KE spodziewa się sezonu pożarów lasów w Europie. Największe zagrożenie od lat

Unia Europejska ostrzega, że prognozowana w ciągu najbliższych miesięcy susza doprowadzi do powszechnych pożarów w Europie, w tym w regionach środkowych i północnych, które są zwykle mniej zagrożone, podaje Reuters.

- Oczekuje się, że tegoroczny sezon letni przekroczy średnią w skali ostatnich kilkunastu lat, jeśli chodzi o liczbę pożarów i obszarów pogorzelisk w Europie - powiedział Janez Lenarcic, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego. Lenarcic mówił o okresie od czerwca do września, który zazwyczaj jest najcieplejszy w Europie.

Komisarz podkreślał, że nie może zapewnić, czy tegoroczne lato będzie bardziej niebezpieczne od poprzedniego sezonu, kiedy ogromne pożary trawiły obszary m.in. Portugalii. Przypomnijmy, że w minionym roku sezon pożarów był rekordowy w Europie. Powodem były: suchy klimat, wiatry i wysokie temperatury. W ostatnich latach zwiększyła się liczba krajów unijnych, w których wybuchały pożary lasów. Według raportu Komisji Europejskiej w 2018 roku żywioł zniszczył prawie 178 tys. hektarów lasów i gruntów w UE.

Temperatury na północy Europy przekraczają średnią

Jak pokazują dane zebrane przez European Forest Fire Information System (EFFIS), w ostatnich dniach wybuchły pożary w Szwecji i północnej Francji. Miała na nie wpływ wysoka temperatura na wiosnę br., przekraczająca europejską średnią dla tej pory roku.

- Obszary narażone na wystąpienie pożarów to już nie tylko południowa Europa, ale również centralna i północna część kontynentu - podkreślał Janez Lenarcic. Na rosnące zagrożenie przekłada się również susza. W Belgii, na obszarze Zachodniej Flandrii wystąpił najsuchszy okres od XIX w.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego zapewnił, że UE jest gotowa do niesienia pomocy krajom, które zostaną dotknięte przez żywioł. Chodzi m.in. o mobilizowanie wsparcia, ekip strażackich, samolotów z jednego miejsca Europy i przerzucanie ich w te zakątki, gdzie akurat dochodzi do pożarów.

Susza w Polsce coraz poważniejszym problemem

W Polsce tegoroczne pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym pochłonęły kilka tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasów. To najbardziej jaskrawy przykład negatywnych konsekwencji suszy. O powadze zagrożenia niech świadczy fakt, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o oszczędzanie wody.

- Zacznijmy oszczędzać wodę, szanujmy wodę, nie trwońmy jej bezproduktywnie, nie trwońmy jej w sposób głupi. Tej wody, której mamy mało, może zabraknąć również do potrzeb komunalnych, do jedzenia, do utrzymania zwierząt - powiedział szef resortu.

Zobacz wideo Jak prowadzić biznes w czasie pandemii? Rozmowa z ekspertem OLX
Więcej o: