Norwegia. Osuwisko zniszczyło osiem domów. Wpadły do morza. Są kolejne materiały z katastrofy

W środę 3 czerwca w miejscowości Alta na północy Norwegii powstało osuwisko, w wyniku którego osiem domów znalazło się w morzu. Samo zdarzenie, jak i jego skutki zostały udokumentowane na materiałach wideo.

Przypominamy, że powstałe osuwisko ma około 650 metrów długości oraz 40 metrów wysokości. Żadne osoby ani zwierzęta nie zostały ranne, choć w zdarzeniu mógł ucierpieć pies, który wpadł do morza wraz z oderwanym lądem. Zwierzę dopłynęło jednak do brzegu. W wyniku osuwiska w morzu znalazło się osiem budynków, kilka domów wakacyjnych oraz budynki gospodarcze. 

Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie

Norwegia. W środę osuwisko wchłonęło osiem domów do morza. Tak wyglądało zdarzenie

Całe zdarzenie zostało udokumentowane na wideo. Autorem jest Jan Egil Bakkeby, mieszkaniec jednego z ośmiu domów w Alcie, które zostały pochłonięte przez żywioł. Mężczyzna usłyszał ogromny huk, wybiegł z domu i schronił się na wzgórzu. Chwilę później ziemia zaczęła się osuwać. 

Norwegia. Dyrekcja ds. Zasobów Wodnych i Energii bada sprawę osuwiska. Miejsce zostało sfilmowane przez drona

W sieci zaczęły się pojawiać nowe materiały wideo ze zdarzenia, które pokazują skalę katastrofy. Jeden z nich został wykonanym za pomocą drona przez Andresa Bjordala pracownika Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii, który mieszka w Alcie.

Norweska Dyrekcja ds. Zasobów Wodnych i Energii poinformowała o tym, że we współpracy z gminą Alta podejmie różne działania, aby uzyskać przegląd incydentu. Wkrótce zostaną podjęte pierwsze badania w tej sprawie. Rządowa organizacja zapewnia także, że istnieje mała prawdopodobieństwo, że do podobnie dużych osuwisk dojdzie w tej okolicy. Zwykle powstają na terenach gdzie gleba jest pełna gliny. Nienormalna ilość śniegu i jego topnienie sprawiły, że wzrosło nasycenie wody w ziemi. Regiony te są zaznaczane żółtym alarmem osuwiskowym. 

W sieci krąży także inny film Jana Egila Bakkeby'ego, na którym widzimy, jak rozpoczyna się proces osuwania się ziemi. Chodzi o początek filmu. 

 
Więcej o: