Polskie "aleje tornad". Trąby powietrzne mogą się nasilać przez zmiany klimatu. Będą też coraz częstsze

USA mają "Aleję Tornad", a Polska? Jak najbardziej - można wyróżnić trzy spore obszary, w których pojawiają się trąby powietrzne i tornada. Według wyliczeń, w ciągu 30 lat w Polsce zaobserwowano ich ponad 370.

Choć pogoda jeszcze nie jest w pełni letnia, to trąby powietrzne i nawałnice wróciły do Polski. Przekonali się o tym mieszkańcy Kaniowa na Śląsku, gdzie w niedzielę trąba powietrzna zrywała dachy domów. Uszkodzeniu uległo blisko 20 budynków.

Jak opisuje Onet, w tym roku, poza Kaniowem, trąby powietrzne zaobserwowano także w Woli Buczkowskiej w Łódzkiem i Sławkowie (kujawsko-pomorskie). Tego typu zjawiska jak najbardziej pojawiają się w Polsce, ale nie na taką skalę jak np. w USA.

Polskie "aleje tornad". Trzy obszary z trąbami powietrznymi

Według szacunków Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) od 1990 do 2020 roku w Polsce odnotowano 377 tornad lub trąb powietrznych. 78 z nich zaobserwowano w latach 2015-2020, a w tym roku doliczono się na razie czterech.

embed

Czy są miejsca na mapie Polski, które częściej są nawiedzane przez te zjawiska? I tak i nie.

W rozmowie z Onetem tłumaczył to Piotr Żurowski rzecznik Polskich Łowców Burz. Jak zaznaczał, "nie jest tak, że jakiś region Polski jest o wiele bardziej zagrożony od innego". Jednocześnie dodał, że np. w kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim występuje więcej burz i tornad, ale to "nieduże różnice".

Natomiast portal wskazuje, że Polska doczekała się też swoich "alei tornad". To nawiązanie do sformułowania funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych: Aleją Tornad nazywane są te stany, w których najczęściej występują takie zjawiska.

"Polska aleja tornad" to trzy obszary. Jeden obejmuje pas przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Pomorze oraz Warmię i Mazury. Druga "aleja" to Górny Śląsk-Łódzkie-Mazowsze, a trzecia: Małopolska-Podkarpacie-Lubelszczyzna.

Jak wskazuje IMGW, w niedalekiej przyszłości należy przygotować się na to, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe nie tylko będą częstsze, ale też przybiorą na sile.

Wzrost temperatury i energii w atmosferze niesie za sobą zwiększenie ilości ciepła w oceanach, co skutkuje wzrostem poziomu morza i zakwaszenia oceanów, jak również wzrostem intensywności powiązanych z nimi procesów i zjawisk atmosferycznych (np. huraganów, tornad, burz, itp.)

- czytamy.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: