnie z prawem, wyziewy z czyszczonych urządzeń powinny być kierowane do utylizacji, a nie do atmosfery. Jeśli złamano ten zakaz, to Orlen powinien liczyć się z możliwością nałożenia kary administracyjnej.

Normy stężenia benzenu są określane na rok. Więc dokładne stwierdzenie o ile naruszono wcześniej ustalone poziomy będzie możliwe dopiero wraz z końcem roku.

Katarzyna Jasińska dodaje, że nawet przy tak dużym stężeniu benzenu, efekt w postaci brzydkiego zapachu nie jest pewny. Nie wyklucza, że może on być spowodowany przez inne związki chemiczne. Jako przykład podaje dwutlenek siarki, którego stężenie wzrasta wprost proporcjonalnie do benzenu.

Prezydent Płocka zawiadamia prokuraturę

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, poinformował w niedzielę, że zawiadamia prokuraturę o fakcie narażenia życia i zdrowia mieszkańców Płocka. Prezydent podkreśla, że kierunek wiatru w dzień wysokich pomiarów prowadził od Orlenu w stronę centrum miasta.

Odpowiedź Orlenu

Na pytania zadane przez płockich dziennikarzy "Gazety Wyborczej", Orlen odpowiedział, że wszelkie prace remontowe są przeprowadzane zgodnie z przepisanymi prawem procedurami i standardami.

Zobacz wideo Katarzyna Karpa-Świderek (WWF): Nawet bezdomny z USA ma większy ślad węglowy niż statystyczny mieszkaniec planety

Spółka dodaje, że znalezienie przyczyny zwiększonego stężenia benzenu należy do odpowiednich służb środowiskowych.

"Przypominamy, że drukarnie, lakiernie, spalarnie odpadów, wytwórnie mas bitumicznych czy inne firmy produkcyjne z Płocka i okolic mogą być również źródłem emisji benzenu" - dodaje spółka.

Więcej o: